artykuły

Intel Core i7-3770K – pierwszy 22-nanometrowy procesor desktopowy

Testujemy Ivy Bridge!

214
23 kwietnia 2012, 18:00 Michał Grzegorz Wójcik, Mateusz Brzostek

Oszczędzanie energii

Jak wspomnieliśmy na stronie 2, wiele uwagi poświęcono oszczędzaniu energii w nowych układach. Oprócz oczywistych korzyści z zastosowania nowego procesu technologicznego wprowadzono kilka usprawnień logicznych.

PAIR – nie przerywaj rdzeniom snu

Żeby maksymalnie wykorzystać mechanizmy usypiania nieaktywnych rdzeni, trzeba mądrze zarządzać rozdzielaniem między nie pracy. W technice PAIR (ang. Power Aware Interrupt Routing) przerwania są kierowane tak, aby oszczędzić energię albo zyskać na wydajności. Dla oszczędności przerwania są kierowane do rdzeni, które są w stanie energetycznym innym niż C1 (uśpienie). Unika się w ten sposób budzenia uśpionego rdzenia tylko po to, żeby obsłużył mało istotne przerwanie. Dla lepszej wydajności mechanizm PAIR może skierować ważne przerwania (np. z karty dźwiękowej lub sieciowej) do najmniej obciążonego rdzenia, żeby jak najszybciej zostały obsłużone. Wybór trybu preferującego wydajność lub oszczędność jest powiązany z ustawieniami oszczędzania energii w systemie operacyjnym, ale sam mechanizm działa całkowicie sprzętowo i nie wymaga aktualizacji systemu.

Ulepszone bramkowanie zasilania i DDR3L

Do struktury krzemowej dodano więcej stref, które można odciąć od zasilania, gdy nie są potrzebne. Teraz odłączone mogą być nie tylko rdzenie i segmenty pamięci podręcznej L3, ale również interfejs pamięci operacyjnej i jednostki obliczeniowe w układzie graficznym.

Kontroler pamięci został też przystosowany do współpracy z pamięcią DDR3L, czyli o napięciu zasilania obniżonym ze standardowych 1,5 V do 1,35 V. Co prawda takie moduły są już od dawna dostępne na rynku, ale wiele płyt głównych albo nie umiało automatycznie ustawić takiego napięcia, albo wcale nie udostępniało napięć niższych niż 1,5 V. Dodanie DDR3L do oficjalnej specyfikacji Intela powinno poprawić tę sytuację. Inżynierowie firmy Kingston twierdzą, że w zastosowaniach serwerowych użycie modułów DDR3L zamiast standardowych, zasilanych napięciem 1,5 V, obniża zużycie energii przez pamięć operacyjną nawet o 15% – tylko że pamięć i tak pobiera znikomą ilość prądu w porównaniu z innymi komponentami komputera. Z pewnością obsługa DDR3L przyda się w laptopach, bo może się przełożyć na wymierne wydłużenie czasu działania.

Ponadto proces sortowania i pakowania krzemowych jąder stał się podobno bardziej szczegółowy. W każdym układzie większa liczba różnych stanów energetycznych będzie miała przypisane oddzielnie ustalone napięcie. Zamiast dwóch lub trzech napięć dla najniższego i najwyższego stanu energetycznego ma być określonych kilkanaście punktów, tworzących krzywą, z której układ zasilania będzie wybierał napięcie optymalne przy bieżącym taktowaniu.

4