artykuły

Intel Core i7-3770K – pierwszy 22-nanometrowy procesor desktopowy

Testujemy Ivy Bridge!

214
23 kwietnia 2012, 18:00 Michał Grzegorz Wójcik, Mateusz Brzostek

Konwersja wideo i GPGPU

Funkcja QuickSync jest obsługiwana m.in. przez Cyberlink MediaEspresso. Należy jednak zwrócić uwagę, żeby wersja narzędzia była tą najnowszą, gdyż tylko taka prawidłowo rozpozna funkcję akceleracji w procesorach Core trzeciej generacji. Druga liczba oznacza obciążenie procesora w trakcie pracy. Może się zatem zdarzyć, że ta wartość jest większa niż ogólny czas konwersji (tak jak jest w przypadku Core i5 2400: 16 sek. i 38%, oraz Core i7 2600K: 16 sek. i 25%). Wyniki wskazują wyraźnie, że funkcja QuickSync została w Core i7 3770K jeszcze dopracowana. Nie dość, że osiągnął on najkrótszy czas konwersji, to jeszcze obciążenie części CPU jest niewielkie.
Jedną z większych zmian w zintegrowanym układzie graficznym Intela jest wprowadzenie obsługi OpenCL. Dzięki temu znacznie wzrasta użyteczność GPU w obliczeniach ogólnego przeznaczenia i nie tylko. Wyposażeni w działający sterownik, przystąpiliśmy do pomiarów wydajności:

 

 

Computemark
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Fluid – 3DTex Fluid – 2DTexArr
Mandel – Vector Mandel – Scalar QJuliaRayTrace

 

Niektóre testy zgłaszały błędy, niektóre narzędzia nie uruchamiały się wcale, jednak większość pomiarów udało się przeprowadzić. Wydajność HD Graphics 4000 nie wszędzie jest zadowalająca, ale w większości zastosowań nie odbiega znacząco od osiągów rywali. Nowością jest WinZip, który od wersji 16.5 miał stosować akcelerację dzięki kartom graficznym przy użyciu OpenCL. Ale nie jesteśmy do końca przekonani, czy to udogodnienie rzeczywiście funkcjonuje, gdyż obciążenie GPU podczas kompresji i dekompresji nie było odpowiednio duże.
18