artykuły

Intel Core i7-3770K – pierwszy 22-nanometrowy procesor desktopowy

Testujemy Ivy Bridge!

214
23 kwietnia 2012, 18:00 Michał Grzegorz Wójcik, Mateusz Brzostek

Układ graficzny – kompatybilność z grami

Przedstawiając nowe rozwiązanie graficzne, każdorazowo sprawdzamy jego praktyczną użyteczność w codziennym użytkowaniu, w pakiecie kilkunastu popularnych gier:


Intel HD Graphics 3000
Intel HD Graphics 4000Nvidia GeForce GT 520
AMD Radeon HD 6450
Battlefield 3
V? V? V V
Bulletstorm V V V V
Civilization V V V V V
Colin McRae: DiRT 3
V V V V
Crysis: Warhead
V V V V
Crysis 2 V V V V
Dead Rising 2
V V V V
Dragon Age II
V V V V
Left 4 Dead 2 V V V V
Mafia 2 V? V? V V
Need for Speed: Hot Pursuit 2
V V V V
Need for Speed: The Run V V V V
Need for Speed: Shift 2
V V V V
Need for Speed: World V V V V
Shogun 2: Total War
V? V? V V
Tom Clancy's H.A.W.X. 2 V? V? V V

V – gra działa poprawnie,

X – gra nie uruchamia się,

? – znane są problemy z daną grą.

Wszystkie sprawdzone przez nas tytuły uruchamiają się i działają bez zarzutu. Widać zatem znaczącą poprawę od naszych pierwszych testów zintegrowanych rozwiązań graficznych.

 

Podobnie jak Sandy Bridge, tak i Ivy Bridge ma problemy z wyświetlaniem menu w Battlefieldzie 3. Z reguły wcale go nie wyświetla, ale czasem, choć rzadko, udaje się go do tego zmusić przez uruchomienie gry w oknie, zamiast na pełnym ekranie. Nawet wówczas zmiana rozdzielczości z poziomu gry jest niemożliwa. Ani za pomocą myszy, ani klawiatury nie da się przejść do zakładki ustawień graficznych (tak jakby była nieaktywna). Mieliśmy cichą nadzieję, że ten problem zostanie rozwiązany w przypadku HD Graphics 4000, jednak nadal występuje.

 

 

Analogiczna sytuacja wystąpiła w leciwej już Mafii 2. Także tu nie został rozwiązany problem „frywolnych” cieni, które latają po całym ekranie także wtedy, gdy gra zostanie uruchomiona na komputerze z Core i7-3770K.

 

 

Tymczasem Shogun 2: Total War działa poprawnie zarówno na komputerach z procesorem Core drugiej generacji, jak i wtedy, gdy sprzęt jest wyposażony w najnowszy układ Ivy Bridge. Jednak w tej grze pojawia się sporo problemów, które wynikają z braku obsługi wszystkich funkcji graficznych, przy czym szczególnie dotyczy to funkcji DirectX 11 w Sandy Bridge. Objawiają się one w postaci stosownych komunikatów o błędzie wyświetlanych z poziomu wbudowanego w grę benchmarku. Sama gra z reguły działa prawidłowo. Na komputerze z procesorem Core i7 2600K udało nam się włączyć benchmark, ale zaowocowało to efektami graficznym, które widać w powyższym materiale filmowym.

17