artykuły

Intel Core i7-3770K – pierwszy 22-nanometrowy procesor desktopowy

Testujemy Ivy Bridge!

214
23 kwietnia 2012, 18:00 Michał Grzegorz Wójcik, Mateusz Brzostek

Testy rzeczywiste – kodowanie oraz obróbka wideo i obrazów

Czas na kodowanie wideo za pomocą programu x264. Użyliśmy dwóch jego wersji: najnowszej publicznej kompilacji ze strony x264.nl oraz dostarczonej przez twórców wersji beta, wykorzystującej instrukcje AVX. UWAGA: jest to nowy test, przeprowadzony z użyciem innego pliku wideo i innych parametrów kodowania, niż dotychczas! Wyniki nie są porównywalne z przedstawionymi w poprzednich artykułach!

Kodowanie wideo
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Przejście 2. Przejście 1.

 

Kodowanie wideo
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Przejście 2. Przejście 1.

W kodowaniu wideo znów różnice w wydajności są marginalne, ale na korzyść i7-3770K.

Następnym testem było renderowanie klipu wideo w programie Adobe After Effects CS5.

To jeden z niewielu testów, w których i7-3770K sprawił się zauważalnie lepiej od poprzedniej generacji, choć wzrost wydajności nie imponuje.

Następnie zmierzyliśmy wydajność podczas obróbki zdjęcia w Photoshopie CS5. Photoshop wykorzystuje akcelerację GPU, ale tylko do obracania i przybliżania obrazu – cała obróbka wciąż jest wykonywana przez procesor. Nadchodząca wersja CS6, obecnie dostępna w postaci kompilacji beta, będzie wykonywała większość operacji z użyciem bibliotek OpenGL i OpenCL, dlatego wydajność procesora będzie miała niewielkie znaczenie.

Większość operacji w Photoshopie ma charakter jedno- lub dwuwątkowy, a przy wykorzystaniu jednego wątku i7-3770k i i7-2700K mają identyczne taktowanie, stąd niemal równe wyniki.

14