Drukarki i skanery
Artykuł
Marcin Brzozowski, Czwartek, 17 maja 2012, 08:11

Słysząc frazę „kombajn do domu” użytą na określenie sprzętu drukująco-skanującego, większość pomyśli raczej o drukarce atramentowej ze zintegrowanym skanerem. Mimo oczywistych zalet, takich jak drukowanie w kolorze i niedrogie zamienniki oryginalnych pojemników na tusz, urządzenia tego typu nie spełnią oczekiwań wszystkich osób. Dla kogoś, kto bardzo dużo drukuje, jedyną opcją jest drukarka laserowa, a jeśli musi też czasem coś zeskanować lub skserować, nasz test jest właśnie dla niego. W szranki stanęło osiem laserowych urządzeń wielofunkcyjnych ośmiu firm.

Kupujemy LUW

Laserowe urządzenia wielofunkcyjne, w skrócie: LUW, to specyficzna grupa drukarek. Większość z nich przeznaczona jest do pracy biurowej, są więc duże i drogie. Zebranie grupy urządzeń nadających się do domu nie było proste. Po zbadaniu oferty wszystkich firm mających cokolwiek wspólnego z produkcją sprzętu drukującego jako nieprzekraczalną granicę przyjęliśmy cenę sugerowaną wynoszącą 800 zł. Wszystkie LUW-y obsługują maksymalnie format A4 i w większości pozbawione są takich dodatków, jak faks i funkcje sieciowe.

Trzynastu producentów oferujących urządzenia spełniające założenia testu zostało poproszonych o wypożyczenie LUW-ów; niestety, do testów trafiło tylko osiem, w dodatku dwa zostały dostarczone przez sklep.

Nowoczesne drukarki laserowe zapewniają jakość druku wystarczającą do wszelkich zastosowań. Jak sprawdziliśmy w teście, faktyczna jakość jest zbliżona niezależnie od liczby dpi. Również funkcje i niezawodność są zbliżone. Na co więc zwracać uwagę, podejmując decyzję? Naszym zdaniem najważniejsze są koszty eksploatacji i wygoda użycia. Licząc koszty, warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę tonerów czy bębnów, ale też zużycie energii, zwłaszcza w trybie gotowości. Warto uwzględnić także wydajność tonera startowego. W niektórych przypadkach starcza on tylko na tysiąc stron, więc zysk wynikający z niższej ceny drukarki stracicie, kupując toner. Na wygodę użycia składają się takie parametry, jak szybkość drukowania w ogóle, czas oczekiwania na wydrukowanie pierwszej strony, kiedy sprzęt jest w trybie gotowości, głośność, dodatkowe funkcje i oprogramowanie.

W urządzeniach wielofunkcyjnych ważny jest również czas skanowania dokumentów oraz jakość tych skanów. Jak okazało się w teście, mało które radzi sobie dobrze z digitalizacją kolorowych materiałów, szczególnie tych o ciemniejszej kolorystyce. Jest to duża wada, zwłaszcza że w warunkach domowych częściej będą skanowane fotografie niż dokumenty. Warto pamiętać także o tym, że o jakości skanowania nie decyduje rozdzielczość wyrażona w dpi. Do skanowania tekstu w zupełności wystarczy rozdzielczość 150 dpi, a do zdjęć – 300 dpi. Skan zdjęcia o rozmiarach 15 × 10 cm w 600 dpi ma rozdzielczość ponad 8 megapikseli.

 

Atramentowy „kombajn” Epson CX3200, przetestowany przez PCLab.pl osiem lat temu. Zintegrowany skaner zapewnia o wiele lepsze rezultaty niż skanery nowo przetestowanych urządzeń

 

Ocena artykułu:
Ocen: 9
Zaloguj się, by móc oceniać
aleck156 (2012.05.17, 08:45)
Ocena: 1

0%
Z testowanych mam HP M1132 u siebie. Jest prosta w obsłudze, działa cicho, szybko i bezawaryjnie. Sprawdza się doskonale u studenta, gdyż drukuję tylko tekst i wykresy, zero kolorowych grafik. Szczerze polecam.
hirogen (2012.05.17, 09:04)
Ocena: -1

0%
Wyśle jednak że dalej osobno skaner plus drukarka jest lepszym rozwiązaniem bo te skanery co są w kombajnach nawet całkiem drogich (1500zł) to jakaś porażka. Nawet 10 letni ccd rozkłada prawie każdy z nich. Ps w atramentowej hp 8600 pro czarny atrament oryginalny wystarcza na ok 2200stron i kosztuje 100 a są tańsze zamienniki i można kupić ciss.
HAL9001 (2012.05.17, 09:07)
Ocena: 1

0%
A gdzie produkty, Nashuatec lub jak ktoś woli Ricoha oraz Canona
HAL9001 (2012.05.17, 09:15)
Ocena: 8

0%
hirogen @ 2012.05.17 09:04  Post: 572085
Wyśle jednak że dalej osobno skaner plus drukarka jest lepszym rozwiązaniem bo te skanery co są w kombajnach nawet całkiem drogich (1500zł) to jakaś porażka. Nawet 10 letni ccd rozkłada prawie każdy z nich. Ps w atramentowej hp 8600 pro czarny atrament oryginalny wystarcza na ok 2200stron i kosztuje 100 a są tańsze zamienniki i można kupić ciss.

Całkowicie błędnie podchodzisz do tematu, skaner w tych urządzeniach służy do kopiowania dokumentów a nie zdjęć. Skaner z podajnikiem i duplexem ma być szybki a nie super dokładny.
vtg (2012.05.17, 09:27)
Ocena: 1

0%
Ciekawy artykuł .. ale ocenie każdej drukarki brakuje plusów lub minusów za posiadanie funkcji drukowania dwustronnego. Ta funkcja jest bardzo ważna jeżeli chce się drukować oszczędnie i wygodnie.
Telvas (2012.05.17, 09:36)
Ocena: 3

0%
Z perspektywy czasu stwierdzam, że (czarno-biały) laser to niezbędne wyposażenie każdego studenta. Swego czasu na studiach kupiłem najtańszego Samsunga, do którego buteleczka z tonerem na 5000 stron kosztowała... 8 zł... :) No i trochę zachodu z dosypaniem, bo nie było to wygodne. Ale mega tanie, co dla studenta bardzo się liczyło.

Tamtą drukarkę ciągle mam, ale już nie chce mi się bawić w napełnianie i kupuję zamienniki za 50 zł na 3k stron. Dziś kupiłbym jednak jakąś używaną biurową - cena zbliżona (a może i tańsza, jeśli kupimy jakiś stary a sprawdzony model), a biurowe drukarki przeznaczone do większego obciążenia drukują znacznie lepiej, są znacznie lepiej wyposażone (np. automatyczny duplex w używce kosztującej tyle co nówka z niższej półki) i są mniej awaryjne (nawet po paru latach pracy). No i czasami mają fabrycznie umożliwione dosypywanie ;p

P.S. A w przypadku takiego kombajnu zadbajcie, żeby co najmniej jedna osoba w grupie miała skaner z PODAJNIKIEM! ;p Wtedy skanowanie 300 stron skryptu z wykładu czy ksera książki przestaje być problemem i łatwo można to rozesłać mailem czy wrzucić gdzieś do ściągania. I nie trzeba kupować skryptow w kserze po 20gr za stronę, skoro można sobie wydrukować w domu za 1gr/str ;]
Olafo (2012.05.17, 09:37)
Ocena: 0

0%
Ja mam wprawdzie nie urządzenie wielofunkcyjne a drukarkę samsung ML2850DR. Wybrałem ją ze względu na automatyczny duplex - świetna sprawa. Jest stosunkowo kompaktowa i co najważniejsze tania, dałem 4 stówki.
Alart (2012.05.17, 10:39)
Ocena: 7

0%
Telvas @ 2012.05.17 09:36  Post: 572089
I nie trzeba kupować skryptow w kserze po 20gr za stronę, skoro można sobie wydrukować w domu za 1gr/str ;]

Same kartki kosztują ok. 2-3 gr/str.

Co do testu. Brother wydaje mi się najlepszy, przynajmniej tak z tego testu wynika. Druk OK, ceny bardzo OK (2 msce oryg. i 2msce zamiennik), skany chwalicie, a w podsumowaniu ganicie (o co chodzi?, jako jedyny przeskanował hajs porządnie - jest to błąd?), pobór energii najniższy. Czasy też najlepsze. Do tego dość dobre ma oprogramowanie. Cena urządzenia w miarę OK. Druk dwustronny. Nie wiem co więcej chcieć i jak dla mnie wnioski z testu śmierdzą jakimś fanbojstwem lub po prostu błędem. Oczywiście, jedyny mankament - wielkość. Ale to przecież nie jest laptop.

O ile nie mam zastrzeżeń do artykułu, o tyle niemalże zupełne pominięcie brothera w podsumowaniu jest sporą nierzetelnością. Znaczy się oczywiście można testów nie robić i napisać co się myśli po prostu jak blondynka w mediamarkcie na podstawie wystawy, ale jak już te testy mamy, to może warto bardziej się na nich oprzeć.

Proszę wytłumaczyć 'Skaner Brothera należy uznać za jeden z trzech najlepszych w teście, jeśli kryterium ma być oddanie szczegółów obrazu ' i 'bardzo niska jakość skanów' w minusach.
Rybkos (2012.05.17, 10:49)
Ocena: 1

0%
mam hp 1132 i jest druk dwustronny
co do wyglądu to dla mnie jest akurat na plus
Angel Dust (2012.05.17, 11:36)
Ocena: 3

0%
A moze by tak test kolorowych laserowych kombajnów? Wlasnie czegos takiego szukalem w zeszlym roku, a tu ani dudu. Kupilem Samsunga 3185FW i dziala swietnie jako domowe centrum druku i skanowania. Ale zawsze mozna znalezc cos lepszego. Kolorowe urzadzenia nie sa juz tak straszliwie drogie zeby nie bylo sensu ich do domu kupowac.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane