artykuły

PS Vita – następczyni PlayStation Portable

Ostatnia nadzieja mobilnych graczy

110
21 kwietnia 2012, 08:59 Kamil .qam Przybysz
Sony długo czekało z wprowadzeniem do sprzedaży swojej kolejnej konsoli przenośnej. Najpierw skupiono się na ciągłym odświeżaniu PSP, później nastąpił wyjątkowo nieudany eksperyment z pozbawioną napędu wersją GO. Tymczasem konkurencja nie próżnowała. Apple już od dawna nie ukrywa, że stawia na gry, a Nintendo liczy długo oczekiwane zyski ze sprzedaży 3DS-a. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czy druga gałka analogowa pozwoli Vicie znaleźć swoje miejsce na ciasnym rynku przenośnych urządzeń rozrywkowych.

Spis treści

Powrót konserwatywnego Sony

Gry coraz śmielej rozpychają się w wirtualnych sklepach z aplikacjami na iOS-a oraz Androida. Większość z nich to proste produkcje zdolne zająć przez kilka lub kilkanaście minut, jednak coraz częściej pojawiają się również takie, którym niewiele brakuje do pełnoprawnych tytułów z konsol przenośnych. Przykładem może być sławna Infinity Blade przeznaczona na urządzenia Apple albo równie udana ShadowGun dla platformy Tegra. Nawet jeśli te pięknie wyglądające, rozbudowane, tanie i wciągające gry nie usatysfakcjonują potencjalnego maniaka przenośnej rozrywki, zawsze pozostaje mu tabletowy klient OnLive. Dalej dużym ograniczeniem są kiepskie łącza internetowe oraz brak oficjalnej dostępności w niektórych regionach, ale już teraz można powiedzieć, że „streamowanie” potrafi świetnie oddać wrażenia znane z konsol domowych.

ShodowGun – szczyt androidowych możliwości

W graniu na smartfonach oraz tabletach przeszkadza jeden istotny szkopuł: brak przeznaczonych do tego celu tradycyjnych przycisków. Nawet najlepiej zaprojektowany oraz wykonany wirtualny manipulator analogowy nigdy nie zastąpi namacalnej gałki. Przynajmniej do czasu, gdy pady będą standardowym akcesorium dodawanym do pudełek z nagryzionym jabłkiem lub zielonym robocikiem. Taki stan rzeczy sprawia, że furtka prowadząca do rynku gier mobilnych dalej jest otwarta. Wykorzystało ją Sony, które po nieudanym eksperymencie z PSP GO w końcu podążyło śladem 3DS-a i wprowadziło prawdziwą następczynię PlayStation Portable.

PlayStation Vita (PSV) to maszynka przeznaczona dla graczy i japońska korporacja nawet nie próbuje twierdzić, że jest inaczej. Wszystkie dostępne na starcie funkcje skupiają się na rozrywce: brak tutaj notatek, kalendarza, organizera czy też nieodżałowanej dla niektórych funkcji dzwonienia. Zamiast tego dostaliśmy dwie prawdziwe gałki analogowe oraz szereg przycisków służących do efektywnego tłuczenia pojawiających na ekranie wrogów. Dodatkowa obsługa dotyku niewiele zmienia, Vitę dalej można uznać za urządzenie zaprojektowane zgodnie z podejściem znanym od czasów pierwszego GameBoya. Czy tradycyjna konsola przenośna, która oprócz olbrzymiej satysfakcji z grania nie zapewnia zbyt wiele, ma szansę wśród wielofunkcyjnych urządzeń przenośnych?

 

Strona:
KrisZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kris2012.04.21, 09:22
20#1
Brak emulatora PS One - właśnie ja tego też nie rozumiem, pokombinować by mogli i by spokojnie było, ale nie - lepiej wprowadzić góra 3-4 gry w remake'ach i zarobić po 45zł niż zrobić programowy emulator i zarabiać na całej bibliotece powiedzmy po te 15-25zł, które każdy by dał (prędzej czy później mimo stękania).

Sprzętowo jest fajnie, szkoda tylko, że Sony samo pozwoliło na wydanie nieco upośledzonego następcy PSP.
chrupZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
chrup2012.04.21, 09:25
20#2
Nie dziwię się, że się tak słabiutko sprzedaje ;)
McMenelZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
McMenel2012.04.21, 09:37
10#3
Znaczy się nie ma normalnej ogólnodostępnej karty pamięci tylko 'specjalne' od Sony ?? Totalna głupota...
sun2xZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sun2x2012.04.21, 09:45
-8#4
konsola jest tania przy tej specyfikacji, mój wolniejszy smartfon kosztował więcej, a poza tym psv to świetny sprzęt i kiedyś kupię bo liczba gier rośnie i już jest kilka ciekawych tytułów, psv jest wstecz kompatybilna z grami na psp przez psstore i co lepsze tytuły na psp są dziś tanie więc ma się psp i psv w jednym (jeśli ktoś nie miał lub nie grał w co lepsze gry na psp), a zaraz tu będzie bezsensowna wojna smartfony vs konsole przenośne - sa to inne urządzenia przeznaczone do czegoś innego i telefonów sprzedaje się zawsze więcej niż konsol jest to normalne bo telefon musi mieć każdy a graczem nie każdy jest a w naszym kraju gracze bywają nadal uważani za tych dziwnych w społeczeństwie, sprzedaż psvita na świecie wcale nie jest tak zła wystarczy popatrzeć przebijała w pewnym tygodniu nawet xboxa 360 a teraz przebija psp i jest w okolicach Wii co przy nowej drogiej konsoli (jak na konsolę drogiej) jest normalne, konsole się kupuje po roku czy 2 lub 3 latach wtedy jest już sporo dobrych gier a i sprzęt na nowszym revie jest lepszy, pozdro wszystkim graczom PlayStation i ogólnie graczom :) ps. karty pamięci Sony są po to by ograniczać możliwie piractwo bo dając zwykłe karty ogólnodostępne na rynku czytane w każdym kompie czy laptopie to zapraszanie do piractwa już od początku a karty z grą psv do kompa nie wsadzisz by kombinować i haxować, a jeszcze odnośnie arta - umd było dobrym pomysłem ze względu na niski koszt produkcji płytki w stosunku do jej pojemności, w 2005r jak wychodziło psp nie było tanich 2 czy 4GB kart pamięci więc nie dało rady wrzucić ich do gier bo gry by kosztowały kosmiczne pieniądze, tak więc umd było dobrym posunięciem w psp, a dziś karty pamięci stosunkowo tanie są i można je wrzucić do konsoli przenośnej, i nie gadać że DS miało karty bo owszem miało ale jakość grafiki i wymagana pamięć gier na DS była ułamkiem tego co na psp, dziś nawet gry na nowe smartfony nie wymagają tyle pamięci nośnika co wiele gier na stare już psp
Master HuskyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Master Husky2012.04.21, 09:54
18#5
za 1100zł porażka
McMenelZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
McMenel2012.04.21, 09:54
13#6
sun2x @ 2012.04.21 09:45  Post: 565822
konsola jest tania przy tej specyfikacji, mój wolniejszy smartfon kosztował więcej, a poza tym psv to świetny sprzęt i kiedyś kupię bo liczba gier rośnie i już jest kilka ciekawych tytułów, a psv jest wstecz kompatybilna z grami na psp przez psstore i co lepsze tytuły na psp są dziś tanie więc ma się psp i psv w jednym (jeśli ktoś nie miał lub nie grał w co lepsze gry na psp), a zaraz tu będzie bezsensowna wojna smartfony vs konsole przenośne - sa to inne urządzenia przeznaczone do czegoś innego i telefonów sprzedaje się zawsze więcej niż konsol jest to normalne bo telefon musi mieć każdy a graczem nie każdy jest a w naszym kraju gracze bywają nadal uważani za tych dziwnych w społeczeństwie, sprzedaż psvita na świecie wcale nie jest tak zła wystarczy popatrzeć przebijała w pewnym tygodniu nawet xboxa 360 a teraz przebija psp i jest w okolicach Wii co przy nowej drogiej konsoli (jak na konsolę drogiej) jest normalne, konsole się kupuje po roku czy 2 lub 3 latach wtedy jest już sporo dobrych gier a i sprzęt na nowszym revie jest lepszy, pozdro wszystkim graczom PlayStation i ogólnie graczom :) ps. karty pamięci Sony są po to by ograniczać możliwie piractwo bo dając zwykłe karty ogólnodostępne na rynku to zapraszanie do piractwa już od początku, a jeszcze odnośnie arta - umd było dobrym pomysłem ze względu na niski koszt produkcjy płytki w stosunku do pamięci, w 2005r jak wychodziło psp nie było tanich 2 czy 4GB kart pamięci więc nie dało rady wrzucić ich do gier bo gry by kosztowały kosmiczne pieniądze, tak więc umd było dobrym posunięciem w psp, a dziś karty pamięci stosunkowo tanie są i można je wrzucić do konsoli przenośnej, i nie gadać że DS miało karty bo owszem miało ale jakość grafiki i wymagana pamięć gier na DS była ułamkiem tego co na psp

Pozdro pozdro .... Jak ja nie lubię tego zwrotu młodego pokolenia. A teraz pomyśl o posiadaczach PSP którzy mają kilkadziesiąt gierek ze starszego handhelda sony i producent pokazuje im środkowy palec w kwestii pogrania sobie w nie... Musisz kupić jeszcze raz z PSstore... To jak powiedzieć 'jesteście idiotami' jeżeli nie żyjecie w Japonii... Nie wiem kto w Sony na ten genialny pomysł wpadł ale powinien otworzyć okno w swoim gabinecie ( bo pewnie to jakiś geniusz z księgowości albo jakiś prezes ) i wyskoczyć przez nie. Bo to jak strzał w stopę , kolano , brzuch i serce... Pół biedy jakby całkowicie zablokowali tą możliwość ale oni ją ograniczyli co nie przysporzy im fanów poza Japonią.
I jeszcze jedno najpierw czytaj co napisałeś a potem zamieszczaj bo w jednym zdaniu piszesz że to bezsens porównywać PSV do komórek aby w innym porównywać ową konsolkę do komórki...
*Konto usunięte*2012.04.21, 10:01
czy tylko ja widzę jak Ucharted zalicza KOLOSALNE dropy animacji?
sun2xZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sun2x2012.04.21, 10:03
-5#8
McMenel @ 2012.04.21 09:54  Post: 565826

Pozdro pozdro .... Jak ja nie lubię tego zwrotu młodego pokolenia. A teraz pomyśl o posiadaczach PSP którzy mają kilkadziesiąt gierek ze starszego handhelda sony i producent pokazuje im środkowy palec w kwestii pogrania sobie w nie... Musisz kupić jeszcze raz z PSstore... To jak powiedzieć 'jesteście idiotami' jeżeli nie żyjecie w Japonii... Nie wiem kto w Sony na ten genialny pomysł wpadł ale powinien otworzyć okno w swoim gabinecie ( bo pewnie to jakiś geniusz z księgowości albo jakiś prezes ) i wyskoczyć przez nie. Bo to jak strzał w stopę , kolano , brzuch i serce... Pół biedy jakby całkowicie zablokowali tą możliwość ale oni ją ograniczyli co nie przysporzy im fanów poza Japonią.

nie jestem już taki młody (mam 31L) ale nie czuję się starym piernikiem XD zdziwisz się ale mam psp jakoś od roku 2006/7 nie pamiętam dokładnie niestety moje psp jest uszkodzone już i nawet jeszcze kilka gier zostało na półce i nie płaczę z tego powodu że nie ma passporta mówi się trudno, i nie jestem wcale bogaty choć nic mnie nie powstrzyma przed kupnem psv za jakiś czas ;) a Twoje słowa z całym szacunkiem nie mają sprawdzenia w praktyce, w ostatnim tygodniu liczba sprzedanych psv w Japonii jest marna ale w EU czy USA konsola schodzi 3x lepiej niż w Japonii - Japończykom trzeba Monster Huntera i się rzucą a psv jak narazie ma gry zrobione pod zachodniego odbiorcę - Uncharted, Rayman, Wipeout, poczekajmy na japońskie gry to i sprzedaż podskoczy w Japonii, będzie dobrze, psp też nie miało kosmos sprzedaży i było duże piractwo a przez kilka lat poszło ponad 60mln sztuk psp i Sony nieźle zarobiło więc wydało następcę, a poza tematem właśnie zapowiedziano New Super Mario Bros 2 na 3DS must have ;)
*Konto usunięte*2012.04.21, 10:21
-1#9
Wygląda na to, że Vita jest dobre 'zamiast' konsoli tradycyjnej. Zarówno niestety pod względem cenowym jak i na szczęście jakościowym. Konsola prezentuje się świetnie... Jednak ma dla mnie ma dyskwalifikujące kluczowe wady.
W gruncie rzeczy pewnie i tak nie kupiłbym Vity ponieważ moja idea jest taka by mieć coraz mniej rzeczy, a nie coraz więcej. Bo by Vita zastapiła mi XYZ urządzeń musiałaby ładnie wspierać klawiaturę HID, posiadać pakiet biurowy, nawigacje, a najlepiej Android-a.

Jednak nie wydaje mi się, że Vita to droga rzecz. Droga pod względem możliwości, bo brakuje prozaicznej funkcji telefonu, a mamy już takie cuda jak Galaxy Note, Dell Streak. Jednak tak naprawdę dostajemy konsolę prawie jak Xbox-a, PS3. Ta cena nie wydaje się przesadzona, a gry są przecież tańsze niż na Xbox-a/PS3.

Grafiką człowiek nie żyje, a ta prezentuje się na takim poziomie by tworzyć przyjemne produkcje zapewniające to co zostało zatracone w hiper produkcjach-> rozrywkę, a ta w połączeniu z kontrolerami tutaj powinna być genialna.

Jeżeli ktoś waha się czy kupić Xbox-a/PS3 to może Vita być lepsza. Jednak dla mnie wszystkie te 3 konsole są za drogie. Bo dla mnie liczą się możliwości
AarghZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Aargh2012.04.21, 10:22
Kris @ 2012.04.21 09:22  Post: 565818
Brak emulatora PS One - właśnie ja tego też nie rozumiem, pokombinować by mogli i by spokojnie było, ale nie - lepiej wprowadzić góra 3-4 gry w remake'ach i zarobić po 45zł niż zrobić programowy emulator i zarabiać na całej bibliotece powiedzmy po te 15-25zł, które każdy by dał (prędzej czy później mimo stękania).

Setki razy było mówione, że emulacja PSX na PSV pojawi się w patchu, ale na razie są jakieś problemy z emulatorem (odsyłam na PS Blog).
Było też mówione setki razy, że gry z PSX na remake'i się nie nadają, bo nie dość, że trzeba zrobić grafikę od podstaw (bo cała geometria nie ta), to jeszcze zmienić gameplay i całą resztę.


A tak w ogóle - narzekacie na cenę? Znajdźcie mi smartfona z ekranem OLED i czterordzeniowym procesorem w cenie 950-1200zł. Jest coś? Ups, chyba nie.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1