artykuły

PS Vita – następczyni PlayStation Portable

Ostatnia nadzieja mobilnych graczy

110
21 kwietnia 2012, 08:59 Kamil .qam Przybysz

Kosztowne podsumowanie

Zacznijmy od kosztów. PlayStation Vita nie jest tanią zabawką: za wersję Wi-Fi trzeba zapłacić 900–1100 zł. Za taką kwotę można spokojnie wyposażyć się w zdecydowanie bardziej funkcjonalną konsolę domową. Co więcej, ten tysiąc złotych to tak naprawdę początek wydatków: dochodzi jeszcze karta pamięci oraz pokrowiec chroniący gałki analogowe. Oczywiście pod warunkiem, że nabywca chce korzystać z najważniejszej zalety urządzenia, czyli przenośności. Dla przypomnienia dodamy tylko, że nie tak dawno zwracaliśmy uwagę na wysoką cenę dużo tańszej, także w użytkowaniu, Nintendo 3DS.

Pozostaje pytanie, czy ten spory wydatek jest uzasadniony. Vita pomimo średniej jakości materiałów, z których wykonana jest obudowa, to solidny handheld. W przeciwieństwie od stawiającej na trójwymiar konkurencji Sony po prostu rozwinęło ideę stojącą za PSP i wzbogaciło ją o elementy znane ze smartfonów. Tak jak zaznaczyliśmy we wstępie, PSV jest urządzeniem przeznaczonym wyłącznie dla graczy. Ci powinni być z niej najbardziej zadowoleni, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę liczbę oraz jakość gier startowych. Ponownie należy wspomnieć o tym, że firma stawia na dystrybucję cyfrową. Owszem, hity są drogie: kosztują 120–180 zł, jednak Sony nie zapomniało o mniej zamożnych graczach. W PS Store znajdziecie prostą Minis za ok. 10 zł oraz bardziej rozbudowane gry za 20–60 zł.

Zakup Vity może być chybionym pomysłem dla osób dalej grających na PSP. Ze względu na zmianę nośnika oraz dość wysokie ceny gier z tej platformy w PS Store może okazać się, że więcej czasu będą oni poświęcali poprzedniczce PSV. Mocnym ciosem dla miłośników starszych produkcji jest także brak emulatora PS One w obecnym oprogramowaniu Vity. Nowe urządzenie powinno się natomiast świetnie sprawdzić w rękach „żółtodziobów”, którzy nigdy nie kupowali gier na dyskach UMD i akceptują elektroniczną formę zakupów.

Ostatnio jesteśmy atakowani doniesieniami o rekordowo niskiej sprzedaży nowego dziecka Sony. Nie dziwią nas jakoś szczególnie: w naszym odczuciu PS Vita jest nieco zbyt droga. Mimo wszystko uważamy, że nie należy jeszcze tej konsoli skreślać: historia PSP oraz ostatni wzlot 3DS-a pokazują, że rynek przenośnych urządzeń do grania reaguje na wiele sposobów. Nie mamy pojęcia, jak potoczą się losy PSV, natomiast pewni jesteśmy tego, że przyszłość tej konsoli ostatecznie pokaże, czy w świecie opanowanym przez iOS oraz Androida jest jeszcze miejsce dla „prawdziwych” graczy.

PlayStation Vita (wersja Wi-Fi)
Zalety
  • Duży ekran dotykowy
  • Dwie wygodne gałki analogowe
  • Dodatkowy panel dotykowy z tyłu obudowy
  • Dużo tytułów startowych
  • Dobra oferta PS Store
Wady
  • Wygórowana cena
  • Brak kompatybilności wstecznej z PSP
  • Konieczność dokupienia karty pamięci
  • Brak emulatora PS One
  • Krótki czas działania
Do testów dostarczył:Checkpoint
Cena w dniu publikacji (z VAT):1100 zł
Zobacz bieżące oferty:
Limango.pl
2042 zł
Electro.pl
2099 zł
MediaExpert
2099 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Strona:
KrisZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kris2012.04.21, 09:22
20#1
Brak emulatora PS One - właśnie ja tego też nie rozumiem, pokombinować by mogli i by spokojnie było, ale nie - lepiej wprowadzić góra 3-4 gry w remake'ach i zarobić po 45zł niż zrobić programowy emulator i zarabiać na całej bibliotece powiedzmy po te 15-25zł, które każdy by dał (prędzej czy później mimo stękania).

Sprzętowo jest fajnie, szkoda tylko, że Sony samo pozwoliło na wydanie nieco upośledzonego następcy PSP.
chrupZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
chrup2012.04.21, 09:25
20#2
Nie dziwię się, że się tak słabiutko sprzedaje ;)
McMenelZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
McMenel2012.04.21, 09:37
10#3
Znaczy się nie ma normalnej ogólnodostępnej karty pamięci tylko 'specjalne' od Sony ?? Totalna głupota...
sun2xZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sun2x2012.04.21, 09:45
-8#4
konsola jest tania przy tej specyfikacji, mój wolniejszy smartfon kosztował więcej, a poza tym psv to świetny sprzęt i kiedyś kupię bo liczba gier rośnie i już jest kilka ciekawych tytułów, psv jest wstecz kompatybilna z grami na psp przez psstore i co lepsze tytuły na psp są dziś tanie więc ma się psp i psv w jednym (jeśli ktoś nie miał lub nie grał w co lepsze gry na psp), a zaraz tu będzie bezsensowna wojna smartfony vs konsole przenośne - sa to inne urządzenia przeznaczone do czegoś innego i telefonów sprzedaje się zawsze więcej niż konsol jest to normalne bo telefon musi mieć każdy a graczem nie każdy jest a w naszym kraju gracze bywają nadal uważani za tych dziwnych w społeczeństwie, sprzedaż psvita na świecie wcale nie jest tak zła wystarczy popatrzeć przebijała w pewnym tygodniu nawet xboxa 360 a teraz przebija psp i jest w okolicach Wii co przy nowej drogiej konsoli (jak na konsolę drogiej) jest normalne, konsole się kupuje po roku czy 2 lub 3 latach wtedy jest już sporo dobrych gier a i sprzęt na nowszym revie jest lepszy, pozdro wszystkim graczom PlayStation i ogólnie graczom :) ps. karty pamięci Sony są po to by ograniczać możliwie piractwo bo dając zwykłe karty ogólnodostępne na rynku czytane w każdym kompie czy laptopie to zapraszanie do piractwa już od początku a karty z grą psv do kompa nie wsadzisz by kombinować i haxować, a jeszcze odnośnie arta - umd było dobrym pomysłem ze względu na niski koszt produkcji płytki w stosunku do jej pojemności, w 2005r jak wychodziło psp nie było tanich 2 czy 4GB kart pamięci więc nie dało rady wrzucić ich do gier bo gry by kosztowały kosmiczne pieniądze, tak więc umd było dobrym posunięciem w psp, a dziś karty pamięci stosunkowo tanie są i można je wrzucić do konsoli przenośnej, i nie gadać że DS miało karty bo owszem miało ale jakość grafiki i wymagana pamięć gier na DS była ułamkiem tego co na psp, dziś nawet gry na nowe smartfony nie wymagają tyle pamięci nośnika co wiele gier na stare już psp
Master HuskyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Master Husky2012.04.21, 09:54
18#5
za 1100zł porażka
McMenelZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
McMenel2012.04.21, 09:54
13#6
sun2x @ 2012.04.21 09:45  Post: 565822
konsola jest tania przy tej specyfikacji, mój wolniejszy smartfon kosztował więcej, a poza tym psv to świetny sprzęt i kiedyś kupię bo liczba gier rośnie i już jest kilka ciekawych tytułów, a psv jest wstecz kompatybilna z grami na psp przez psstore i co lepsze tytuły na psp są dziś tanie więc ma się psp i psv w jednym (jeśli ktoś nie miał lub nie grał w co lepsze gry na psp), a zaraz tu będzie bezsensowna wojna smartfony vs konsole przenośne - sa to inne urządzenia przeznaczone do czegoś innego i telefonów sprzedaje się zawsze więcej niż konsol jest to normalne bo telefon musi mieć każdy a graczem nie każdy jest a w naszym kraju gracze bywają nadal uważani za tych dziwnych w społeczeństwie, sprzedaż psvita na świecie wcale nie jest tak zła wystarczy popatrzeć przebijała w pewnym tygodniu nawet xboxa 360 a teraz przebija psp i jest w okolicach Wii co przy nowej drogiej konsoli (jak na konsolę drogiej) jest normalne, konsole się kupuje po roku czy 2 lub 3 latach wtedy jest już sporo dobrych gier a i sprzęt na nowszym revie jest lepszy, pozdro wszystkim graczom PlayStation i ogólnie graczom :) ps. karty pamięci Sony są po to by ograniczać możliwie piractwo bo dając zwykłe karty ogólnodostępne na rynku to zapraszanie do piractwa już od początku, a jeszcze odnośnie arta - umd było dobrym pomysłem ze względu na niski koszt produkcjy płytki w stosunku do pamięci, w 2005r jak wychodziło psp nie było tanich 2 czy 4GB kart pamięci więc nie dało rady wrzucić ich do gier bo gry by kosztowały kosmiczne pieniądze, tak więc umd było dobrym posunięciem w psp, a dziś karty pamięci stosunkowo tanie są i można je wrzucić do konsoli przenośnej, i nie gadać że DS miało karty bo owszem miało ale jakość grafiki i wymagana pamięć gier na DS była ułamkiem tego co na psp

Pozdro pozdro .... Jak ja nie lubię tego zwrotu młodego pokolenia. A teraz pomyśl o posiadaczach PSP którzy mają kilkadziesiąt gierek ze starszego handhelda sony i producent pokazuje im środkowy palec w kwestii pogrania sobie w nie... Musisz kupić jeszcze raz z PSstore... To jak powiedzieć 'jesteście idiotami' jeżeli nie żyjecie w Japonii... Nie wiem kto w Sony na ten genialny pomysł wpadł ale powinien otworzyć okno w swoim gabinecie ( bo pewnie to jakiś geniusz z księgowości albo jakiś prezes ) i wyskoczyć przez nie. Bo to jak strzał w stopę , kolano , brzuch i serce... Pół biedy jakby całkowicie zablokowali tą możliwość ale oni ją ograniczyli co nie przysporzy im fanów poza Japonią.
I jeszcze jedno najpierw czytaj co napisałeś a potem zamieszczaj bo w jednym zdaniu piszesz że to bezsens porównywać PSV do komórek aby w innym porównywać ową konsolkę do komórki...
*Konto usunięte*2012.04.21, 10:01
czy tylko ja widzę jak Ucharted zalicza KOLOSALNE dropy animacji?
sun2xZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sun2x2012.04.21, 10:03
-5#8
McMenel @ 2012.04.21 09:54  Post: 565826

Pozdro pozdro .... Jak ja nie lubię tego zwrotu młodego pokolenia. A teraz pomyśl o posiadaczach PSP którzy mają kilkadziesiąt gierek ze starszego handhelda sony i producent pokazuje im środkowy palec w kwestii pogrania sobie w nie... Musisz kupić jeszcze raz z PSstore... To jak powiedzieć 'jesteście idiotami' jeżeli nie żyjecie w Japonii... Nie wiem kto w Sony na ten genialny pomysł wpadł ale powinien otworzyć okno w swoim gabinecie ( bo pewnie to jakiś geniusz z księgowości albo jakiś prezes ) i wyskoczyć przez nie. Bo to jak strzał w stopę , kolano , brzuch i serce... Pół biedy jakby całkowicie zablokowali tą możliwość ale oni ją ograniczyli co nie przysporzy im fanów poza Japonią.

nie jestem już taki młody (mam 31L) ale nie czuję się starym piernikiem XD zdziwisz się ale mam psp jakoś od roku 2006/7 nie pamiętam dokładnie niestety moje psp jest uszkodzone już i nawet jeszcze kilka gier zostało na półce i nie płaczę z tego powodu że nie ma passporta mówi się trudno, i nie jestem wcale bogaty choć nic mnie nie powstrzyma przed kupnem psv za jakiś czas ;) a Twoje słowa z całym szacunkiem nie mają sprawdzenia w praktyce, w ostatnim tygodniu liczba sprzedanych psv w Japonii jest marna ale w EU czy USA konsola schodzi 3x lepiej niż w Japonii - Japończykom trzeba Monster Huntera i się rzucą a psv jak narazie ma gry zrobione pod zachodniego odbiorcę - Uncharted, Rayman, Wipeout, poczekajmy na japońskie gry to i sprzedaż podskoczy w Japonii, będzie dobrze, psp też nie miało kosmos sprzedaży i było duże piractwo a przez kilka lat poszło ponad 60mln sztuk psp i Sony nieźle zarobiło więc wydało następcę, a poza tematem właśnie zapowiedziano New Super Mario Bros 2 na 3DS must have ;)
*Konto usunięte*2012.04.21, 10:21
-1#9
Wygląda na to, że Vita jest dobre 'zamiast' konsoli tradycyjnej. Zarówno niestety pod względem cenowym jak i na szczęście jakościowym. Konsola prezentuje się świetnie... Jednak ma dla mnie ma dyskwalifikujące kluczowe wady.
W gruncie rzeczy pewnie i tak nie kupiłbym Vity ponieważ moja idea jest taka by mieć coraz mniej rzeczy, a nie coraz więcej. Bo by Vita zastapiła mi XYZ urządzeń musiałaby ładnie wspierać klawiaturę HID, posiadać pakiet biurowy, nawigacje, a najlepiej Android-a.

Jednak nie wydaje mi się, że Vita to droga rzecz. Droga pod względem możliwości, bo brakuje prozaicznej funkcji telefonu, a mamy już takie cuda jak Galaxy Note, Dell Streak. Jednak tak naprawdę dostajemy konsolę prawie jak Xbox-a, PS3. Ta cena nie wydaje się przesadzona, a gry są przecież tańsze niż na Xbox-a/PS3.

Grafiką człowiek nie żyje, a ta prezentuje się na takim poziomie by tworzyć przyjemne produkcje zapewniające to co zostało zatracone w hiper produkcjach-> rozrywkę, a ta w połączeniu z kontrolerami tutaj powinna być genialna.

Jeżeli ktoś waha się czy kupić Xbox-a/PS3 to może Vita być lepsza. Jednak dla mnie wszystkie te 3 konsole są za drogie. Bo dla mnie liczą się możliwości
AarghZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Aargh2012.04.21, 10:22
Kris @ 2012.04.21 09:22  Post: 565818
Brak emulatora PS One - właśnie ja tego też nie rozumiem, pokombinować by mogli i by spokojnie było, ale nie - lepiej wprowadzić góra 3-4 gry w remake'ach i zarobić po 45zł niż zrobić programowy emulator i zarabiać na całej bibliotece powiedzmy po te 15-25zł, które każdy by dał (prędzej czy później mimo stękania).

Setki razy było mówione, że emulacja PSX na PSV pojawi się w patchu, ale na razie są jakieś problemy z emulatorem (odsyłam na PS Blog).
Było też mówione setki razy, że gry z PSX na remake'i się nie nadają, bo nie dość, że trzeba zrobić grafikę od podstaw (bo cała geometria nie ta), to jeszcze zmienić gameplay i całą resztę.


A tak w ogóle - narzekacie na cenę? Znajdźcie mi smartfona z ekranem OLED i czterordzeniowym procesorem w cenie 950-1200zł. Jest coś? Ups, chyba nie.
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
9