artykuły

PS Vita – następczyni PlayStation Portable

Ostatnia nadzieja mobilnych graczy

110
21 kwietnia 2012, 08:59 Kamil .qam Przybysz

Przegląd wersji demonstracyjnych

Nawet najlepsza konsola jest nic niewarta bez biblioteki gier. PSV ma to szczęście, że Sony przygotowało na dzień wprowadzenia sprzętu na półki sklepowe listę naprawdę ciekawych tytułów. Nabywcy urządzenia nie powinni się obawiać, że będą czekali długie miesiące na prawdziwe hity, tak jak to było w przypadku 3DS-a. Japońską korporację należy także pochwalić za to, że stawia na dystrybucję cyfrową. Szczególnie atrakcyjnie wygląda w PS Store dział z wersjami demonstracyjnymi, który pozwala beztrosko przetestować kilkanaście produkcji. Postanowiliśmy z tego skorzystać i zaprezentować wybrane tytuły. Prosimy tylko, abyście nie zwracali uwagi na umiejętności grającego – jednoczesne kontrolowanie kadru oraz urządzenia nie jest łatwe.

Dynasty Warriors NEXT

Dynasty Warriors to znana seria, która od bardzo dawna towarzyszy różnym konsolom Sony – z Vitą nie mogło być inaczej. Niestety, wersja NEXT niezbyt zasługuje na miano tytułu następnej generacji. Pierwszy zawód sprawia samo menu, którego nie można obsługiwać za pomocą dotykowego ekranu. Na szczęście sama rozgrywka wygląda lepiej. Szkoda tylko, że cykl dalej straszy szarymi i brzydkimi sceneriami.

 

WipEout 2048

Kolejna seria, której po prostu nie może zabraknąć na PlayStation. Studio Liverpool ponownie stanęło na wysokości zadania: WipEout 2048 jest jednym z najlepszych tytułów startowych na PSV. Gra zachwyca tempem rozgrywki, rewelacyjną grafiką i idealnie dobraną ścieżką dźwiękową. Brakuje jedynie bardziej intensywnego wykorzystania obu paneli dotykowych, ale to przecież WipEout, któremu wystarczają gałki analogowe.

 

Rayman Origins

Nowa część Raymana jest swoistym powrotem do korzeni. Wersja na Vitę w zasadzie niczym nie różni się od przeznaczonej na duże konsole. Jedyną zmianą jest niezbyt wyszukana obsługa dotykowego ekranu. Tak czy inaczej, Origins pozostaje jedną z najpiękniejszych i najbardziej grywalnych platformówek w stylu 2D.

 

Reality Fighters

Tytuł, który wielu miłośników bijatyk może uznać za obrazoburczą parodię ich ulubionego gatunku. Jednak Reality Fighters nie ma ambicji, aby stać się konkurencją dla Mortal Kombat – bliżej jej do prześmiewczego Ready 2 Rumble. Projektanci tej gry postawili na tworzenie własnej postaci oraz rzeczywistość rozszerzoną. Trzeba przyznać, że udało się im to całkiem nieźle.

 

Asphalt: Injection

Cykl samochodówek, który na Vitę przybył prosto z telefonów komórkowych. Niestety, na każdym kroku widać korzenie Injection – szczególnie gdy spojrzy się na grafikę. Nie chcemy być zbyt brutalni, ale możemy zaryzykować stwierdzenie, że widoki o podobnej jakości mogłaby udźwignąć stara PSP. Poza tym Asphalt to zręcznościowa, stawiająca na dopalacze, prosta gra wyścigowa.

 

A-men

Polski akcent w naszym zestawieniu: grę wyprodukowała krakowska firma Bloober Team. Platformówka A-men obfituje w łamigłówki oraz kilka różnych postaci 2D. Dotykowy interfejs PSV został w tym przypadku wykorzystany głównie do wyświetlania dodatkowych przycisków. Ogólnie rzecz biorąc, Bloober Team spisał się całkiem nieźle. Niestety, wysoka cena A-men nijak ma się do atrakcji, które zapewnia.

 

6