artykuły

PS Vita – następczyni PlayStation Portable

Ostatnia nadzieja mobilnych graczy

110
21 kwietnia 2012, 08:59 Kamil .qam Przybysz

System i aplikacje

Pierwszy kontakt z nowym interfejsem Live Arena też wywołuje spore zdziwienie. XrossMediaBar znany z PSP oraz PS3 został zastąpiony przesuwanymi pulpitami, wypełnionymi okrągłymi ikonami. Łagodne krawędzie, gradientowe tła oraz żywe kolory wzięły górę nad minimalistyczną elegancją XMB. Na początku może to razić, ale nowy wygląd szybko zyskuje w oczach dzięki wygodzie, jaką zapewnia. Sposób poruszania się po menu Vity jest naprawdę intuicyjny, łatwy i przyjemny. Przykładem niech będzie to, jak zamyka się aplikacje: po zminimalizowaniu wybranej wystarczy jednym ruchem kciuka „zwinąć” ją na zasadzie odwracania kartki papieru, podobnie wygląda odblokowywanie urządzenia.

System PSV zapewnia świetnie pomyślaną wielozadaniowość. Naciśnięcie każdej z dostępnych ikonek, nawet tej odpowiedzialnej za ustawienia, wywołuje oddzielną aplikację. Jednocześnie można mieć otwartych sześć różnych programów – przy uruchamianiu dalszych automatycznie zamknięte zostają te najwcześniej otwarte. Przełączanie się pomiędzy działającymi w tle programami jest dziedzinie proste: wystarczy nacisnąć „PS Button” i przejrzeć obrazujące je miniatury lub zakładki. Musimy przyznać, że takiego menedżera zadań nie powstydziłby się nawet najbardziej zaawansowany telefon. Z wielozadaniowością związane są jednak pewne ograniczenia. Otóż jeśli jednym z uruchomionych programów jest gra, to można zapomnieć o włączeniu innej gry lub przeglądarki internetowej bez uprzedniego zamknięcia tej pierwszej.

Vita wyjęta z pudełka już na starcie zapewnia kilka mniej lub bardziej niezbędnych aplikacji. Większość zacznie zapewne od Kącika powitalnego, który za pośrednictwem kilku prostych minigier pokazuje najciekawsze właściwości konsoli. Oprócz tego w menu znaleźć można następujące pozycje:

 • Impreza – rozmowy głosowe, wzajemne zaproszenia do wspólnej zabawy;
 • PS Store – przystosowana do PSV wersja internetowego sklepu Sony;
 • Near – aplikacja odnajdująca graczy w tej samej okolicy;
 • Znajomi – lista przyjaciół z sieci PlayStation Network;
 • Wiadomości grupowe – aplikacja obsługująca rozmowy tekstowe;
 • Trofea – przeglądarka osiągnięć;
 • Zdjęcia – odpowiedzialna za aparat/kamerę i pozwalająca przeglądać pliki graficzne;
 • Przeglądarka – umożliwia odwiedzanie stron WWW (brak obsługi Flasha);
 • Muzyka – odtwarzacz muzyki (MP3 MPEG-1/2 Audio Layer 3, MP4 [MPEG-4 AAC], WAVE [Linear PCM]);
 • Pliki wideo – odtwarzacz filmów (MPEG-4 Simple Profile [AAC]. H.264/MPEG-4 AVC High/Main/Baseline Profile [AAC]);
 • Gra zdalna – streaming multimediów oraz gier z PS3;
 • Menadżer zawartości – umożliwia synchronizację z PC oraz PS3;
 • Mapy – prosta aplikacja korzystająca z możliwości Google Maps;
 • Ustawienia – wspomniana już „aplikacja” pozwalająca skonfigurować konsolę.

W przypadku większości z nich powyższe opisy mówią wszystko o funkcjonalności. Warto jednak zatrzymać się na chwilę przy Near. Jest to udana odpowiedź Sony na społecznościowe nowości wprowadzone w Nintendo 3DS. Jednak w odróżnieniu od trójwymiarowej konkurencji vita nie musi bezprzewodowo „natrafić” na drugą konsolę. Aplikacja ustala lokalizację za pomocą internetu i na tej podstawie określa, kto znajduje się w pobliżu. Można dzięki temu bez przeszkód sprawdzić, w co grają sąsiedzi (o ile zgodzą się na publikowanie takich informacji). W ramach Near działa także system ocen oraz prezentów, przez co warto do niej wracać po wypróbowaniu każdej nowej gry. Zmiana sposobu odnajdywania graczy była prawdziwym strzałem w dziesiątkę: dzięki temu PSV nie straszy pustkami znanymi z Mii Plaza.

Dla wielu sporym zawodem może być natomiast Gra zdalna. Funkcja Remote Play pojawiła się już w PSP, jednak zawsze stanowiła jedynie nic nieznaczącą ciekawostkę. Niestety, pomimo rozpalających wyobraźnię plotek niewiele się w tej kwestii zmieniło. Owszem, da się za pomocą Vity sprawdzić zawartość dużej konsoli, jednak uboga lista kompatybilnych gier sprawia, że o uruchamianiu największych hitów można zapomnieć. Dodatkową przeszkodą w zdalnej zabawie są opóźnienia, których można doświadczyć, wykorzystując tę opcję w internecie. Szkoda, że Sony ponownie zmarnowało potencjał tego pomysłu. Wierzymy jednak, że Vita może być w przyszłości bardzo funkcjonalnym dodatkiem do PS3 i mocną alternatywą dla pada-tabletu znanego z WiiU.

Na koniec warto dodać, że PS Store już teraz oferuje dodatkowe aplikacje społecznościowe. Obecnie cieszyć się można Facebookiem, Twitterem, Flickrem oraz Foursquere'em. W przyszłości można się spodziewać m.in. Skype'a. Bardzo cieszy takie podejście Sony. Wszyscy wiemy, że nawet najlepszy komunikator lub przeglądarka zaszyte w konsoli nie zastąpią nam już smartfonów oraz tabletów, miło jednak, że producenci próbują nas rozpieszczać. Tym bardziej że Vita wyświetla na ekranie bardzo wygodną klawiaturę obsługującą polskie znaki.

4