artykuły

Norton 360 6.0 – antywirus plus pakiet ochrony internetowej i nie tylko

Totalna ochrona

67 8 maja 2012, 13:24 Agnieszka Serafinowicz

Domowy monitoring sieci

Opisywany wcześniej mechanizm Norton Management nie jest jedyną funkcją pozwalającą zarządzać zabezpieczeniami przez sieć. Można to robić również poprzez wywoływaną z okna ustawień mapę zabezpieczeń sieci.

 


 

W oknie z mapą ustawień sieci Norton 360 wyświetla ikony reprezentujące znalezione w sieci lokalnej (także bezprzewodowej) urządzenia (komputery stacjonarne, laptopy, smartfony itp.). Dla każdego sprzętu program wyświetla niewielki zestaw informacji, obejmujący adres IP, adres fizyczny (MAC), stan zabezpieczeń oraz ustawiony poziom zaufania. 

Poziom zaufania określa, na ile dane urządzenie może swobodnie korzystać z sieci lokalnej. W przypadku gdy Norton 360 jest instalowany w komputerze, w którym wcześniej działała funkcja udostępniania plików i drukarek, to dla takiego komputera ustawiany jest poziom zaufania Udostępniony, co oznacza, że oprogramowanie ochronne będzie monitorować znane próby ataków, ale nie zablokuje komunikacji sieciowej zgodnej z regułami ruchu zapory oraz niezbędnej do współdzielenia zasobów i działania znanych usług i programów. 

W praktyce możliwość ustawiania poziomów zaufania dla konkretnych urządzeń może się przydać, gdy trzeba tymczasowo udostępnić połączenie internetowe przez sieć WiFi, ale jednocześnie użytkownik nie chce, by nowy sprzęt miał łączność z komputerem, w którym zainstalowany jest pakiet Norton 360.

 


 

Po ustawieniu poziomu zaufania Ograniczony dane urządzenie nie będzie mogło nawiązać transmisji z chronionym komputerem. Z drugiej strony widoczna w oknie z ustawieniami poziomu zaufania opcja Pełne zaufanie zapewnia niemal pełną swobodę połączeń w obie strony. Reguły ruchu sieci są w takim przypadku ignorowane, a oprogramowanie zabezpieczające zablokuje jedynie ataki o znanych sygnaturach.

Za pomocą okna z mapą sieci można również zdalnie monitorować komputery z zainstalowanym pakietem Norton 360. Wystarczy wprowadzić wspólne hasło na komputerze monitorującym i monitorowanym, by móc zdalnie sprawdzić konfigurację funkcji zabezpieczających na wybranej maszynie.

9