artykuły

Norton 360 6.0 – antywirus plus pakiet ochrony internetowej i nie tylko

Totalna ochrona

67 8 maja 2012, 13:24 Agnieszka Serafinowicz

Oszczędność pasma dla mobilnych

Inną nową funkcją szóstej generacji Nortona 360 jest możliwość ograniczenia ilości pobieranych danych w czasie, gdy komputer, w którym zainstalowano pakiet, korzysta z połączenia przenośnego (UMTS, HSPA, LTE itp.).

 


 

Nowa funkcja, o nazwie Bandwidth Management, pozwala zastosować jedną z trzech dostępnych zasad komunikacji dla każdego interfejsu sieciowego, z którego korzysta Norton 360. Standardowo nawet w momencie, gdy komputer jest połączony z internetem za pośrednictwem techniki przenośnej (przykład na powyższej ilustracji), obowiązuje zasada niewprowadzająca żadnych ograniczeń. Jeżeli użytkownik korzysta z usług operatora oferującego niewielki limit transferu danych i pobierającego opłaty za przesłanie każdej ich ilości powyżej tego limitu, same aktualizacje aplikacji, modułów i innych składników pakietu mogą wygenerować całkiem spory ruch, a tym samym zauważalnie zwiększyć koszty użytkowania. W najnowszej wersji pakietu można temu przeciwdziałać przez ograniczenie aktualizacji tylko do elementów krytycznych lub całkowite wyłączenie komunikacji pakietu z siecią.

Ograniczenie przesyłania danych tylko do aktualizacji krytycznych powoduje wyświetlenie dość ostrzegawczego w wymowie komunikatu w oknie programu, ale status gadżetu pulpitu, jak też ikony w obszarze powiadomień się nie zmienia. Jeżeli komunikacja sieciowa Nortona 360 zostanie całkowicie wyłączona, wtedy status wspomnianego gadżetu i ikony będzie już sygnalizował zagrożenie, co wynika stąd, że pakiet nie ma możliwości pobierania nawet krytycznych aktualizacji. Warto jednak pamiętać, że pozostałe moduły ochronne są stale aktywne, działa monitor antywirusowy, dwukierunkowa zapora, antyphishing, kontrola przeglądarki, wykrywanie rootkitów itd. 

Zasady ustawiane dla sieci z limitem transferu dotyczą wyłącznie ruchu generowanego przez pakiet Norton 360, a nie wszystkich danych pobieranych i wysyłanych przez pozostałe aplikacje, procesy i usługi działające w systemie. Użytkownik dalej może korzystać z potrzebnych mu programów i usług sieciowych.

Bandwidth Management nie jest kluczową funkcją, ale może przynieść wymierne korzyści użytkownikom wykorzystującym okazjonalnie mobilne łącza o niskim limicie transferu. Jest to też znacznie bezpieczniejsze rozwiązanie niż np. wyłączenie oprogramowania ochronnego po to, aby wstrzymać pobieranie aktualizacji ze względu na oszczędność transferu danych.

6