artykuły

Norton 360 6.0 – antywirus plus pakiet ochrony internetowej i nie tylko

Totalna ochrona

67 8 maja 2012, 13:24 Agnieszka Serafinowicz
Pełny ekran bez przeszkód, czyli tryb dyskretny

Opisując elementy interfejsu widoczne bezpośrednio po zainstalowaniu i aktywowaniu opisywanego oprogramowania, wspomnieliśmy o tzw. trybie dyskretnym. W tym trybie program przy niezmienionym poziomie ochrony nie będzie wyświetlał na ekranie żadnych komunikatów związanych z monitorowanymi zdarzeniami czy ewentualnymi zagrożeniami. Dzięki temu program nie przeszkodzi np. w oglądaniu filmu na pełnym ekranie, wyświetlaniu pokazu slajdów, prezentacji czy graniu.

Tryb ten nie tylko powoduje, że program ochronny nie będzie przeszkadzał użytkownikowi, ale także wyłącza zadania, które podczas normalnego działania Nortona 360 są uaktywniane w tle. Takie rozwiązanie wprowadzono po to, by oprogramowanie ochronne nie powodowało dodatkowego obciążenia systemu w czasie, gdy moc obliczeniowa może być potrzebna na coś innego, np. pełnoekranową grę.

W standardowej konfiguracji narzędzie automatycznie wykrywa zmianę sposobu wyświetlania danego programu: włączenie trybu pełnoekranowego automatycznie aktywuje tryb dyskretny.

 


 

Oprócz tego tryb ten może zostać włączony przez użytkownika ręcznie: za pomocą opcji menu kontekstowego ikony Nortona 360, umieszczonej w obszarze powiadomień na pasku zadań Windows, lub poprzez okno dialogowe wywoływane na karcie Ustawienia. Bez względu na sposób uruchamiania można ustalić, przez jaki czas tryb ten ma być włączony.

Uruchomienie aplikacji na pełnym ekranie jest najczęstszym aktywatorem trybu dyskretnego, ale nie jedynym. Norton 360 wykrywa również nagrywanie dysków IMAPI 2.0 i nagrywanie na dysk obrazu telewizyjnego wyświetlanego w Windows Media Center. 

 

 

Oprócz tego istnieje możliwość ręcznego określenia programów, których uruchomienie będzie jednocześnie aktywować tryb dyskretny. Jest to o tyle korzystne, że pozwala zwiększyć zasoby dostępne dla poszczególnych aplikacji. Przypominamy, że tryb cichy to nie tylko brak powiadomień, ale również zaprzestanie czynności standardowo wykonywanych w tle, takich jak optymalizacja dysków, usuwanie plików tymczasowych i funkcje konserwacyjne.

Sprawdzając możliwości Nortona 360 w tym zakresie, natknęliśmy się na niewielki błąd.

 


 

W oknie umożliwiającym dodanie aplikacji, które mają być aktywatorami trybu cichego, widoczny jest, najprawdopodobniej błędnie przetłumaczony, napis sugerujący, że tryb cichy będzie włączony, gdy żaden z programów dodanych do listy w tym oknie nie będzie uruchomiony. W rzeczywistości jest odwrotnie: uruchomienie wprowadzonego na listę programu uaktywnia tryb cichy.

Zakres ustawień trybu dyskretnego pozwala doświadczonym użytkownikom tak dopasować automatykę pakietu Norton 360, by wydajność żadnego z istotnych programów nie ucierpiała wskutek stałego funkcjonowania oprogramowania ochronnego. Biorąc pod uwagę to, że nawet standardowo skonfigurowany Norton 360 bardzo mało obciąża system, to kolejny dowód na to, że kwestię minimalizacji zużycia zasobów Symantec traktuje bardzo poważnie.

 

12