Dźwięk
Artykuł
Dawid Grzyb, Środa, 5 grudnia 2012, 15:17

Firma Creative po dłuższej przerwie powraca z nową serią kart dźwiękowych, czyli sprzętem, dzięki któremu zyskała popularność na całym świecie. Po ponad roku od czasu, gdy wprowadziła na rynek rodzinę Recon3D, pojawiły się trzy różne modele serii Z, która należy do tej samej, szóstej generacji kart. W nasze ręce trafił najtańszy produkt, któremu postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej.

Creative Sound Blaster Z
Cena od 265.00 zł do 331.29 zł

Wstęp, opakowanie, dodatki oraz dane techniczne

A wydawać by się mogło, że w dziedzinie kart dźwiękowych przeznaczonych do pecetów już wszystko zostało powiedziane. Mało tego, montowane na płytach głównych układy są coraz lepsze, a zewnętrzne przetworniki, zwane DAC-ami, cały czas zwiększają i tak już niemały udział w rynku. Ponadto zdecydowana większość użytkowników raczej nie przykłada wagi do sprzętu grającego. Ale producenci się tym nie zrażają i wytwarzają coraz to nowsze sprzęty z myślą o tej garstce, której naprawdę zależy na jakości tego, co słyszy.

Od jakiegoś czasu rynek kart dźwiękowych opanował wygodny zastój. Stało się tak za sprawą serii Xonar firmy Asus. Naszym zdaniem praktycznie każdy produkt z tej rodziny jest co najmniej dobry: brzmi porządnie, zazwyczaj jest przyzwoicie wyceniony oraz – za sprawą naprawdę dobrego oprogramowania – uniwersalny. „Chcesz kupić dobrą kartę dźwiękową? Kup takiego Xonara, na jakiego cię stać” – oto co często można przeczytać na różnych forach dyskusyjnych. Asus ma mocnego zawodnika w każdym segmencie, począwszy od tanich, laptopowych kart USB po drogiego, iście audiofilskiego zewnętrznego DAC-a.

Co na to konkurencja? Jedno jest pewne: nie śpi. Firma Creative swoją najnowszą serią produktów najwyraźniej chce zagrozić kilku urządzeniom Asusa. Walkę podejmuje na dość wysokim poziomie, bo danie główne dzisiejszego testu, Sound Blaster Z, kosztuje około 350 zł, a to najtańszy model z rodziny „zetek”. Jego droższy brat to ta sama konstrukcja, ale wyposażona w zewnętrzny kontroler, podczas gdy najdroższy, ZxR, to ewidentnie próba nawiązania walki z najlepszymi desktopowymi kartami Asusa – Xense i Essence STX. Argumenty na papierze ma całkiem solidne. Pożyjemy, zobaczymy, dzisiaj skupiamy się na modelu „samo Z”.

Dotarł on do nas w niewielkim kartonowym opakowaniu, przez które widać spory kawałek produktu. Pudełko wizualnie jakoś specjalnie nie wyłamuje się z trendu, do którego przyzwyczaił nas Creative. Jest odblaskowe, kolorowe i marketingowe, ale w pozytywnym tych słów znaczeniu.

Wśród dodatków znalazła się jedynie krótka instrukcja podłączenia karty do komputera, płyta ze sterownikami oraz niewielki mikrofon. Brak kabla zasilania to coś, czego się nie spodziewaliśmy. Zazwyczaj w przypadku kart dźwiękowych chwalących się wzmacniaczem, który ma sobie radzić z 600-omowymi słuchawkami, taki kabel jest dołączony w zestawie. Nic to, najważniejsze wyjdzie w praniu.

Ocena artykułu:
Ocen: 18
Zaloguj się, by móc oceniać
boogdal (2012.12.05, 15:36)
Ocena: 7

0%
Czyli co? Asus ma kolejny +1 do popularności?
Nathrakh (2012.12.05, 15:50)
Ocena: 28

0%
Pawelec7 @ 2012.12.05 15:30  Post: 620771
Karta taka sobie .Nie ma nawet porównania do Essence ST czy Titanium HD.

Cenowo również nie ma porównania.
om3ga (2012.12.05, 16:00)
Ocena: 16

0%
Patrykopoulos @ 2012.12.05 15:44  Post: 620776
ciekawe jak ta karta poradziła by sobie z Asus Xonar D1 , która lepsza ??

mam Xonar D1 i zastanawiam się nad czymś nowszym


Kup wyzszy model xonara tudziez zew. dac ;)
Kiciunio (2012.12.05, 16:00)
Ocena: 10

0%
Zabrakło porównania do jakiegoś konkurenta z tej samej lub mocno zbliżonej półki cenowej. np. Xonara D1
KipeRatownik (2012.12.05, 16:18)
Ocena: 15

0%
marcin_kg @ 2012.12.05 15:42  Post: 620774
Mnie zastanawia czy w ogóle w kwestii dźwięku jeszcze cokolwiek można zmienić, skoro obecnie najpopularniejsze karty liczą sobie po kilka lat przynajmniej, a nawet integry grają już przyzwoicie.Jeszcze sporo można zmienić...! :) Zwłaszcza w przypadku kiedy mówimy o zintegrowanych konstrukcjach!
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Forum
Facebook
Ostatnio komentowane