artykuły

Test 27 tunerów DVB-T typu USB

Mali jeźdźcy cyfryzacji

78
9 kwietnia 2012, 06:00 Kamil .qam Przybysz

TechniSat AirSat TeleStick 2

Dekoder pakowany jest w żółte pudełko z okienkiem. Sprzęt przypomina plastikowy klucz USB z zatyczką – jego kształt kojarzy się z Evolve Venus. Z tyłu urządzenia umieszczono gniazdo MCX. W zestawie znalazły się również: antena, skrócona instrukcja obsługi, ulotka gwarancyjna, przejściówka antenowa, płyta z oprogramowaniem oraz… płyta zawierająca karty gwarancyjne w języku innym niż niemiecki.

 

Wyposażona we wtyk MCX antena jest dość niespotykana: zamiast teleskopu otrzymujemy gruby plastikowy pałąk z lekką i niestabilną podstawką. Także dołączony pilot jest nietypowy: przypomina tradycyjne, dołączane do tanich kineskopowych telewizorów. W oczy zdecydowanie rzuca się przycisk podpisany Hilfe, który niejako zapowiada dalsze kłopoty.

 

Instalacja sterowników nastręcza kilku problemów. Pierwszym z nich jest niejasne menu płyty w angielsko-niemieckiej wersji językowej. Wywołanie opcji „instaluj” załatwia jedynie kwestię oprogramowania DVB Viewer TE2. Niestety, sterowniki należy zainstalować samodzielnie, korzystając z narzędzi systemowych. Na płycie brakuje polskiej instrukcji, jest za to EVE v2 – edytor wideo.

Menu główne oprogramowania sprawia dobre wrażenie, są to jednak tylko pozory. Skanowanie programów, które należy wywołać ręcznie, jest przeznaczone dla zaawansowanych – nowicjusze mogą zgubić się w gąszczu ustawień oraz opcji. W konfiguracji nie pomaga również polsko-angielsko-niemiecka wersja językowa, której towarzyszy brak części polskich znaków diakrytycznych lub całych rodzimych liter (zależnie od opcji).

 

 

Ogólnie rzecz biorąc, DVB Viewer TE2 zapewnia wszystkie niezbędne funkcje: EPG, nagrywanie, TimeShift oraz telegazetę. Producent pokusił się również o implementację ciekawego dodatku: filtrów obrazu. Niestety, wszystkie te zalety giną wśród sporych błędów w tłumaczeniu. Naprawdę trudno korzystać z interfejsu pełnego takich kwiatków, jak język: Polish i lokalizacja: Warschau. Mieliśmy również spore zastrzeżenia związane z zatrzymywaniem oraz błędnym wyświetlaniem obrazu.

Manta PC DVB-T Tuner DVBTUSB01 - najważniejsze parametry
Odbierany sygnał TV cyfrowa (DVB-T)
Gniazdo w tunerze MCX (z przejściówką antenową)
Obsługiwane funkcje EPG, PVR, TimeShift, teletekst
Oprogramowanie DVB Viewer TE2
Pozostałe -

Ekran główny z wyświetlonym skrótem z EPG

EPG

Dodatkowe filtry obrazu

Teletekst

O TeleStick 2 można powiedzieć na pewno, że działa, i to nawet sprawnie. Niestety, proces instalacji oraz jakość oprogramowania przypominają czasy prehistoryczne, gdy tunery telewizyjne były sprzętem dla wybrańców, gotowych walczyć z niezrozumiałym procesem instalacji oraz wielojęzyczną wersją językową.

TechniSat AirSat TeleStick 2
Zalety
  • Ułatwiająca instalację przejściówka antenowa
  • Dodatkowe filtry obrazu
  • Względnie stabilne oprogramowanie
Wady
  • Polsko-angielsko-niemieckie tłumaczenie
  • Brak części polskich znaków diakrytycznych, a nawet całych liter
  • Interfejs nieprzystępny dla początkujących
Do testów dostarczył:TechniSat
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 90 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
2199 zł
MediaExpert
2199 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
28