artykuły

Test 27 tunerów DVB-T typu USB

Mali jeźdźcy cyfryzacji

78
9 kwietnia 2012, 06:00 Kamil .qam Przybysz

Manta PC DVB-T Tuner DVBTUSB01

Tuner sprzedawany jest w niewielkim blistrze, będącym najmniejszym opakowaniem w całej stawce. Mimo to Manta sprawia całkiem dobre wrażenie. Na uwagę zasługuje proste, ciekawe wzornictwo. Z boku umieszczono gniazdo MCX. W zestawie znajdziecie również: antenę, rozkładaną instrukcję, kartę gwarancyjną oraz płytę z oprogramowaniem.

 

W antenie zastosowano plastikowy pałąk zamiast metalowego pręta; można go wykręcić z podstawki wyposażonej w magnes. Brakuje natomiast pilota oraz – co ważniejsze – przejściówki antenowej. W przypadku Manty jesteśmy skazani na dołączoną antenę pokojową. Na potrzeby testów wykorzystaliśmy redakcyjną przejściówkę z gniazda MCX. 

Podczas instalacji najpierw kopiowany jest sterownik, później zaś oprogramowanie Blaze HDTV 6. Na płycie znalazła się ta sama instrukcja, którą można znaleźć w blistrze. Jest lakoniczna, ale może okazać się pomocna podczas instalacji tunera.

Blaze HDTV 6 to dość egzotyczne oprogramowanie, które zostało dołączone tylko do dwóch spośród przetestowanych tunerów, w tym do modelu Manty. Pierwsze uruchomienie wywołuje prosty kreator, który pozwala wyszukać kanały. Należy pochwalić czułą głowicę, która zapewniała dobrej jakości sygnał.

 

Blaze HDTV sprawia dobre pierwsze wrażenie. Zgodnie z popularnym podejściem „okienkowym” zostało podzielone na ekran oraz panel sterowania. Na tym drugim wyświetlane są wszystkie najważniejsze informacje oraz przyciski odpowiedzialne za poszczególne standardowo dostępne funkcje. Dobrze wygląda EPG, który na bieżąco generuje miniaturki kanałów; niestety, jest to zbyteczne, ponieważ sam program telewizyjny najzwyczajniej w świecie nie działa. Jest to duża wada.

Manta PC DVB-T Tuner DVBTUSB01 - najważniejsze parametry
Odbierany sygnał TV cyfrowa (DVB-T)
Gniazdo w tunerze MCX
Obsługiwane funkcje PVR, TimeShift, teletekst
Oprogramowanie Blaze HDTV 6
Pozostałe -

Okno główne 

Panel sterowania

Bezużyteczne miniaturki w EPG

Funkcja PVR – dodawanie nagrania

Manta mogłaby być ciekawą propozycją, gdyby nie słabe wyposażenie. Brak pilota można jeszcze przeżyć, trudno natomiast obyć się bez przejściówki antenowej. Niestety, podobnie jest z oprogramowaniem: jest stabilne i w teorii zapewnia wszystkie niezbędne funkcje, ale faktyczny brak EPG zmniejsza jego funkcjonalność. Jednak ze względu na cenę można polecić to urządzenie tym, którzy dysponują ograniczonym budżetem.

Manta PC DVB-T Tuner DVBTUSB01
Zalety
  • Atrakcyjna cena
Wady
  • Brak niezbędnej przejściówki antenowej
  • Niedziałająca funkcja EPG
  • Brak pilota
Do testów dostarczył:Manta Multimedia
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 55 zł
16