artykuły

Test 27 tunerów DVB-T typu USB

Mali jeźdźcy cyfryzacji

78
9 kwietnia 2012, 06:00 Kamil .qam Przybysz

Gigabyte U7300

Model U7300 to niejako okrojona wersja hybrydowego U8300. Sprzedawany jest w bardzo podobnym opakowaniu, różniącym się jedynie kolorystyką. Wzornictwo również przypomina starszego brata, jednak ten jest mniejszy, przez co łatwiej go zainstalować. Z tyłu ma gniazdo antenowe. W zestawie znalazły się również: antena, pilot, skrócona instrukcja obsługi oraz płyta z oprogramowaniem.

 

Antenę wyróżnia krótka spirala, która wieńczy jej końcówkę. Poza tym jest to standardowa konstrukcja, którą można wykręcić z wyposażonej w magnes podstawki. Ciekawie wygląda spory, sprawiający wrażenie solidnego pilot z dużą liczbą przycisków. Niestety, korzystanie z niego nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy, a to ze względu na wysokie, przechylające się na boki przyciski.

Instalacja urządzenia nie nastręcza żadnych trudności. Do sterownika oraz oprogramowania dołączono również narzędzia PowerDirector oraz PowerProducer – ciekawy pakiet firmy CyberLink. Na dysku CD zamieszczono też bardziej rozbudowaną instrukcję obsługi, także w języku polskim.

Skanowanie dostępnych programów odbywa się błyskawiczne. Pierwsze uruchomienie dołączonego narzędzia VivoTV wywołuje prosty w obsłudze kreator. U7300 bardzo dobrze poradził sobie z wyszukaniem wszystkich dostępnych kanałów. Należy również pochwalić świetną siłę oraz jakość łapanego sygnału.

VivoTV zaskakuje schludnym, świetnie zaprojektowanym panelem kontrolnym, któremu towarzyszy drugie okno, będące ekranem. Ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie przycisków funkcyjnych w obu tych miejscach, dzięki czemu można wygodnie korzystać zarówno z myszki, jak i dołączonego pilota. Niestety, podczas testów nie udało się nam uruchomić funkcji TimeShift: podobnie jak w U8300 nie jest dostępna w przypadku sygnału cyfrowego. Działanie pozostałych funkcji oceniamy celująco. VivoTV działa sprawnie i stabilnie.

Gigabyte U7300 - najważniejsze parametry
Odbierany sygnał TV cyfrowa (DVB-T)
Gniazdo w tunerze antenowe
Obsługiwane funkcje EPG, PVR, teletekst
Oprogramowanie VivoTV
Pozostałe obsługa MCE oraz Windows Media Center

Okno główne z krótkim opisem programu

Panel sterowania

Okno funkcji EPG

PVR – programator nagrań

Gigabyte U7300 to dobry tuner. Do wad można zaliczyć brak przedłużacza USB, co utrudnia instalację dość dużego tunera, oraz niewygodnego pilota. Jeśli chodzi o oprogramowanie, wątpliwości budzi brak funkcji TimeShift, jednak pozostałe zalety w zasadzie zacierają te drobne rysy.

Gigabyte U7300
Zalety
  • Łatwa instalacja i dobra dokumentacja
  • Dobre oprogramowanie
Wady
  • Brak przedłużacza USB
  • Brak funkcji TimeShift
  • Duży, ale niewygodny pilot
Do testów dostarczył:Morele.net
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 105 zł
13