artykuły

Test 27 tunerów DVB-T typu USB

Mali jeźdźcy cyfryzacji

78
9 kwietnia 2012, 06:00 Kamil .qam Przybysz

Elgato EyeTV DDT

Zdjęcia nie oddają pieczołowitości, z jaką został zapakowany tuner Elgato. Pudełko wysuwane z okładki oraz świetna jakość materiałów sugerują, że mamy do czynienia z produktem luksusowym. Urządzenie wygląda dość standardowo, ale może pochwalić się ciekawą zatyczką. Tuner wyposażono w gniazdo antenowe. W zestawie są również: antena, przedłużacz USB, płyta z oprogramowanie oraz ulotka z kluczem CD.

 

Antena sprawia świetne wrażenie. Wkręcana jest w podstawkę z magnesem, do której z kolei można przyczepić przystawkę – rewelacyjny pomysł! Da się ją również wychylać. Możemy z czystym sumieniem podsumować, że to jedna z najlepszych anten spośród tych, które przyszło nam podłączyć w tym teście. Niestety, producent nie pomyślał o pilocie, a to duże niedopatrzenie.

 

 

Menu dołączonej płyty wygląda dobrze, dopóki nie pojawią się błędy w wyświetlaniu: poszczególnym przyciskom brakuje napisów. Wpierw należy wybrać sprzęt, później metodą prób i błędów można zainstalować sterownik i oprogramowanie TerraTec Home Cinema oraz przejrzeć instrukcje. Niestety, zabrakło przewodnika w języku polskim. Pomimo problemów z przeglądaniem zawartości płyty sterownik zgodnie z zapowiedzią producenta instaluje się automatycznie.

TerraTec Home Cinema to rodzynek, który towarzyszy tylko temu tunerowi. Wraz z narzędziem automatycznie uruchamia się prosty i czytelny konfigurator umożliwiający skanowanie kanałów. Urządzenie bezproblemowo wykryło wszystkie dostępne programy.

Po szybkim i udanym wyszukiwaniu czeka nas widok dwóch okien: ekranu oraz panelu sterowania. Na szczęście zrezygnowano z krzykliwego wzornictwa i postawiono na wszechobecną w tym zestawie elegancję. Chociaż są tu dostępne wszystkie najważniejsze funkcje, problemem jest ich obsługa: wywołanie którejś z nich na panelu sterowania skutkuje wyświetleniem informacji i opcji w oknie ekranu. Koncepcja OSD zupełnie nie sprawdza się w połączeniu z myszką. Narzekać można także na brak polskich znaków diakrytycznych oraz inne drobne błędy, a także źle wyświetlaną telegazetę.

Elgato EyeTV DDT - najważniejsze parametry
Odbierany sygnał TV cyfrowa (DVB-T)
Gniazdo w tunerze antenowe
Obsługiwane funkcje EPG, PVR, TimeShift, teletekst
Oprogramowanie TerraTec Home Cinema
Pozostałe obsługa Windows Media Center

Okno główne wraz z listą kanałów

Panel sterowania

Panel sterowania podczas korzystania z funkcji PVR

Funkcja EPG

Źle wyświetlająca się telegazeta

Elgato mógłby być świetnym, efektownym prezentem, gdyby nie to, że zabrakło pilota. Można mieć też sporo zastrzeżeń co do odrobinę niedopracowanego oraz topornego oprogramowania. Trzeba jednak zaznaczyć, że działa ono stabilnie i – po przyzwyczajeniu się do dziwnej obsługi – sprawdza się całkiem nieźle.

Elgato EyeTV DDT
Zalety
  • Luksusowe „wydanie”
  • Automatyczna instalacja sterownika pod Windows 7
  • Dobra antena
Wady
  • Brak pilota
  • Błędy w menu płyty z oprogramowaniem
  • Brak polskich znaków diakrytycznych
  • Problemy z telegazetą
Do testów dostarczył:Morele.net
Cena w dniu publikacji (z VAT):ok. 200 zł
Zobacz bieżące oferty:
Electro.pl
1199 zł
MediaExpert
1199 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
10