artykuły

AMD Trinity APU – co wiemy o następcy Llano?

Nowa generacja APU

57
4 lutego 2012, 15:42 Mateusz Brzostek

Przyszłość APU

Nie ma za dużo szczegółowych informacji na temat trzeciej generacji APU, zaplanowanej na rok 2013. Jedną z pewnych jest to, że AMD planuje we wszystkich produktach stopniowo przejść na architekturę HSA (ang. Heterogenous Systems Architecture).

 

 

Co to znaczy? Że przestrzeń adresowa, czyli cała dostępna pamięć operacyjna, ma być wspólna dla rdzeni procesora, układu graficznego i dowolnych innych podsystemów, które będzie można zintegrować z procesorem. W typowym komputerze biurkowym dane z pamięci karty graficznej są często przechowywane w drugiej kopii w pamięci operacyjnej. Podczas ładowania tekstur lub przeprowadzania obliczeń przez GPU są niepotrzebnie kopiowane, co komplikuje programowanie, powoduje tracenie czasu na transfery danych i przejada sporo energii. Połączenie przestrzeni adresowych spowoduje, że GPU i CPU będą mogły pracować nad jednym obszarem w pamięci niemal bez przestojów. Podobne rozwiązanie sprawdziło się już w mniejszej skali w mikroarchitekturze Sandy Bridge, w której wyeliminowano większość transferów danych między przemianowanymi rejestrami oraz oszczędzono energię i powierzchnię jądra.

Taki krok wydaje się bardzo rozsądny w czasach, gdy do nowych rodzajów przenośnych komputerów potrzeba coraz bardziej oszczędnych układów, a lwią część energii przejadają nie jednostki obliczeniowe, a infrastruktura i właśnie transfery danych. Powodzenie takiego podejścia może być zagrożone tylko przez ociężałość rynku oprogramowania (jak zwykle). AMD chce zmniejszyć to ryzyko, promując otwarty standard OpenCL, który w połączeniu z jednolitą przestrzenią adresową ma ułatwić programowanie GPU.

W jednej z prezentacji można też znaleźć pierwszą informację na temat wydajności następcy Trinity – Kaveri. W przypisach podano, że całkowita maksymalna moc obliczeniowa 100-watowej wersji Kaveri wynosi 1050 gigaflopów, podczas gdy Llano ma 580 gigaflopów, a Trinity – 819 gigaflopów. Ujawniono też, że Kaveri ma do ośmiu „jednostek obliczeniowych”. Ponieważ wbudowane GPU zostanie wykonane w architekturze GCN, to chodzi zapewne o 8 grup po 4 procesory SIMD, z których każdy będzie miał 16 jednostek wykonawczych. W takim wypadku Kaveri będzie mieć 512 jednostek obliczeniowych – 1/4 Radeona HD 7970.

 

A co z najszybszymi procesorami?

Nie da się ukryć, że podczas konferencji Financial Analyst Day nie powiedziano za dużo na temat następcy procesorów Bulldozer. Pojawiły się plotki, że AMD całkiem rezygnuje z „high-edowych” biurkowców i skupi się na produktach energooszczędnych. Nasza obecna wiedza każe nam to uznać za zwykłe szukanie sensacji. Druga generacja procesorów FX, nazwana roboczo Vishera i zbudowana z rdzeni Piledriver, nie zniknęła z planów firmy:

 

 

Nikogo nie powinno dziwić, że AMD woli zachęcać inwestorów, opowiadając o swoich produktach przeznaczonych na rynki rozwijające się: tabletach, netbookach, ultraprzenośnychbookach, hiperlekkichifajnychbookach i tym podobnych. Nie inaczej robi Intel: w spodziewanych jeszcze w tej połowie roku procesorach Ivy Bridge postawiono na zwiększenie energooszczędności, a nie wydajności względem Sandy Bridge. Podobne plany dotyczą następnej generacji w mikroarchitekturze Haswell. Po prostu my, desktopowcy, jesteśmy dla tuzów świata półprzewodników raczej mało perspektywicznym rynkiem.

Pierwszych APU Trinity można się spodziewać w sklepach w drugim kwartale tego roku. Czy AMD zrealizuje strategię nowego szefa, Rory'ego Reada, i stanie się znane z dotrzymywania terminów i innych obietnic? Przekonamy się już niedługo.

Strona:
bic44Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bic442012.02.04, 15:55
Dodanie VCE to plus, ciekawe czy dorówna/przebije intelowskie rozwiązanie.
Master HuskyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Master Husky2012.02.04, 15:55
13#2
Świetny art, tego potrzebowałem.
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2012.02.04, 16:11
-8#3
Pogubiłem się w tych tych wszystkich nazwach i naklejkach. U intela są konkretne nazwy procesorów, nie ma ciągłego bredzenia o nazwach kodowych. A tutaj nazwa kodowa serii, nazwa kodowa nowej mikroarchitektury, nazwa kodowa procesora, rdzenia graficznego... czy ich pogięło do reszty?
AnannkeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Anannke2012.02.04, 16:20
Zaraz zaraz czyli FM1 ma byś w końcu kompatybilne z FM2? Czemu się tym łajzy nie chwalą?
SkrillexZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Skrillex2012.02.04, 16:40
Narobiliscie mi ochoty tym artykułem na kupno hiperlekkiegifajnegobooka :E
Bart TutZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Bart Tut2012.02.04, 16:47
Wymyślanie nazw to AMD ma dobrze opanowane.
tomasterZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tomaster2012.02.04, 16:48
No ja też mam na takiego 'hiperlekkichifajnychbook' ochotę :D
KunnorinnoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kunnorinno2012.02.04, 16:51
Czyli który jest najwydajniejszy bo się pogubiłem o_O
ZimnyJanekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
ZimnyJanek2012.02.04, 17:12
18#9
HΛЯPΛGŌN @ 2012.02.04 16:11  Post: 542411
U intela są konkretne nazwy procesorów,

To się uśmiałem. :)
GacorZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gacor2012.02.04, 17:15
-28#10
Czyli w skrócie. Grafika nie będzie szybsza niż była, rdzenie procesora mogą być wolniejsze, migracja z płytą FM1 wątpliwa. To niezbyt zachęcające perspektywy, i bardziej tłuczenie kotleta niż rewolucja
Zaloguj się, by móc komentować
4