artykuły

HP Spectre XT – test ultrabooka klasy premium

Ultrabook w najczystszej postaci

43
19 sierpnia 2012, 09:04 Robert Graczyk

HP Spectre XT – wygląd, jakość wykonania, złącza

Obudowa Spectre XT została w całości wykonana z metalu. Producent zastosował różne metody jego obróbki, dzięki czemu poszczególne elementy różnią się nie tylko wyglądem, ale i fakturą: klapa ma delikatnie wyczuwalne prążki, okalająca ją ramka jest gładka i matowa, spód pokryto przyjemnym w dotyku materiałem przeciwpoślizgowym, który w dotyku nieco przypomina wyjątkowo delikatny zamsz, a korpus jest otoczony paskiem wypolerowanego aluminium. Spectre XT niczego nie udaje i każdy, kto weźmie ten komputer do ręki, nie będzie miał wątpliwości, że jest to sprzęt z dobrej półki.

Niestety, wnętrze budzi mieszane uczucia, a to wszystko za sprawą czarnej i błyszczącej ramki ekranu, która naszym zdaniem niezbyt pasuje do bardzo spójnego, wręcz surowego wyglądu reszty. O gustach jednak się nie dyskutuje, dlatego ostateczną ocenę tego detalu pozostawiamy Wam.

Dyskusji nie podlega za to jakość wykonania korpusu skrywającego podzespoły. Spasowanie poszczególnych elementów jest bardzo dobre, dzięki czemu nic nie skrzypi i nie trzeszczy, a całość jest bardzo sztywna. Dla przykładu, podkładka pod nadgarstki sprawia tak solidne wrażenie, że aż nas kusiło, żeby zobaczyć, czy nie sprawdzi się w roli młotka.

Solidnie wyglądają także zawiasy, które utrzymują klapę z ekranem w wybranym przez użytkownika położeniu nawet w trakcie przeciążeń powodowanych wstrząsami w środkach komunikacji czy w trakcie energicznego podnoszenia sprzętu z blatu biurka. W połączeniu z niską wagą korpusu oznacza to niemożność podniesienia klapy, a nawet regulowania kąta jej odchylenia jedną ręką, ale jest to cena, którą warto zapłacić.

Z przodu jedynym charakterystycznym elementem jest wycięcie ułatwiające podnoszenie klapy z ekranem.

Tył, a dokładniej: jego lewą stronę, zarezerwowano dla wylotu systemu chłodzenia.

Z prawej strony znalazło się złącze zasilania, obok którego umieszczono białą diodę informującą o ładowaniu akumulatora, port USB 2.0, czytnik kart pamięci, złącze audio oraz dwie następne diody: nośnika danych oraz informującą o włączeniu ultrabooka.

Z lewej można znaleźć złącze karty sieciowej, wyjście HDMI, port USB 3.0 oraz gniazdo blokady Kensington.

2