artykuły

Akumulatory – przegląd technik

Sposoby na akumulatory

53 26 stycznia 2012, 04:00 Marcin Karbowniczek

Akumulatory litowo-żelazowo-fosfatowe (nanofosfatowe)

Najnowocześniejszą odmianą akumulatorów z rodziny ogniw litowo-jonowych są ogniwa litowo-żelazowo-fosfatowe (LiFePO4), nazywane też niekiedy nanofosfatowymi. Różnica w budowie polega na tym, że są wytwarzane nie z typowych dla Li-Ion katod wykonanych z LiCoO2 lub LiMn2O4, ale z LiFePO4.

 

Akumulator litowo-żelazowo-fosfatowy opracowany przez firmę Tenergy (źródło: Tenergy)

Dzięki temu ogniwa te cechują się nieco mniejszym napięciem znamionowym (ok. 3,25 V) niż tradycyjne Li-Ion, ale bardzo dużą gęstością mocy i dużą gęstością energii. Są też bardzo żywotne – wytrzymują wiele cykli ładowania i rozładowania. Ich napięcie nie powinno jednak spadać poniżej 2 V, czego powinny pilnować odpowiednie układy sterujące.

Akumulatory LiFePO4 to wciąż nowość na rynku, która jeszcze nie przyjęła się w elektronice użytkowej, ale producenci ogniw i pakietów akumulatorowych zaczęli już masową sprzedaż tego typu produktów wytwórcom urządzeń elektronicznych. Jest to więc technika, z którą dopiero zaczniemy się stykać, a jej sukces jest praktycznie przesądzony, choć nie przynosi rewolucji, a tylko jest efektem ewolucji dotychczasowych rozwiązań.

8