Technologie i wydarzenia
Artykuł
Marcin Karbowniczek, Czwartek, 26 stycznia 2012, 04:00

Akumulatory niklowo-wodorkowe (niklowo-metalowo-wodorowe)

Akumulatory niklowo-wodorkowe (Ni-MH) to obecnie najbardziej popularny rodzaj tzw. paluszków AA i AAA. Ogniwa Ni-MH są bardzo zbliżone do Ni-Cd, ale pod wieloma względami lepsze. Ich elektrody wykonane są z zasadowego tlenku niklu (NiO(OH)) oraz stopów metali, takich jak nikiel, chrom, żelazo, wanad i tytan. Elektrolitem jest wodorotlenek potasu (KOH). Ich napięcie nominalne wynosi 1,2 V i nie powinny być zbyt często rozładowywane poniżej 1,1 V. Ich gęstość energii sięga 120 Wh/kg, a gęstość mocy jest kilkukrotnie większa niż w przypadku Ni-Cd. Są jednak droższe w produkcji i najszybciej ulegają samorozładowaniu.

 

Nowoczesne akumulatory niklowo-wodorkowe marki eneloop (źródło: Sanyo)

Akumulatory Ni-MH są też znacznie mniej wrażliwe na efekt pamięci, a próby zupełnego rozładowywania ich w celu minimalizacji efektu pamięci wcale nie przynoszą dużych korzyści, bo dodatkowo zużywają ogniwa, których napięcie nie powinno przecież zbytnio spadać.

Na rynku pojawiły się też ostatnio akumulatorki Ni-MH, np. marki Eneloop, których producent twierdzi, że są bardzo mało podatne na samorozładowywanie; podobno utrata ładunku w skali roku wynosi jedynie 10%. Potwierdzeniem ma być to, że sprzedaje się je od razu naładowane.

Ocena artykułu:
Ocen: 32
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane