Technologie i wydarzenia
Artykuł
Marcin Karbowniczek, Czwartek, 26 stycznia 2012, 04:00

Ładowalne alkaliczne akumulatory manganowe

Od jakiegoś czasu na rynku można znaleźć alkaliczne akumulatory manganowe (ang. Rechargeable Alkaline Manganese, RAM), które łączą w sobie cechy tradycyjnych baterii alkalicznych i akumulatorów. Produkuje je praktycznie tylko kilka firm. Ich podstawą jest patent kanadyjskiej firmy Battery Technologies.

Akumulatory RAM w formacie AA w ładowarce (źródło: Pure Energy)

Producenci twierdzą, że akumulatory tego typu tracą od 0,6% do 18% ładunku w miesiąc (w zależności od temperatury: im niższa, tym lepiej). Ponadto ich zaletą jest wyższe napięcie nominalne, zbliżone do poziomu 1,4 V (początkowo 1,5 V). Dzięki temu mogą być z powodzeniem stosowane w starszych urządzeniach przenośnych, których sprawność działania przy zasilaniu akumulatorami o napięciu 1,2 V jest ograniczona. Dawniej akumulatory nie były tak powszechne, dlatego sprzęt elektroniczny projektowało się, nie zwracając uwagi na to, czy będzie mógł być zasilany obniżonym napięciem. Co więcej, wraz ze wzrostem napięcia zasilania rośnie efektywny zasięg urządzeń radiowych, dlatego np. klawiatury bezprzewodowe mogą działać w większej odległości od odbiornika, gdy są zasilane zwykłymi bateriami, niż wtedy, gdy zamontuje się w nich akumulatorki o napięciu 1,2 V.

Akumulatory RAM mają też dosyć dużą gęstość energii, ale nie tak dużą gęstość mocy jak inne akumulatory. Mają też coś w rodzaju odwrotnego efektu pamięci: im mniejsza będzie „głębokość” rozładowania, tym wyższe będzie ich napięcie po pełnym naładowaniu i tym więcej cykli ładowania i rozładowania wytrzymają. Gdy wyczerpuje się nie więcej niż 25% ich pojemności, można je ładować nawet ponad 200 razy. Jeśli przed ponownym ładowaniem zużyje się około 50% ładunku, ich żywotność spada do ok. 25 cykli.

 

Ocena artykułu:
Ocen: 32
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane