Oprogramowanie
Artykuł
Agnieszka Serafinowicz, Piątek, 3 lutego 2012, 08:22

VMPCrypt

Ostatnim rozważanym przez nas przypadkiem jest szyfrowanie tylko wybranych danych – konkretnych plików i folderów. Najlepiej w taki sposób, by możliwe było ich późniejsze przeniesienie na inny komputer lub by dało się je przesłać komuś innemu również w formie zaszyfrowanej.

Wartym uwagi programem jest VMPCrypt, opracowany przez polskiego kryptologa Bartosza Żółtaka. Autor jest twórcą nie tylko kodu narzędzia, ale także głównego algorytmu szyfrującego, VMPC (ang. Variably Modified Permutation Composition). Funkcja będąca trzonem tego algorytmu ma prostą konstrukcję, jest łatwa w implementacji, a przede wszystkim szybka.

Szyfrowanie wybranych plików i folderów to tylko jedna z możliwości programu. Wyposażony jest on także m.in. w wewnętrzny edytor, pozwalający np. tworzyć zaszyfrowane maile, i wbudowaną książkę adresową, w której w bezpieczny sposób można przechowywać kontakty i hasła do innych usług.

VMPCrypt jest bezpłatny przez 60 dni. W tej formie ma status shareware, ale jest w pełni funkcjonalny, bez żadnych ograniczeń czasowych czy ilościowych. Osoba prywatna, chcąc używać go dłużej, powinna kupić tzw. licencję prywatną (tak to nazywa twórca narzędzia), kosztującą 49 zł brutto. Jest to licencja dla jednej osoby korzystającej z programu w celach niekomercyjnych. Wszelkie firmy oraz inne instytucje mają do dyspozycji licencję komercyjną, której koszt wynosi 120 zł + VAT (23%) za jedno stanowisko. Przy zakupie większej liczby cena jednostkowa jest niższa. Szczegóły można znaleźć na stronie twórcy programu.  

 

VMPCrypt jest prosty w użyciu, choć może wymagać pewnego przyzwyczajenia. Za pomocą wbudowanego menedżera plików użytkownik wybiera, które foldery lub pliki mają zostać zaszyfrowane, a następnie może je od razu zaszyfrować w postaci archiwum. Program pozwala również określić klucz szyfrowania: wprowadzić go ręcznie lub wygenerować za pomocą wbudowanego generatora kluczy. Gotowy klucz jest poddawany weryfikacji, a wtedy pozostaje wskazać docelowe miejsce zapisania archiwum. W razie potrzeby plik archiwum może zostać podzielony na mniejsze części, co ułatwia wysłanie mailem większej porcji danych w postaci kilku zaszyfrowanych załączników.

 

Program ma opcję tworzenia samodeszyfrujących się archiwów. W pliku .exe zapisywane są zarówno szyfrowane dane, jak i moduł deszyfrujący, dzięki czemu odbiorca zabezpieczonej paczki z danymi nie musi w ogóle instalować VMPCrypta w celu odczytania danych, niezbędny jest wyłącznie klucz.

Ocena artykułu:
Ocen: 11
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane