Tablety
Artykuł
Mieszko Krzykowski, Niedziela, 29 stycznia 2012, 14:49
Pierwszy Asus Transformer był niewątpliwie udanym debiutem tajwańskiego producenta na rynku tabletów z Androidem. Wielu użytkowników przyklasnęło pomysłowi dodatkowej stacji dokującej, która umożliwiała dużo szybsze pisanie na zwykłej (czyli nieekranowej) klawiaturze i znacząco wydłużała czas działania. Projektanci firmy poszli za ciosem i stworzyli następcę tego ciekawego urządzenia, który jest od poprzednika lepszy pod (prawie) każdym względem.

Od razu widać, że Transformer Prime, bo tak właśnie nazywa się następca Transformera, przeszedł mocną terapię odchudzająco-wzmacniającą. Plastik o bardzo ciekawej fakturze zamieniono na aluminium, w którym „wyrzeźbiono” koliste, koncentryczne wzory. Tył jest wykonany z jednego kawałka metalu, bez jakichkolwiek plastikowych wstawek w okolicy wbudowanych anten. W ten sposób tablet Asusa upodobnił się do notebooków serii UX tej samej firmy i wygląda zdecydowanie lepiej od poprzednika, choć tamten też nam się podobał. Tym bardziej że zmianie materiału towarzyszy odchudzenie obudowy i zmniejszenie masy urządzenia, dzięki czemu nowy Transformer nie ma się czego wstydzić pod tym względem w porównaniu z iPadem 2 czy Galaxy Tabem 10.1. Zaryzykujemy stwierdzenie, że Transformer Prime jest śliczny, choć to, oczywiście, kwestia gustu. A że przy tym jest lekki, smukły i wytrzymały... Projektanci innych firm mają się na czym uczyć.

Tył nie jest zupełnie gładki. Projektanci musieli wygospodarować miejsce dla aparatu z towarzyszącą mu diodą oraz dla głośników. Aparat znalazł się w standardowym dla tabletów miejscu, ale głośniki rozmieszczono w trochę „ipadowy” sposób, co w tym przypadku wcale nie jest pochwałą. W pierwszym Transformerze głośniki są schowane w ramce po dwóch stronach ekranu, dzięki czemu w czasie oglądania filmów czy słuchania muzyki dźwięk jest bardziej przestrzenny i da się stworzyć sensowną scenę stereo. W Transformerze Prime głośniki (ponoć dwa) nie trafiły w dwa miejsca obudowy, a w jedno (jak w iPadzie), przez co w trakcie oglądania filmu dźwięk sprawia wrażenie, jak gdyby dochodził z prawej strony. Poza tym bardzo często zasłania się je dłonią, co dodatkowo pogarsza doznania. Krótko mówiąc, drobny krok wstecz w porównaniu z pierwowzorem. Na szczęście jedyny.

Asus kontynuuje dobrą tradycję umieszczania w swoich tabletach wyjścia HDMI (tym razem w wersji mikro, na lewej krawędzi urządzenia) i czytnika kart microSD (również na lewej krawędzi). Poza tym na obudowie znalazł się standardowy zestaw przycisków, czyli przyciski regulacji głośności w górnej części lewej krawędzi i wyłącznik po lewej stronie górnej. Są one łatwo dostępne i mają odpowiednio dobrany skok, czyli są takie, jakie być powinny. Na dolną krawędź trafiło płaskie, długie gniazdo, do którego podłącza się specjalny kabel USB służący do ładowania sprzętu i transferu danych.

Reasumując, Transformer Prime jest świetnie wykonanym i bardzo ładnym gadżetem, z którego korzysta się z przyjemnością i na którego tle konkurencja wygląda blado i nieciekawie. Gdyby nie zupełnie nietrafione rozmieszczenie głośników i łatwość pozostawiania odcisków palców na szczotkowanym aluminium, mielibyśmy do czynienia z tabletowym ideałem (choć niektórzy pewnie woleliby trochę węższe ramki). A tak jest jeszcze co poprawić w Transformerze 3 ;)

Ocena artykułu:
Ocen: 8
Zaloguj się, by móc oceniać
bartosz17 (2012.01.29, 14:57)
Ocena: 14

0%
brak modemu :/
a byłby tablet idealny
Telvas (2012.01.29, 15:09)
Ocena: 12

0%
Brak modułu 3G to nieco fail w urządzeniu mobilnym.
zajchow (2012.01.29, 15:13)
Ocena: -2

0%
po jaką cholerę dają takie ogromne ramki dookoła ekranu, przecież tam zmieściłby się 12' ekran albo przy obecnych 10' urządzenie mogłoby być sporo mniejsze
miekrzy (2012.01.29, 15:18)

0%
zajchow @ 2012.01.29 15:13  Post: 540448
po jaką cholerę dają takie ogromne ramki dookoła ekranu, przecież tam zmieściłby się 12' ekran albo przy obecnych 10' urządzenie mogłoby być sporo mniejsze

A gdzie byś chciał położyć kciuk? Tablety muszą mieć szerokie ramki, bo inaczej nie ma jak ich wygodnie trzymać.
Galvatron (2012.01.29, 15:28)
Ocena: 4

0%
Chyba nie przesadzę jeśli powiem, że mamy pogromcę iPada 2. Ostatnio miałem okazję bawić się zabawką Apple i niestety, ale ekranowa klawiatura to tylko niezbyt wygodna 'proteza'. Czekam jeszcze na info o cenie wersji 64GB, bo może jednak bym się skusił.
iwanme (2012.01.29, 15:38)
Ocena: 0

0%
bartosz17 @ 2012.01.29 14:57  Post: 540446
brak modemu :/
a byłby tablet idealny


No właśnie. Strasznie dziwna strategia, przecież wrzucenie tam modemu nie powinno być jakiś wielkim problemem...

Chyba nie przesadzę jeśli powiem, że mamy pogromcę iPada 2.

Tak średnio. Do gierek dalej lepszy jest iPad bo jest ich więcej i są tańsze, a do poważniejszych zadań w podróży etc. lepszy jest iPad z 3G, albo pierwszy Transformer z 3G.

Na moje to na razie najlepszy tablet na Androidzie, ale brak modemu 3G trochę boli.
Starh (2012.01.29, 15:39)
Ocena: 1

0%
brak 3g, jak tablet może nie mieć 3G?? Jeżeli miałby tę funkcje to naprawdę byłby lepszy od Ipada 2.
SunTzu (2012.01.29, 15:51)
Ocena: 0

0%
Czy można zmieniać profile wydajności/energooszcżędność. Bo to byłoby fajnie.

Drożyzna totalna. Powinno być taniej 700zł. Gdyby był modem wart grzechu, ale tak to kolejny prawie killer iPad-a. Tak nie wiele brakowało.
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane