felietony

Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość świąt z gadżetami

Opowieść technowigilijna

24
24 grudnia 2011, 12:00 Kamil .qam Przybysz
Święta Bożego Narodzenia to bardzo niewdzięczny temat na artykuł. Szczególnie w takiej witrynie jak PCLab.pl, gdzie najważniejszy jest kult cyferek i wykresów, a na wyższe wartości pozostaje niewiele miejsca. Jako ochotnik z poboru postanowiłem to zmienić i umilić dzisiejszy, wigilijny wieczór autorską adaptacją powszechnie znanego i uwielbianego opowiadania Karola Dickensa.

Spis treści

Nie będę owijał w bawełnę: gdy Czytelnicy cieszą się czasem spokoju, a redaktorzy – przerwą od pracy, skrupulatnie wyselekcjonowani nieszczęśliwcy piszą teksty świąteczne. Wszelkie artykuły okolicznościowe, a w szczególności te wigilijne, są potrzebne do tego, aby było czym zapchać stronę główną. Odgrywają rolę skryptów sypiących sztucznym śniegiem, które jeszcze kilka lat temu pojawiały się w grudniu we wszystkich szanujących się witrynach opartych jedynie na HTML-owych tabelach. Każdy wiedział i wie, że to tylko błahostka bez znaczenia, ale i tak gwiazdka bez niej byłaby jak Polsat bez Kevina samego w domu.

 

Radość z tworzenia artykułu świątecznego jest nie do opisania.

 

Zasadniczo artykuły świąteczne można podzielić na dwie kategorie: poradniki dotyczące zakupów oraz poradniki dotyczące życia. Pierwsza z nich nie wymaga obszernego tłumaczenia – zapewne każdy natknął się ostatnio w prasie lub internecie na listę 10 najbardziej poszukiwanych prezentów dla wędkarza, baletnicy, komputerowca... Ogólnie rzecz biorąc, chodzi o to, żeby pomóc szaremu śmiertelnikowi w wyborze podarku dla przedstawiciela jakiejś grupy żyjącej na marginesie społeczeństwa, na przykład gracza konsolowego. Jestem pewien, że gdyby za źródło mojej inspiracji posłużyły naciski zdesperowanych specjalistów od PR-u lub wspomagane świąteczną kapustą lenistwo, bez skrupułów zaproponowałbym na dzisiaj „Najciekawsze gadżety USB dla naszych wyimaginowanych dziewczyn”.

Poradniki dotyczące życia to temat dla ambitnych, takich co to nie boją się publicznie odpowiadać na pytania zdolne wprawić w zakłopotanie samego premiera. W tej kategorii panuje duża dowolność, ale ostatecznie większość artykułów składa się z przedstawienia świąt będącego kontekstem dla wiekopomnych wywodów zakończonych przesłaniem godnym samego Walta Disneya. Tak, zgadliście, moja opowieść wigilijna o technice też taka będzie. Jednak zamiast pisać o Bożym Narodzeniu jako takim, postanowiłem pokazać, w jaki sposób piszą o nim inni. Gwarantuję, że dzięki temu przystępnemu kompendium wiedzy żaden gwiazdkowy felieton już Was nie zaskoczy.

Strona:
długopisZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
długopis2011.12.24, 12:08
19#1
świetny pomysł na artykuł, właściwie pionierski ;)
Fr0styyyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Fr0styyy2011.12.24, 12:32
bo to .qam :D
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2011.12.24, 12:59
13#3
Im bardziej w przeszłość tym więcej klimatu z tych świąt.Co się tera dzieje, szkoda gadać. Alternatywna przyszłość zaproponowana przez autora wręcz przeraża. Niezły art.
scorpius3Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
scorpius32011.12.24, 13:01
niespodzianka i to miła, nie spodziewałem się takiego tekstu - '+' dla autora :)
a teraz - wyłączam PClab.pl i idę się zająć Córeczką (dzięki temu Żona upiecze pyszne babeczki :D)
wesołych świąt!
VacheZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Vache2011.12.24, 13:33
Fajnie dla odmiany poczytać coś lekkiego, miłego, a nie war w dziale kart graficznych :)
szmonZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
szmon2011.12.24, 13:42
10#6
Nintendo 3DS właśnie wypadło z listy moich ulubionych gadżetów...
lukaszk99Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
lukaszk992011.12.24, 14:06
Fajny artykuł i zarąbisty obrazek z motywem z matrix :D
KiciunioZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Kiciunio2011.12.24, 15:44
Gdzie te czasy kiedy na prezent dostawało się kolejkę elektryczną kupioną w składnicy harcerskiej i ten prezent naprawdę cieszył.
MariostiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Mariosti2011.12.24, 16:29
Jak dotarłem do ostatniej strony to w pierwszej chwili myślałem że pierwsze zdanie będzie brzmieć tak 'Jeśli wcześniejsza lektura wydała się Wam pusta i bezsensowna, to będę mógł z całą pewnością stwierdzić, że udało mi się w pełni oddać rodzinną atmosferę świąt' ;)
Swoją drogą bardzo ciekawy tekst i wesołych świąt (bo jak nie będą wesołe to przyjdę, a wiem gdzie mieszkasz).
saker2k8Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
saker2k82011.12.24, 16:52
fajnie sie czytało... coś innego ;)

a swoja drogą to wyłączam kompa i ide do stołu :P

ZDROWYCH WESOŁYCH ŚWIĄT A.D. 2011 WSZYSTKIM LABOWICZOM ! :D
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1