artykuły

Samsung Galaxy Note – galaktyczna osobliwość

Czy to tablet? Czy to smartfon? Niee! To...

85
12 grudnia 2011, 16:18 Mieszko Krzykowski
... Samsung Galaxy Note. Urządzenie, które bardzo trudno zaszufladkować. Z jednej strony Note'a powinno się nazywać smartfonem, bo da się przez niego rozmawiać. Z drugiej zaś nie mieści się w granicach, które pozwalają nazwać wymiary telefonu rozsądnymi, i bliżej mu do tabletu, jednak jest trochę zbyt mały, jak na tablet. Jest to więc w teorii coś pomiędzy, coś, co ma odpowiadać osobom, które chciałyby mieć jak największy wyświetlacz, ale nie chcą nosić dwóch urządzeń. Teoria piękna, a jak praktyka?

Spis treści

Od lewej: Samsung Galaxy Note, HTC Sensation XL, Nokia E6

Większość osób, które pierwszy raz widzą Galaxy Note, myśli: przerośnięty Galaxy S II. Nie da się uniknąć tego skojarzenia, bo ono wręcz idealnie opisuje wygląd tego sprzętu. Z przodu podobieństwo jest uderzające, a z tyłu takie asocjacje wywołuje chropowata klapka. No i jeszcze ta błyszcząca ramka, którą trzeba ciągle czyścić ;) Samsung trzyma się bardzo mocno swojego wzornictwa i coraz częściej mamy wrażenie, że komuś brakuje inwencji twórczej, tym bardziej że ten „galaktyczny” styl nie budzi szczególnych emocji. Jakość wykonania jest... no cóż, typowo samsungowa. Każdy, kto miał styczność z którymś ze smartfonów z rodziny Galaxy S, wie, czego się spodziewać. Firma ta stawia na jak największe „odchudzanie” urządzeń, co wiąże się z wykorzystaniem plastiku – dobrej, ale mimo wszystko nie najlepszej jakości. Tak samo jest tutaj – niektórym jakość wykonania i użyte materiały nie będą odpowiadać, bo woleliby wyglądającego trochę solidniej, a innym nie będzie to zupełnie przeszkadzało. Skoro już mowa o solidności, warto wspomnieć, że tylna klapka po tym, jak kilka razy dobraliśmy się do akumulatora i karty SIM, przestała idealnie przylegać do obudowy i w niektórych miejscach zaczepy pozostawiały odrobinę luzu. Niestety, sprzęt może być albo bardzo lekki i cienki, albo solidny, „pancerny”. Nie twierdzimy, że Galaxy Note jest źle zrobiony, po prostu jakość wykonania i trwałość są gorsze od tego, co zapewnia odrobinę grubsza i cięższa konkurencja w zbliżonej cenie (a raczej... zapewniałaby, bo przecież Galaxy Note nie ma bezpośrednich rywali).

Rozmieszczenie przycisków też jest typowe dla Samsunga. Galaxy Note ma więc na lewej krawędzi przycisk blokady urządzenia oraz tylko trzy funkcyjne (smartfony z Androidem przeważnie mają cztery, a tutaj brakuje uruchamiającego wyszukiwanie), z których jeden, znajdujący się na środku pod ekranem, jest tradycyjny, a pozostałe dwa – dotykowe. Krótko mówiąc, zaskoczenia nie było. Jedyne, co wyróżnia Note na tle innych Samsungów, to rysik, który można wyciągnąć z dolnej krawędzi (o sposobach wykorzystania go piszemy na następnej stronie). Na szczęście nie wysuwa się sam i raczej się nie zgubi, jeśli mu się w tym nie pomoże. Na dolnej krawędzi znajduje się też port MHL, który łączy w sobie funkcje złącza mikro-USB, wyjścia HDMI oraz koncentratora USB. (Sporo funkcji, jak na jedno małe gniazdo!)

Wspominaliśmy już o tym, że tylna klapka nie „lubi”, jak się ją zdejmuje, ale kto się na to zdecyduje, ten pod spodem znajdzie akumulator o pojemności 2500 mAh. To sporo, jak na smartfon, ale mamy wrażenie, że dałoby się „upchać” tutaj coś jeszcze pojemniejszego. Dostęp do karty microSD zapewnia dopiero wyjęcie akumulatora, więc nie ma mowy o wymianie jej w czasie, gdy urządzenie jest włączone. To zaskakujące, że tak mało smartfonów zapewnia swobodny dostęp do kart pamięci.

Początkowo trudno było się nam przyzwyczaić do Galaxy Note. Jest zbyt duży, aby można było wygodnie z niego korzystać jak z telefonu. Praktycznie nie da się go obsługiwać jedną ręką, bo regularnie trzeba wcisnąć coś, co znajduje się poza zasięgiem kciuka. Po pewnym czasie użytkownik przyzwyczaja się do tego, że najlepiej jedną ręką go trzymać, a sterować nim – drugą. Ponadto trudno trzymać go w kieszeni. Zbyt płytka oznacza problemy ze schylaniem się i – przynajmniej na początku – strach przed złamaniem urządzenia przy każdej próbie zawiązania butów. Po prostu ten sprzęt o wiele lepiej pasuje do kieszeni marynarki albo płaszcza niż spodni.

Wymieniliśmy szereg wad takich wymiarów, ale nie oznacza to, że tak duże urządzenie z definicji nie nadaje się do niczego. Domeną Note są multimedia oraz internet. Tak duży wyświetlacz bardzo pomaga w wygodnym czytaniu stron WWW, graniu, oglądaniu filmów itd. Osoby, którym zawsze brakowało w ekranach smartfonów paru cali do tego, aby mogły docenić ich multimedialne funkcje, Galaxy Note powinien bez trudu do siebie przekonać. Tym bardziej że waży tyle co niektóre smartfony o metalowych obudowach, więc można go wygodnie trzymać przed oczami przez dłuższy czas.

Strona:
ChickenekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Chickenek2011.12.12, 16:24
Widziałem robi wrażenie załączony rysik bardzo się przydaje, jednak ciężko to zmieścić do kieszeni, ale nadchodzi zima, kurtki, a co za tym idzie większe kieszenie...^^
Ziggy MaylaZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Ziggy Mayla2011.12.12, 16:32
Chickenek @ 2011.12.12 16:24  Post: 524393
Widziałem robi wrażenie załączony rysik bardzo się przydaje, jednak ciężko to zmieścić do kieszeni, ale nadchodzi zima, kurtki, a co za tym idzie większe kieszenie...^^


Rękawic nie trzeba będzie ściągać (tych grubych też) podczas mrozu jak będzie się chciało SMSa napisać :E
FlashbackZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Flashback2011.12.12, 16:36
19#3
to takie duże że będzie można głową stukać w zime
IgorussZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Igoruss2011.12.12, 16:39
Szkoda że Samsung nie przykłada się zbytnio od jakości obudowy - Note jest strasznie plastikowy i leciutki. Sprawia wrażenie zabaweczki. Zabaweczki za prawie 3000zł
GilasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gilas2011.12.12, 16:42
Amitoza i tak wyśmieje, że cegła :E :D :E
tasakZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tasak2011.12.12, 16:42
widziałem ten sprzęt i od razu przyszły mi do głowy takie słowa o k... to jest Smartphone???

To coś jest ogromne choć powiem że mi to aż tak nie przeszkadzało bo 4 cale troszkę dla mnie za mało znowu 5,3 cala trochę za dużo coś koło 4,5-4,8 było by dla mnie idealne no i cena jeszcze wysoka jak stanieje do około 2 kafli to się zastanowię nad nim.
Mich486Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Mich4862011.12.12, 16:44
-5#7
Ciekawe dla kogo oni takie coś kierują , jaki jest ich target. Myślę że te pieniądze można lepiej wydać i zamiast tego kupić komórkę do telefonowania i tablet do internetu.
FlashbackZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Flashback2011.12.12, 16:46
Mich486 @ 2011.12.12 16:44  Post: 524403
Ciekawe dla kogo oni takie coś kierują , jaki jest ich target. Myślę że te pieniądze można lepiej wydać i zamiast tego kupić komórkę do telefonowania i tablet do internetu.

+ plecak na tablet
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2011.12.12, 16:51
Do kieszeni o wiele za duże, dla wygody jaką daje tablet za małe. I przede wszystkim cena. target odbiorców to raczej użytkownicy smartfonów, a nie tabletów. Samsung chce doświadczalnie sprawdzić czy taki bydlak ma rację bytu.
AndreeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Andree2011.12.12, 17:01
Mam trzy pytania do użytkowników smartfonów.
Co się dzieje gdy podczas rozmowy telefonicznej użytkownik dotknie uchem do pojemnościowego ekranu dotykowego?
I czy wam ten 'tablet' nie wypada z rąk np. w autobusie, jeżeli trzyma się go tylko za krawędź?
A jak już wypadnie to czy się nie stłucze?
Funkcja komentowania została wyłączona. Do dyskusji zapraszamy na forum.
1