artykuły

Promise Technology Pegasus R4, czyli test jednego z pierwszych urządzeń z interfejsem Intel Thunderbolt

Intel Thunderbolt w praktyce!

44 14 grudnia 2011, 06:00 Łukasz Marek
Jest wiele zastosowań, w których przydałyby się: wielka przestrzeń na dane, szybki dostęp do nich oraz – w przypadku użytkowników laptopa – możliwość pozostawienia „w domu” wszystkich plików z wyjątkiem tego, co najważniejsze lub akurat potrzebne. Niestety, zazwyczaj jest tak, że te trzy rzeczy nawzajem się wykluczają, więc trzeba wybierać. Potrzebny jest tu sprzęt, który pomieści znacznie więcej danych niż normalny komputer i z którego jednocześnie da się korzystać tak, jak gdyby był wewnętrznym dyskiem. Okazuje się, że jest to możliwe dzięki nowemu interfejsowi Intela, Thunderbolt, który obecnie jest dostępny tylko dla użytkowników sprzętu Apple'a. Do nich firma Promise Technology kieruje stacjonarne urządzenie mieszczące terabajty danych, do których dostęp w założeniu będzie bajecznie szybki: Pegasus R4.

Spis treści

Thunderbolt – nowy interfejs Intela

Thunderbolt, wcześniej znany jako Light Peak, to nowy interfejs, zapowiedziany po raz pierwszy przez Intela podczas imprezy Intel Developer Forum w 2009 roku. Od tej pory firma sukcesywnie rozwijała to rozwiązanie, podejmując przy tym intensywną współpracę z Apple'em. Nowa technika została oficjalnie zaprezentowana dopiero w lutym tego roku wraz z wprowadzeniem nowych MacBooków Pro.


źródło: Intel

„Piorun” jest połączeniem dwóch innych interfejsów: PCI Express oraz DisplayPort, które zostały „zamknięte” w miedzianym kablu zakończonym mini-DisplayPortem. Zapewnia to ogrom możliwości łączenia poszczególnych urządzeń, co dotyczy także kompatybilności wstecznej. Pojedynczy kabel Thunderbolt może umożliwić komunikację nawet siedmiu urządzeniom, jeśli tylko będą ze sobą połączone. I tak na przykład do komputera wyposażonego w jeden (!) port Thunderbolt da się podłączyć jednocześnie np. monitor, sprzęt do przychwytywania wideo, macierz dysków w osobnej obudowie (np. Pegasus R4), adapter FireWire czy Gigabit Ethernet, a na końcu dysk zewnętrzny. Wszystkie dane spłyną do jednostki głównej przez jedno wejście oznaczone małym piorunem.

Początkowo cały interfejs był zaprojektowany tak, aby działał z użyciem kabli optycznych, jednak badania wykazały, że do założonej przez Intela prędkości (10 Gb/s) wystarczy zwykła miedź, co oznacza niższy koszt kabla. W najbliższych latach ta prędkość ma wzrosnąć do 100 Gb/s, a gotowa już technika oparta na światłowodach będzie mogła przesyłać dane bez zakłóceń na 100-metrowych odcinkach. Konwersja sygnału elektrycznego na optyczny ma odbywać się w samym przewodzie, co pozwoli zachować wsteczną kompatybilność.


Źródło: Intel

Mimo że Thunderbolt został w całości opracowany przez laboratoria Intela, to na razie dostępny jest tylko w sprzęcie firmy Apple oraz niektórych urządzeniach peryferyjnych innych producentów. Sam Intel zamierza wprowadzić pełną obsługę tej techniki do swoich chipsetów wtedy, gdy pojawią się 22-nanometrowe procesory o roboczej nazwie Ivy Bridge, więc obecnie „lightning-fast data transfer” jest niedostępny dla użytkowników pecetów, lecz niewątpliwie opłaca się czekać, szczególnie że Intel umie bardzo szybko forsować standardy; prawdopodobnie jedynym nieudanym przedsięwzięciem giganta była próba upowszechnienia standardu pamięci RDRAM.

Strona:
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2011.12.14, 06:07
Jednym z pierwszy urządzeń pod TB są monitory Apple. TB to świetny interfejs skutecznie ograniczający bałagan z kablami. Tylko dziwna sprawa, że za głupi kabelek żądają aż 200 zł.
SunTzuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SunTzu2011.12.14, 06:20
Qnap za 1400zł oferuje to co Intel w swojej platformie dużo taniej. Heee, wstydziliby się coś takiego wypuszczać.
------
Do czego jest to złącze RS-232 w NASie promise ? Przypominają się stare czasy, ale psia kostka przesyłać po tym danych chyba nie będziemy.
agentus007Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
agentus0072011.12.14, 06:24
-5#3
SunTzu @ 2011.12.14 06:20  Post: 524855
Qnap za 1400zł oferuje to co Intel w swojej platformie dużo taniej. Heee, wstydziliby się coś takiego wypuszczać.

Napij się kawy a później komentuj :)

------

Już po kawie:P
SunTzuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SunTzu2011.12.14, 06:31
@up
A co bo NAS-a sobie nie zrobisz?
mITX 200zł+procek 165zł +2GB 40zł-> 405zł
zostaje Ci 800zł na budę i zasilacz jaka Ci się podoba. RAID możesz zrobić sobie softowy, albo 'sprzętowy' Intela. Wydajność w obu przypadkach będzie większa.

Platfroma Sandy Bridge :P
(edit)
jeszcze przed kawą.
yossarian666Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
yossarian6662011.12.14, 08:07
'Brak dysków twardych w zestawie' jest wadą? Chyba dobrze, że nikt nie skazuje klienta na konkretne dyski.

Wiecie jak jest dzisiaj z żywotnością dysków pracujących w pionie lub 'na plecach'?
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2011.12.14, 08:11
up

Żywotność jest dokładnie taka sama jak dysków montowanych poziomo.
EclipseZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Eclipse2011.12.14, 08:35
W tym tescie bardziej chodzilo o zaprezentowanie nowego interfejsu Intela niz samego Pegasusa. Juz teraz widac jaki to jest postem. Az chcialo by sie krzyknac do producentow mobo aby rozejrzeli sie za licencja i scalakami aby to byl standard na kazdej plycie. Urzadzenia z czasem tez sie pojawia. Thunderbolt naprawde swietna sprawa.
zielartZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
zielart2011.12.14, 09:35
-2#8
Takie porównanie nie ma sensu TB to konkurencja dla usb3.0 a nie dla LAN. Jeżeli to możliwe proszę dodać porównanie do USB3.0. Lan 1Gbit z załozenia ma ograniczenie do 120MB/s
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2011.12.14, 09:55
@ up

TB jest konkurencją do wielu interfejsów. Poczytaj trochę o tym standardzie.
crashtestZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
crashtest2011.12.14, 10:23
Pegasus to DAS, a QNAP NAS. Dwa różne urządzenia
Zaloguj się, by móc komentować
1