artykuły

Promise Technology Pegasus R4, czyli test jednego z pierwszych urządzeń z interfejsem Intel Thunderbolt

Intel Thunderbolt w praktyce!

44 14 grudnia 2011, 06:00 Łukasz Marek

Testy – prędkości maksymalne

Testy prędkości maksymalnej przeprowadzaliśmy z użyciem pliku AVI. Polegały one na przenoszeniu pliku pomiędzy urządzeniami (Pegasus/TS-412) a platformami testowymi.

Produkt firmy Promise podłączyliśmy do platformy testowej (MacBooka Pro) za pomocą interfejsu Thunderbolt, Qnap zaś był połączony z pecetem kablem ethernetowym. Dlaczego? Jak się okazuje, dodatkowe złącza Qnap: USB 2.0 oraz eSATA, są nie po to, aby łączyć go w ten sposób z komputerem, ale po to, aby mieć możliwość podłączenia do TS-412 innych urządzeń.

Postanowiliśmy testować w czterech różnych konfiguracjach: RAID 0, 5 oraz 10 z 1-terabajtowymi dyskami Hitachi 7K1000.C i RAID 0 opartej na SSD OCZ Vertex 3.

Tryby RAID przetestowaliśmy w konfiguracjach, które naszym zdaniem będą najczęściej wykorzystywane przez użytkowników. Stąd właśnie RAID 0 dla maksymalnej prędkości, RAID 5 zapewniający kompromis pomiędzy prędkością a bezpieczeństwem danych oraz RAID 10 dla większego bezpieczeństwa przy jednoczesnym niewielkim wzroście prędkości w stosunku do pojedynczego nośnika. Do tego dołożyliśmy jeszcze cztery SSD Vertex 3 w trybie RAID 0, aby określić maksymalną prędkość, jaką pozwalają uzyskać testowane urządzenia.

Wyniki

Promise Pegasus R4 korzystający z interfejsu Thunderbolt komunikuje się ze stacją roboczą w naprawdę zawrotnym tempie. Mimo że to zewnętrzna przestrzeń na dane, wcale tego nie odczuliśmy. Wrażenie jest takie, jakby wszystkie pliki znajdowały się na nośnikach umieszczonych w środku stacji roboczej. Mimo wszystko kontroler w Pegasusie ogranicza nieco transfery, bo cztery verteksy powinny zapewnić wyższy wynik. Qnap również jest ograniczany przez kontroler, który przenosi dane w środku urządzenia, co zresztą widać na wykresach. W tym syntetycznym teście różnica pomiędzy nimi jest kolosalna, ale liczą się przecież rzeczywiste zastosowania...

7