artykuły

LG Optimus Pad V900 – krótki test tabletu z kamerą 3D

Magia ceny

14 30 listopada 2011, 14:58 Mieszko Krzykowski
Jaki jest idealny rozmiar laptopa? Odpowiedzi będą skrajnie różne, w zależności od potrzeb i upodobań. Najwyraźniej do podobnego wniosku doszli producenci tabletów i coraz częściej eksperymentują z różnymi przekątnymi ekranu. Oczywiście, nadal najwięcej konstrukcji ma około 10-calowy wyświetlacz, ale nie jest to już jedyny słuszny rozmiar. LG w swoim urządzeniu zastosowało ekran o przekątnej 8,9 cala. Odrobiny pikanterii przydaje urządzeniu para aparatów, które współpracując ze sobą, umieją nagrywać trójwymiarowe filmy. Jak spisuje się ta mieszanka?

Spis treści

 

Pomimo tego, że przekątna ekranu jest tylko o cal mniejsza niż w większości innych tabletów, to różnica jest od razu widoczna. Jednak zmniejszone wymiary nie pasują zbytnio do masy tego urządzenia, ponieważ jest ono zaskakująco ciężkie (nawet cięższe od niektórych większych tabletów), co trochę utrudnia w pełni wygodną obsługę. Z drugiej strony zwiększa to trochę wrażenie solidności sprzętu, a trzeba przyznać, że Optimus Pad jest dobrze wykonany. Wykorzystane plastiki są bardzo dobrej jakości, tył jest zrobiony z bardzo miłego w dotyku materiału, który jest często wykorzystywany w innych produktach tej firmy (na przykład w modelu Swift 3D). Konstrukcja jest bardzo sztywna, nic się nie ugina ani nie trzeszczy. Tylna ścianka jest ozdobiona paskiem ze szczotkowanego aluminium, który na szczęście został umieszczony w lekkim zagłębieniu, więc nie grozi mu to, że szybko pokryje się rysami. Na tej części obudowy uwagę zwracają też dwa aparaty, które zapowiadają możliwość nagrywania trójwymiarowych filmów.

Układ przycisków i złączy jest bardzo standardowy. Na lewej krawędzi umieszczono wyłącznik-blokadę urządzenia, a obok – wyjście słuchawkowe. Na górną krawędź trafiły przyciski regulacji głośności. Znajdują się one w miejscu, w którym łatwo je dosięgnąć palcem wskazującym, mają bardzo przyzwoity skok i wyraźny moment zadziałania, ale mogłyby być trochę dłuższe i bardziej wystawać ponad obudowę. Na dolnej krawędzi jest dostępny port mikro-USB z funkcją koncentratora i wyjście HDMI, które zawsze jest bardzo miłym dodatkiem.

Co ciekawe, są trzy głośniki: jeden na lewej krawędzi i dwa na prawej. W danym momencie są wykorzystywane tylko dwa z nich: jeśli urządzenie jest ustawione poziomo, to gra głośnik na lewej krawędzi i górny głośnik na prawej, a gdy pionowo – dwa głośniki na prawej (chociaż wtedy jest to już dolna krawędź). Dzięki temu niezależnie od ustawienia stereo jest odtwarzane w miarę poprawnie.

W tylnej części tabletu znajduje się klapka, po której zdjęciu ukazuje się miejsce na kartę SIM. Szkoda, że LG nie umieściło tu czytnika kart microSD, bo przestrzeni na taki przydatny, choć rzadki w tabletach dodatek nie powinno zabraknąć.

Jak to wszystko sprawuje się w praktyce? Mniejszy rozmiar ekranu nie oznacza masy i wymiarów obudowy tak małych, jak można by się spodziewać. Wydaje nam się, że gdyby Optimus Pad był lżejszy, cieńszy i przede wszystkim miał trochę węższe ramki, to mielibyśmy urządzenie, które całkiem nieźle łączyłoby ze sobą przenośność tabletów 7-calowych i „kanapową” wygodę użytkowania 10-calowców. A tak dostajemy coś nie do końca określonego. Wszystko rozbija się, oczywiście, o upodobania i być może komuś bardzo spodobają się takie wymiary. Jednak trzeba przyznać, że ten tablet jest kolejnym urządzeniem LG, którym firma ta odcina się od szufladki z napisem „producent tandety”. Optimus Pad spokojnie mógłby towarzyszyć karaluchom i szczurom po wybuchu jądrowym. Ten tablet jest naprawdę solidny i nie można mieć zastrzeżeń co do jakości wykonania. Po prostu trochę brakuje tu czegoś, co pozwoliłoby mu bardziej wyróżnić się na tle innych modeli. Jest solidnie, porządnie, ale nie ciekawie.

Strona:
SunTzuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SunTzu2011.11.30, 15:40
hehe,
Kiedyś portale najeżdżały, że nakłada wadą... dziś jak nie ma nakładki jest źle....

Jeżeli oparli o ASOP i w zasadzie wsparcie CM to formalność to jak dla mnie genialnie. Waga ciut przesadzona to fakt. Ale z drugiej strony całkiem spory czas pracy urządzenia.

Nie rozumiem zalety cena. Przecież jest ona dość wysoka. Brak modemu 3g dla mnie to dyskwalifikacja urządzenia. W tej cenie można kupić inne alternatywy...

... bez kamery 3d co prawda.

Wg. mnie to urządzenie jest warte tyle na ile warta jest dla kogoś ta kamerka. Bo tylko ta cecha wyróżnia. Dla mnie nic nie jest warta, bo nie mam urządzenia na którym można by wyświetlić. Nawet gdybym miał to i tak bym raczej nie używał z prozaicznego powodu jak oszczędność miejsca.


EDIT:
nie doczytałem o modemie 3g. Rewelacja. W tej cenie wszystko mający tablet, który ma porządną baterię i trzyma tak długo. Kij brak kodeków itp, i tak przy tegrze warto zaopatrzyć się Diceplayer. Na dokładkę jest kamerka 3g.
Bart TutZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Bart Tut2011.11.30, 15:42
-3#2
Co za bezużyteczny gadżet.
miekrzyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjimiekrzy2011.11.30, 15:42
SunTzu. Przeczytaj jeszcze raz :P Nie wiem gdzie tu znalazłeś wzmiankę o braku modemu 3G ;)
SunTzuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SunTzu2011.11.30, 15:45
miekrzy @ 2011.11.30 15:42  Post: 521367
SunTzu. Przeczytaj jeszcze raz :P Nie wiem gdzie tu znalazłeś wzmiankę o braku modemu 3G ;)

widzę na końcu. Przyglądałem się tabelce technicznej i testom czy czegoś szczególnego nie widać. W podsumowaniu mi umknęło :)

Ciekawe czy na święta będzie tutaj ICM.
miekrzyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjimiekrzy2011.11.30, 15:59
SunTzu @ 2011.11.30 15:45  Post: 521369
widzę na końcu. Przyglądałem się tabelce technicznej i testom czy czegoś szczególnego nie widać. W podsumowaniu mi umknęło :)

Ciekawe czy na święta będzie tutaj ICM.

Na pierwszej stronie też jet wzmianka o tym, że pod klapką jest miejsce na kartę SIM :P
A co do aktualizacji - patrząc na dotychczasowy dorobek aktualizacyjny LG nie spodziewałbym się zbyt szybko...
SunTzuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SunTzu2011.11.30, 16:04
Nie miałem na myśli LG tylko CM.
Ja od Sammiego też nie oczekuję, że dostanę ICM na i9000, a już sobie wgrałem bo system mi się podoba. Zresztą po innych urządzeniach widzę jak kiepskie jest tu wsparcie Dla mnie przy wyborze urządzenia liczy się otwartość, wsparcie społeczności. Jeśli LG nic tam nie wsadziło autorskiego i na wszystko będą stery to ICM będzie tutaj pływał.

Cena jako tako 'gwarantuje', że urządzenie może być popularne.

Nie trzeba być einsteinem, by dojść do wniosku, że lepiej brać 'moduły' ze sterownikami otwartymi. Niestety przy początkach Androida jakoś o tym nie myśleli. Z drugiej strony popularyzacja Androida sprawiła chyba, że producenci zaczęli wydawać otwarte stery, choćby do urządzeń sieciowych. Jeżeli LG poszło w tą stronę to mamy fajny sprzęt.
SkrillexZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Skrillex2011.11.30, 16:08
Przyzwoity gadżet za dobre pieniadze.
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2011.11.30, 16:40
2 patyki? Postoję.
snorgZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
snorg2011.11.30, 16:57
-1#9
Tak czytam już kolejny test co to nowego tabletu, i doszedłem do wniosku że tak naprawdę iPad-a nikt nie przegoni..
lepiej poczekać, dołożyć i zakupić właśnie jego.
BusteRZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
BusteR2011.11.30, 18:40
Czysty Android 3.1 to wada?
Chyba sobie kpicie?
Zaloguj się, by móc komentować
1