artykuły

XBMC Media Center w wydaniu OpenELEC w roli centrum multimedialnej rozrywki

Multimedialny raj – XBMC 11 Eden

46
11 czerwca 2012, 12:26 Piotr Kulik

Zotac ZBOX ID80 Plus

Zotac ZBOX ID80 Plus

Zotac ZBOX ID80 dotarł do nas po zakończeniu testów pierwotnej grupy testowej. Biorąc pod uwagę to, że nowy Atom Cedar Trail będzie w tym roku czołową platformą Intela do wszelkiej maści nettopów i netbooków, postanowiliśmy poświęcić mu chwilę i umieścić w stawce. Zrobiliśmy to z dużą ciekawością, bo ID80 to jeden z niewielu modeli z nowym Atomem już dostępnych na rynku.

W związku z problemami ze sterownikami do PowerVR SGX545, czyli układu graficznego zintegrowanego w Atomach Cedar Trail, firma Zotac, aby wyprzedzić konkurencję, postanowiła postawić na sprawdzone rozwiązanie i do pary dorzuciła GeForce'a GT 520M. Bardzo nas to cieszy, i to z kilku powodów. Po pierwsze, nie wiemy, czy razem ze sterownikami do układu PowerVR w wersji dla Windows pojawi się linuksowa. Po drugie, chociaż według oficjalnych danych technicznych nowego GPU jest w nim wszystko to, co potrzebne, czyli obsługa DirectX 10.1 i OpenGL 3.0 (GPU oficjalnie obsługuje specyfikację 3.2, ale Intel zadowolił się 3.0) oraz sprzętowe funkcje dekodowania MPEG-2, MPEG-4 part 2, VC1, WMV9 i wszystkich niezbędnych kodeków z rodziny H.264 – to nie wiadomo, co z obsługą tych funkcji pod Linuksem. Inny znak zapytania to tryb 23,976 kl./sek., z którym Intel ma problem. Dlatego dobrze jest ujrzeć platformę, którą nieformalnie można ochrzcić mianem Ion 3, bo dziedziczy zalety drugiej generacji, jest bardziej zaawansowana oraz, co najważniejsze, dodaje możliwość bitstreamingu formatów HD Audio. Czyżby pojawił się nowy król? Przekonamy się o tym niebawem.

Zotac ZBOX ID80 Plus
Zotac ZBOX ID80 Plus

 

ZBOX, który otrzymaliśmy, to wersja Plus, czyli wyposażona w 2 GB pamięci oraz 320-gigabajtowy dysk twardy. W pudełku z nettopem znajdziecie podstawkę pozwalającą umieścić sprzęt w pionie, wieszak do zamontowania go za monitorem/telewizorem, przejściówkę z DVI na VGA, antenę Wi-Fi oraz odbiornik i niezłej jakości pilota IR.

Zotac ZBOX ID80 Plus

Obudowa to kształt dobrze znany z innych produktów Zotaca. Materiał to błyszczące czarne tworzywo na bokach oraz srebrna ramka dookoła. Na jednej z bocznych ścianek znalazł się obowiązkowy podświetlany okrąg – tu w kolorze niebieskim, co niby powinno oznaczać układ graficzny Intela, a przecież w środku znalazła się karta Nvidii. Ot taka mała niekonsekwencja. Od razu radzimy wyłączyć podświetlenie w BIOS-ie, co nie tylko oszczędzi widoku pulsujących diod w czasie czuwania, ale też sprawi, że w normalnym użytkowaniu pobór mocy spadnie aż o 4 W. W drugiej ściance wydrążono otwory wentylacyjne i umieszczono cztery stopki, co sugeruje możliwość użycia sprzętu w poziomie. I faktycznie jest to możliwe, ale układ chłodzenia radzi sobie lepiej, kiedy nettop znajduje się na podstawce, w pozycji pionowej.
Zotac ZBOX ID80 Plus

 

Na front trafił typowy zestaw elementów: wyłącznik, kontrolki działania, port USB 2.0, czytnik kart pamięci oraz gniazda mikrofonu i słuchawek.

Zotac ZBOX ID80 Plus

 

Góra to duży wylot powietrza nad układem chłodzenia i port USB 2.0 ukryty za gumową zaślepką.

 

Zotac ZBOX ID80 Plus

 

Tył wygląda nieźle. Cieszy umieszczenie na samym dole gniazda zasilania oraz HDMI. Miłym dodatkiem jest S/PDIF, bo oznacza możliwość przesłania wielokanałowego dźwięku do amplitunera bez HDMI. Złącze DVI pozwoli podłączyć cyfrowo drugi wyświetlacz. Przejściówka z DVI na VGA tylko zwiększa zadowolenie. Potem mamy dwa porty USB 2.0, LAN i dwa USB 3.0. I oto zmiana względem testowanego wcześniej AD02: zamiast eSATA zastosowano gniazdo zewnętrznej anteny Wi-Fi, co powinny docenić osoby planujące łączyć się z internetem bezprzewodowo.

Zotac ZBOX ID80 Plus

Wymiana dysku twardego czy pamięci jest w Zotacu banalnie prosta. Dostępu do środka bronią dwie szybkośrubki, po których wykręceniu wystarczy zdjąć pokrywę. Dostępu do dysku broni następna szybkośrubka. Są aż dwa gniazda pamięci. Co prawda jest mało prawdopodobne, że ktoś zdecyduje się obsadzić oba modułami o maksymalnej wielkości, ale takie rozwiązanie pozwala użyć dwóch mniejszych, np. pozostałych po wymianie pamięci w notebooku. Po drugiej stronie płyty głównej znajdziecie kartę Wi-Fi w gnieździe mini-PCI-E oraz wolne złącze mSATA do podłączenia SSD.
ZOTAC ZBOX AD02 od środka
Schładzacz ma bardzo prostą budowę. To prosty radiator aluminiowy z niedużym wentylatorem, pokryty wymuszającą obieg powietrza osłoną.

 

Dane techniczne
Procesor dwurdzeniowy procesor Atom D2700
Chipset Intel NM10 Express
Układ graficzny
Nvidia GeForce GT 520M
Pamięć SO-DIMM DDR3 1333 MHz 2 GB (maks. 2 × 4 GB)
Dysk twardy
320 GB, 5400 obr./min, SATA2, wolne złącze mSATA
Czytnik kart pamięci 6-w-1: MMC/SD/SDHC/MS/MS Pro/xD
Sieć bezprzewodowa 802.11 b/g/n, zewnętrzna antena, Bluetooth
Sieć LAN 10/100/1000 Mb/s Wake-ON-LAN
Gniazda wejścia-wyjścia, front USB 2.0, czytnik kart, mikrofon, wyjście S/PDIF,
Gniazda wejścia-wyjścia, góra USB 2.0
Gniazda wejścia-wyjścia, tył gniazdo anteny Wi-Fi, 2 × USB 3.0, RJ45 LAN, 2 × USB 2.0, DVI-D, HDMI, S/PDIF, zasilanie
Wyjścia wideo

HDMI 1.4a

DVI-D

VGA (przez dołączony adapter DVI-VGA)

Wyjścia audio

8 kanałów HDMI (HDCP LPCM i bitstreaming)

8 kanałów S/PDIF

2 kanały stereo

Wymiary 188 × 188 × 44 mm (szer. × wys. × gł.)
Kolor czarny
Dodatki

podstawka do montażu w pionie

zestaw montażowy VESA

adapter DVI-VGA

odbiornik i pilot IR

Cena

1540 zł

1080 zł bez dysku i pamięci

40