artykuły

Test 14 ekranów domowych dla Androida

Homescreen, sweet homescreen

31 16 stycznia 2012, 06:00 Robert Multan
Jedną z największych zalet mobilnego systemu Google Android w porównaniu z największymi rywalami (Apple iOS, Symbianem i Microsoft Windows Phone 7) jest olbrzymia konfigurowalność. Nie podoba Ci się obsługa wiadomości? Męczy domyślny ekran domowy? Oprogramowanie aparatu zapewnia zbyt mało możliwości? Wystarczy kilka kliknięć (a czasem również parę złotówek), aby wymienić dostarczone przez producenta narzędzie na któryś z dostępnych w Markecie odpowiedników. A jest z czego wybierać! Dziś zajmiemy się zamiennikami ekranów domowych. Który jest „najlżejszy”, który najładniejszy, a który ogólnie najlepszy?

Spis treści

Nie wszyscy użytkownicy smartfonów z systemem Google Android zdają sobie sprawę z tego, że ekran, z którym najczęściej mają do czynienia, nie jest stałym elementem. Obok układu widżetów, tapety i skrótów można zmienić... cały ekran domowy.

Powodów do wymiany może być kilka. Znudzenie, brak pewnych opcji, którymi chwalili się koledzy, pokazując swoje smartfony, prędkość działania, nadmierne zużycie pamięci...

Zamienników ekranów domowych jest w Android Market cała masa. Jedne są przede wszystkim szybkie w działaniu, inne mają niepowtarzalne funkcje, których na próżno szukać w przypadku konkurencyjnych rozwiązań. Twórcy niektórych skupili się na dopracowaniu istniejących i powszechnie stosowanych rozwiązań, inne są przykładem zupełnie nowego podejścia, jeszcze inne żywcem kopiują rozwiązania konkurencji... z różnym efektem.

Dobierając ekrany do testu, kierowaliśmy się głównie ich popularnością, choć znalazły się w nim również aplikacje dopiero rozpoczynające swoją ekspansję w Android Market. Część z kandydatów odpadła dlatego, że nie była dłużej rozwijana, inne w ogóle odmówiły uruchomienia. Jeden z nich, SlideScreen, choć bardzo intrygujący, zniknął, zanim zdążyliśmy go przetestować.

Wszystkie zostały sprawdzone w działaniu na smartfonie HTC Sensation. Jego szczegółowy opis i testy znajdziecie w naszym artykule.

W artykule pojawiają się charakterystyczne dla tekstów o interfejsie Androida zwroty pozbawione polskich odpowiedników:

Dock to znajdujący się najczęściej u dołu ekranu (w trybie portretowym) obszar, w którym umieszczono skróty do najczęściej używanych aplikacji oraz pole włączające menu wyboru aplikacji (drawer).

Słowo drawer (ang. 'szuflada') pochodzi jeszcze z czasów domyślnego ekranu domowego w Androidzie w gałęzi 1.x, w którym menu trzeba było „wysunąć” z dołu ekranu, identycznie, jak rozwija się ekran powiadomień. Obecnie najczęściej wystarczy naciśnięcie odpowiedniego obszaru na pulpicie. Drawer to ekran wyświetlający skróty zainstalowanych programów. Początkowo był dostępny jedynie w formie przewijanej listy, ale teraz można go znaleźć w wielu różnych konfiguracjach: pionowych, poziomych, podzielonych na strony lub ciągłych, statycznych i trójwymiarowych.

Gdy szuka się nowego oprogramowania, najlepiej przetestować dostępne produkty na własnym sprzęcie. Problem w tym, że nie każdy chce instalować tuzin narzędzi w pamięci swojego telefonu i sprawdzać po kolei, co każde z nich zapewnia. Na przeszkodzie stanąć może również niewystarczająca ilość miejsca w pamięci. W dodatku część przetestowanych przez nas programów nie jest dostępna w wersji testowej, czy to o określonym czasie działania, czy o ograniczonej funkcjonalności. Niniejszy artykuł został napisany z myślą o osobach szanujących czas i pieniądze. Jeśli nie odpowie jednoznacznie na pytanie o to, co wybrać, przynajmniej zawęzi krąg kandydatów.

Strona:
Mich486Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Mich4862012.01.16, 06:36
-5#1
Launcher 7 jest piękny :).
tybet2Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
tybet22012.01.16, 06:37
Wspaniały artykuł!
Właśnie ostatnio chciałem zmienić launcher, a nie mogłem się do tego zabrać z uwagi na te rzeczy, o których napisaliście na wstępie.
Dzięki:)
SunTzuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SunTzu2012.01.16, 07:57
Wybór jest spory, z moich testów najlepszy jest go launcher. Niby pierwsze wrażenie nie jest tak WoW jak SPB...
... w praktyce jego funkcjonalność i dodatki sprawiają, że nie ma niczego lepszego. Np. fakt, że można robić backup w alternatywny sposób tutaj, albo alternatywne lockscreen-y, mase ustawień przejść. W dodatku jest lekki i mało zasobożerny.

Jednak wrażenie robi launcher zawarty w CM9, też zaczyna rozkwitać i mieć sporo opcji przy czym jest niezwykle szybki i pobiera małą ilość pamięci.... To jedyna kategoria, którą pominęliście.
HΛЯPΛGŌNZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
HΛЯPΛGŌN2012.01.16, 07:57
Mich486 @ 2012.01.16 06:36  Post: 535534
Launcher 7 jest piękny :).

Co jest pięknego w tych prostackich kwadratach? Z resztą po co małpować obcy interfejs, skoro i tak nie zadziała tak jak oryginalny? To mi przypomina coś jak te packi transformujące XP w Vistę, Vistę w Maca... itd. Nie do ładu, nie do sensu...
SunTzuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SunTzu2012.01.16, 08:03
@up
Launcher7 w połączeniu z górną belką całkiem dobrze imituje funkcjonalność WP7. W połączeniu z aplikacją muzyczną twórcy launcher pro, można zrobić sobie taką transformację. Jednak jak ktoś ma słaby sprzęt i starego Android-a. To tak prosty launcher jak ten z WP7 chodzi niezwykle szybko. Galaxy Y, Wildfire i inne mikrusy, jedni wgrają SPB i powiedzą, że tnie, a inni wgrają Launcher7 i powiedzą płynniej niż na WP7 :P Oczywiście się z tobą zgadzam, że przy takiej gamie i funkcjonalności innych rozwiązań nie ma sensu....
Jednak są użytkowcy, którzy narzekają na płynność UI w najsłabszych telefonach oparte o podzespoły poprzedniej epoki.... Dla nich są tu z 3-4 launchery.

Sam używam w aucie/rowerze nakładki podobnej do WP7. Tak, więc zmiany UI, nawet na ten z WP7 mają czasem sens.
RadioshackZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Radioshack2012.01.16, 08:12
To naprawdę niesamowite że dziś głupi ekran domowy Androida potrafi zająć 90 MB RAMu! Kiedyś cały komputer miał mniej, i jakoś działał. Szczyt dziadostwa!
michu_roztoczZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
michu_roztocz2012.01.16, 08:32
-8#7
Dlaczego redakcja pclab nie przetłumaczyła słów dock i drawer?
AdamsonZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Adamson2012.01.16, 10:41
Redakcjo! - rekomendacja dotyczy już 2012 roku ;-)
ArniiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Arnii2012.01.16, 11:21
Aktualnie używam Launcher PRO którego zakupiłem za grosze w dniu kiedy wszystko było 99% tańsze. Powiem szczerze, że jakoś nie przekonały mnie inne lunchery. Ten którego używam jest wystarczający dla potrzeb 'normalnego' użytkownika a i ten 'zaawansowany' doceni możliwości w jego konfigurowaniu.
misiu9091909Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
misiu90919092012.01.16, 11:21
Ja używam Go Launchera, bo ma dużo opcji, dużo motywów i płynnie chodzi. SPB to moim zdaniem przerost formy nad treścią, nie jest tak lekki i intuicyjny.
Zaloguj się, by móc komentować
1