artykuły

Test 14 ekranów domowych dla Androida

Homescreen, sweet homescreen

31 16 stycznia 2012, 06:00 Robert Multan

Launcher Pro (bezpłatny / 3,49 dol.)

To jeden z najczęściej wybieranych ekranów dla Androida, chociaż ostatnio tempo aktualizacji widocznie zmalało, a ostatnia wersja pojawiła się w połowie maja zeszłego roku. Jest wysoce konfigurowalny, ma raczej tradycyjny androidowy interfejs i w wersji podstawowej jest dostępny w Android Market całkowicie za darmo.

Dock na dole ekranu po uprzednim skonfigurowaniu można przewijać w obie strony, zyskując miejsce na dodatkowych 10 skrótów. Aby zmienić działanie przypisane do poszczególnych elementów umieszczonych w jego obszarze, należy przytrzymać na nim przez dłuższą chwilę palec. Unikatową funkcją Launcher Pro jest przypisywanie działań do gestów przeciągnięcia palcem od znajdujących się w docku ikon w górę. Dzięki temu, wyjąwszy malutką ikonkę symbolizującą liczbę nieodebranych połączeń lub nieprzeczytanych wiadomości, można szybko sprawdzić dotyczące ich szczegóły.

Drawer może działać w jednym z dwóch trybów: zwykłym i trójwymiarowym. Oba wyświetlają ikony w postaci przewijanej w pionie siatki, w której liczbę kolumn i wierszy można dowolnie ustawić. Nieco brakuje możliwości przełączenia widoku na któryś z mniej standardowych, przykładowo na podzielony na strony bądź poziomy. Na próżno szukać również opcji zmiany tła pod siatką aplikacji, które jest niezmiennie czarne. Korzystając z menu konfiguracyjnego, da się ukryć niechciane pozycje w drawerze. Przytrzymanie przez dłuższą chwilę palca na którejś z ikonek pozwala przenieść prowadzący do niej skrót na pulpit. W ten sposób można też całkowicie odinstalować wybrany program, wystarczy potrzymać skrót przez parę sekund nad ikoną kosza. Niektórym może brakować rozwinięcia typowego androidowego ekranu domowego w postaci menu kontekstowego, pojawiającego się po przytrzymaniu palca na wybranym obiekcie na pulpicie.

Aplikacje i inne skróty na pulpicie można organizować w foldery. Byłoby to znacznie bardziej użyteczne, gdyby istniała możliwość nazywania ich, a przynajmniej zmiany reprezentujących je ikonek. Pomiędzy ekranami domowymi można się szybko przełączać dzięki mechanizmowi wyświetlania ich miniaturek po „uszczypnięciu” ekranu bądź skorzystaniu z przycisku „home” (przypisane do niego działanie można dostosować w menu programu). Nie da się zmienić ich kolejności w trybie podglądu. Launcher Pro pozwala umieszczać na ekranie przewijane widżety dzięki obsłudze otwartego API.

W menu ustawień jest masa przełączników i suwaków, dzięki którym można dostosować prędkość przewijania ekranów, styl i kolor wyróżnienia zaznaczonych elementów pulpitu oraz wiele innych opcji.

Podstawowa wersja Launcher Pro dostępna jest całkowicie za darmo w Android Market i w zasadzie jej funkcjonalność powinna zaspokoić potrzeby większości użytkowników. Wersja rozszerzona kosztuje niecałe 3,5 dol. i zapewnia możliwość dodawania na pulpicie widżetów LPWidgets. Ich standardowy zestaw obejmuje wzorowane na HTC Sense: kalendarz, wiadomości, pocztę, Facebook. Większy wybór jest w Android Market. Ponadto pojawia się opcja skalowania znajdujących się na pulpicie widżetów, chociaż nad tą funkcją twórcy powinni jeszcze popracować. Ich rozmiar można zmieniać, korzystając z trójkąta umieszczonego w prawym dolnym rogu każdego z nich. Nie da się zmienić zajmowanej przez nie powierzchni w żadnym innym kierunku. Na dodatek widżety pozwalają się rozciągać na obszar zajmowany już przez inne elementy pulpitu, chociaż teoretycznie tak być nie powinno. 

Podobnie jak oba ADW Launcher czy GO Launcher EX ten ekran nie miał zrewolucjonizować interfejsu Androida. Jedynie dodaje tu i ówdzie kilkadziesiąt nowych funkcji i usprawnień, dzięki czemu z systemu korzysta się przyjemniej i wydajniej. Części składowe interfejsu znanego z Androida pozostają niezmienione: na dole ekranu zawsze znajduje się dock, a na wirtualnych pulpitach można dodawać skróty i widżety.

Po okresie szybkiego rozwoju czas oczekiwania na kolejne uaktualnienia znacznie się wydłużył. Launcher Pro jest jednym z najlepszych narzędzi do zarządzania pulpitami w Android Market i nawet jego podstawowa, darmowa wersja powinna zaspokoić potrzeby typowego użytkownika. Programowi brakuje kilku funkcji ułatwiających obsługę sprzętu, które zapewniają rywale, ale jest lekki, szybki i zarazem dość bogaty w opcje.

Launcher Pro
Zalety
  • Ogromne możliwości konfiguracji
  • Płynność działania
  • Niezłe LPWidgets (tylko w wersji Plus)
Wady
  • Kiepski podgląd pulpitów
Cena w dniu publikacji (z VAT):bezpłatny / 3,49 dol. (~10 zł)

 

9