artykuły

Test 14 ekranów domowych dla Androida

Homescreen, sweet homescreen

31
16 stycznia 2012, 06:00 Robert Multan

Launcher 7 (bezpłatny / 1,49 euro)

Launcher 7 jako jedyny w naszym zestawieniu zrywa ze standardowym interfejsem Androida. Jednak nie jest przykładem zupełnie nowego podejścia, lecz naśladuje interfejs Metro, znany z systemu Windows Phone 7. 

Na głównym ekranie znajdują się typowe kwadratowe kafelki o szerokości nieco mniejszej od połowy ekranu oraz podwójne, zajmujące dwukrotnie więcej miejsca w poziomie. Mogą one pełnić kilka funkcji: mogą być po prostu skrótem do aplikacji, mogą dodatkowo wyświetlać liczbę nieprzeczytanych wiadomości bądź nieodebranych połączeń, mogą też zawierać dowolnie wybrany widżet, który zmieści się w kafelku o wymiarach 4 × 1 w standardowej siatce (większe zostaną przeskalowane w dół). Wszystkie kolorowe prostokąty można dowolnie przestawiać i edytować, przytrzymując na nich palec przez dłuższą chwilę. Kafelki mogą mieć dowolny kolor i być w różnym stopniu przezroczyste. Tło może być jednolicie białe lub czarne albo wykorzystywać systemową tapetę. 

Na sąsiednim ekranie po prawej znajduje się menu zainstalowanych aplikacji, posortowanych alfabetycznie. Z jego poziomu można każdą pozycję „przypiąć” do ekranu głównego, ukryć bądź całkowicie odinstalować. Zamiast listy wzorowanej na Windows Phone można wybrać w opcjach standardową, znaną z Androida. 

Zamiast ze standardowego paska stanu dobrze jest skorzystać z nowego, domyślnie wyłączonego, zmieniając w opcjach stosowną pozycję. Bardziej przypomina on Windows Phone 7, tak samo udostępniając „uchwyt” do wysuwania ekranu powiadomień. Niestety, zmiana paska wiąże się z utratą powiadomień ze wszystkich programów. Pozostają ręcznie rozwijane listy bądź listy na kafelkach specjalnych, czyli: nieprzeczytana poczta, wiadomości, nieodebrane połączenia. W przeciwieństwie do androidowego paska powiadomień ten w podstawowej konfiguracji wyświetla jedynie aktualną godzinę. Aby wyświetlić więcej danych, takich jak naładowanie akumulatora albo moc sygnału GSM lub Wi-Fi, trzeba dotknąć go palcem.

W menu aplikacji można tworzyć i edytować foldery pozwalające lepiej zarządzać skrótami znajdującymi się na ekranie głównym. Utworzone tam katalogi trzeba później dodać jako kafelki na ekranie głównym. Każdy może mieć inną nazwę i w każdym można włączyć wyświetlanie ikonek odzwierciedlających jego zawartość – animowanych bądź statycznych.

Darmowa wersja, chociaż w pełni funkcjonalna, wyświetla irytujące bannery reklamowe na dole ekranu. Za ich usunięcie trzeba zapłacić równowartość 1,49 euro. Warto wspomnieć, że oznacza to ponowne dostosowanie oprogramowania do swoich potrzeb. Obie wersje mają inny identyfikator, dlatego nie współdzielą ustawień – w zasadzie są w pełni samodzielnymi produktami.

Interfejs Metro, znany z Windows Phone 7, znany jest z nietypowego, kanciastego wyglądu, który może na zrzutach ekranowych wydaje się nieciekawy, ale w praktyce sprawia zupełnie inne wrażenie. Wygląd udało się skopiować całkiem nieźle, ale w działaniu Launcher 7 sprawuje się gorzej, i wcale nie mamy na myśli całkowitej niespójności z pozostałymi składnikami systemu.

Launcher 7 nie ma dużych wymagań co do RAM-u i miejsca na karcie pamięci. Wszyscy miłośnicy interfejsu Metro mogą zainstalować darmową wersję i przetestować, przeklinając pod nosem pojawiające się bannery reklamowe. Launcher 7 dla niektórych będzie połączeniem tego, co najlepsze w dwóch światach: setek tysięcy programów z Android Market i oryginalnego, wnoszącego powiew świeżości interfejsu Windows Phone 7.

Launcher 7
Zalety
  • Interfejs Metro w Androidzie
  • Obsługa widżetów na kafelkach
  • Inne niż zwykle podejście do interfejsu
Wady
  • Brzydkie i niezbyt funkcjonalne menu ustawień
  • Raczej tylko dla miłośników Windows Phone 7
Cena w dniu publikacji (z VAT):bezpłatny / 1,49 euro (~7 zł)

 

8