artykuły

Test 14 ekranów domowych dla Androida

Homescreen, sweet homescreen

31
16 stycznia 2012, 06:00 Robert Multan

HTC Sense 3.0

Nakładka Sense, którą można znaleźć we wszystkich telefonach produkowanych przez HTC, jest znana prawdopodobnie każdemu, kto interesował się mobilnymi systemami operacyjnymi. Sense dostępny jest w wersji Google Android, Windows Mobile, został zastosowany m.in. także w telefonie HTC Smart, wyposażonym w platformę Brew (ang. Binary Runtime Environment for Wireless – platforma mobilna stworzona przez firmę Qualcomm). Nakładka składa się z dużej liczby aplikacji, widżetów i modyfikacji systemu, ale my skupimy się na jej funkcjonalności w dziedzinie obsługi ekranu domowego.

Sense jako jedyny ekran w zestawieniu obsługuje trójwymiarowe widżety, czego świetnym przykładem jest domyślna zegaropogodynka. W normalnym widoku wygląda on identycznie jak wiele innych, ale przy zmianie aktywnego ekranu okazuje się, że zegar, zaprojektowany na wzór zegara klapkowego, jest trójwymiarowy: widać oddzielne klapki i część mechanizmu. Szczegół, ale cieszy oko. 

Menu aplikacji ma tylko dwa tryby przeglądania: pionową, stronicowaną listę bądź standardową siatkę. Pozycje na liście można sortować alfabetycznie bądź według daty zainstalowania. Dodatkowo można wyświetlić listę ostatnio używanych lub wszystkich pobranych z sieci. Doskwierać może trochę brak obsługi folderów w drawerze.

Nakładka obsługuje przewijane widżety, ale tylko w formacie HTC. Zainstalowane domyślnie, takie jak: FriendStream (wyświetlający aktualne statusy znajomych z kilku serwisów społecznościowych), kalendarz, poczta, można bez problemu przewijać w pionie. Instalowane z Marketu, pozwalające przewijać za pośrednictwem otwartego API, nie są obsługiwane. 

Tradycyjnie już „uszczypnięcie” ekranu i skorzystanie z przycisku „home” na ekranie domowym wywołuje podgląd miniaturek pulpitów. Przytrzymując palec nad dowolnym z nich, można go ustawić według upodobań, ale nie da się zmienić ich liczby. Wirtualnych pulpitów jest zawsze siedem, a umieszczony pośrodku zawsze jest oznaczony jako „domowy”. Aplikacje na pulpitach można organizować w folderach, ale ich obsługa w porównaniu z androidowym standardem pozostała niezmieniona. Foldery zawsze wyglądają tak samo i mają identyczną nazwę, co utrudnia porządkowanie skrótów.

Sense nie obsługuje gestów przeciągnięcia palcem po ekranie w górę i w dół. Niektórym może też brakować opcji zmiany rozmiaru widżetów oraz menu kontekstowego na elementach pulpitu.

Pod względem funkcjonalności Sense 3.0 jest bardzo zbliżony do standardowego ekranu domowego z Androida: jest menu aplikacji, są wirtualne pulpity, na których można umieszczać skróty i widżety. Dock ma za to zupełnie inną formę i brak możliwości określania jego zawartości może doskwierać.

Z punktu widzenia typowego użytkownika Sense jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Jest dość funkcjonalny, a przy tym bardzo efektowny. Jednak ci, którzy lubią dostosowywać środowisko pracy do swoich upodobań, mogą być zawiedzeni. W wersji 3.0 nie ma przynajmniej kilku funkcji, do których przyzwyczaiły nas alternatywne rozwiązania: nie ma gestów przeciągania palcem w górę i w dół, obsługi folderów w drawerze, menu kontekstowego na elementach pulpitu i standardowych przewijanych widżetów. 

HTC Sense 3.0
Zalety
  • Trójwymiarowe widżety
  • Dopracowany i efektowny interfejs
  • Świetny zestaw funkcjonalnych widżetów
Wady
  • Brak obsługi przewijanych widżetów
  • Kiepska obsługa folderów
  • Ograniczone możliwości konfiguracji
Cena w dniu publikacji (z VAT):nie dotyczy

 

7