artykuły

Test 14 ekranów domowych dla Androida

Homescreen, sweet homescreen

31
16 stycznia 2012, 06:00 Robert Multan

HeLauncher2 (1,99 dol.)

Pierwsza wersja HeLaunchera była jednym z najprostszych zamienników ekranu domowego w Android Market. Zapewniała jedynie kilka podstawowych funkcji. Druga co prawda nieco zwiększyła funkcjonalność, ale dostępne opcje wciąż można policzyć na palcach jednej, góra dwóch rąk.

Wygląd docka można zmieniać bezpośrednio w menu. Ma parę własnych motywów, poza tym można go ubrać tak, by wyglądał jak interfejsy tworzone przez producentów telefonów. Do wyboru są m.in. skórki: HTC Sense, TouchWiz, Motoblur. Ale na wyglądzie docka, niestety, kończą się zmiany wprowadzane przez zmianę tematu – interfejsom brakuje animacji znanych z oryginalnego oprogramowania, na którym się wzorują. Co gorsza, skróty na dole ekranu są zawsze takie, jakich zażyczył sobie twórca – nie da się ich zmienić

W menu brakuje jakichkolwiek opcji zmiany wyglądu drawera – zawsze jest to przewijana, pionowa lista z czarnym tłem. Brakuje również jakichkolwiek opcji sortowania zainstalowanych aplikacji, które zawsze wyświetlane są w porządku alfabetycznym. O możliwości dostosowania liczby kolumn i wierszy w menu można tylko pomarzyć.

Na każdym z ekranów (maksymalnie 13) można umieszczać skróty do programów i widżety niewymagające obsługi przewijania w pionie. Przeciągnięcie po ekranie palcem w górę skutkuje ukryciem paska powiadomień, a w przeciwnym kierunku – pokazanie go. Nie da się przypisać do tych gestów żadnej innej czynności. Brakuje jakiegokolwiek podglądu miniaturek, umożliwiającego szybkie poruszanie się pomiędzy pulpitami, czy to przez „uszczypnięcie” ekranu, czy za pomocą przycisku „home”. Przytrzymanie przez dłuższą chwilę skrótów nad obszarem pozwalającym je usuwać pozwala szybko odinstalować aplikację. I to w zasadzie koniec niezbyt długiej listy udogodnień.

Co gorsza, narzędzie ma problemy nawet z obsługą folderów. Skróty co prawda można przeciągać i upuszczać nad znajdującymi się na pulpicie folderami, ale zawsze pozostają one puste.

W porównaniu z darmową konkurencją kosztujący równowartość 2 dol. HeLauncher2 jest raczej pozbawiony mocnych stron. Ma prosty interfejs, mało dodatkowych opcji i brakuje w nim wielu udogodnień, do których przyzwyczaiły nas inne produkty tego typu. Trudno określić, dla kogo HeLauncher2 jest przeznaczony. Gdyby nie te 2 dol., z pewnością byłby bardziej popularny, a tak trzeba płacić za coś, co absolutnie niczym nie wyróżnia się na tle rywali.

HeLauncher2
Zalety
  • Skórki imitujące Sense UI, Motoblur itd.
  • Możliwość zmiany rozmiaru widżetów
Wady
  • Bardzo ograniczone możliwości konfiguracji
  • Mały wybór skórek
  • Brak możliwości zmiany skrótów w docku
  • Brak wersji testowej
Cena w dniu publikacji (z VAT):1,99 dol. (~6,50 zł)

 

6