artykuły

Test 14 ekranów domowych dla Androida

Homescreen, sweet homescreen

31 16 stycznia 2012, 06:00 Robert Multan

Regina Launcher (bezpłatny / 3450 wonów)

Regina Launcher jest jednym z trzech ekranów – obok HTC Sense i SPB Shell 3D – wyświetlających pulpity na trójwymiarowych powierzchniach. To efektowne, ale wymaga większej mocy obliczeniowej układu graficznego.

W umieszczonym na dole ekranu docku zawsze znajduje się pole otwierające menu aplikacji (drawer) oraz dwa skróty, których element docelowy można prosto określić metodą „przeciągnij i upuść”. Nie ma ani możliwości dodania skrótów, ani dostępu do większej liczby docków. Zamiast tego przesuwanie po nim palcem w prawo i w lewo pozwala szybko przemieszczać się pomiędzy pulpitami, identycznie jak w przypadku SPB Shell 3D.

Regina Launcher standardowo wyposażony jest w tapetę imitującą drewniane panele, opatrzone logo aplikacji. Problem pojawia się, gdy komuś zachce się ją zmienić, bo okazuje się, że brakuje odpowiedniego menu. Zamiast tego trzeba ją ręcznie wybrać ze struktury katalogów, co samo w sobie byłoby jeszcze do przełknięcia, gdyby nie to, że ten sposób nie działa. Jakikolwiek plik zostanie wskazany, zawsze będzie wyświetlane domyślne tło przypisane do aktywnego tematu. To jednak prawdopodobnie tylko niewielki błąd w kodzie. Można pobrać z Android Market i zainstalować inną aplikację, zawierającą zestaw tapet. Niestety, nie da się ustawić jednej globalnie, lecz dla każdego pulpitu trzeba ją wskazywać oddzielnie.

Menu aplikacji występuje tylko w jednej formie: przewijanej poziomo, stronicowanej siatki. Można poruszać się po niej, przesuwając palcem w prawo bądź lewo albo korzystając z umieszczonego na dole docka jak z suwaka. Ponadto można szybko przełączyć się na wybraną stronę za pomocą wyświetlanego na górze wskaźnika. Cała siatka znajduje się na pojedynczej powierzchni, której nachylenie względem użytkownika zmienia się podczas przesuwania go.

Regina Launcher ma zainstalowany w standardzie całkiem przyjemny zestaw widżetów we własnym formacie. Domyślny zegar wygląda nieźle i zmiana godzin jest w nim całkiem ładnie animowana. Ten widżet umie pokazywać również prognozę pogody. Problem w tym, że będzie to robił dopiero po zainstalowaniu dwóch dodatkowych programów. Dlaczego nie zostały dołączone do kodu Regina Launchera, albo przynajmniej umieszczone w nim w jednej paczce? Całkiem nieźle pomyślany jest mechanizm konfigurowania widżetów. Wystarczy dotknąć palcem w prawy górny róg jednego z nich, by wywrócić go „na lewą stronę”, na której znajdują się wszystkie opcje.

Tu siatka jest znacznie gęstsza niż w pozostałych aplikacjach, w których pulpit podzielony jest na zasadzie 4 × 4 (okazjonalnie z możliwością zmiany gęstości). To pozwala umieszczać skróty i widżety praktycznie w dowolnym miejscu. Podczas wprowadzania zmian do układu program wyświetla linie pomocnicze, jeśli przemieszczany element znajduje się w jednej linii z innym, dzięki czemu łatwiej równo rozmieścić skróty.

Twórcy aplikacji (ci sami, którzy stoją za Nemus Launcherem) zdają się bardzo cenić prywatność swoich użytkowników. Otóż można skorzystać z ukrytych pulpitów, które są dostępne po odtworzeniu określonego wcześniej ciągu puknięć w wybrane rogi ekranu. Można na nich umieszczać dokładnie to samo co na standardowych.

Minimalna liczba wirtualnych pulpitów to trzy, a maksymalna – siedem. Przełączać się pomiędzy nimi można na kilka sposobów. Poza standardowym przesuwaniem palcem w prawo bądź lewo służy do tego, oczywiście, przycisk „home”. Można też „uszczypnąć” powierzchnię ekranu. Pokazuje się wówczas standardowy widok miniaturek pulpitów umieszczonych obok siebie. To pozwala dowolnie je ustawiać, dodawać bądź usuwać. Ponadto powolne przesunięcie palem po powierzchni ekranu uaktywnia funkcję szybkiego przełączania pulpitów wzorowaną na znanym z produktów Apple'a interfejsie Cover Flow. Wszystkim pulpitom można nadać dowolną nazwę, która wyświetla się w trybie podglądu bądź przy zmianie aktywnego ekranu.

Obsługa folderów jest dość rozbudowana. Ich pojemność została ograniczona do 16 skrótów, przy czym w podstawowej, darmowej wersji może być ich najwyżej 5. Za możliwość utworzenia większej liczby trzeba zapłacić równowartość 3450 wonów (niecałe 10 zł), tyle bowiem w Android Market kosztuje wersja Pro.

Regina Launchera ma interfejs zbliżony pod względem funkcjonalności do standardowego. Jego podstawowe elementy pozostały właściwie niezmienione, a różnice ograniczają się do trójwymiarowych efektów tu i ówdzie i niewielkich poprawek. Największe zmiany wprowadzono w mechanizmie zarządzania pulpitami: przełącza się je nietypowo, a opcji ukrywania przestrzeni roboczej nie znajdziecie nigdzie indziej.

Regina Launcher jest ciekawym produktem, który może się spodobać użytkownikom pragnącym jakiejś odmiany lub potrzebującym ukrytych pulpitów. Aplikacja jest dość efektowna, choć niezbyt popularna wśród twórców tematów i widżetów, których w Android Market praktycznie nie ma.

Regina 3D Launcher
Zalety
  • Efektowny, trójwymiarowy interfejs
  • Ukryte pulpity
  • Wygodny podgląd pulpitów
  • Menedżer zadań w postaci widżetu
Wady
  • Problemy ze zmianą tapety
  • Niewielkie możliwości konfiguracji
Cena w dniu publikacji (z VAT):bezpłatny / 3450 wonów (~10 zł)
Zobacz bieżące oferty:
Mall.pl
3745 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro

 

14