artykuły

Test 14 ekranów domowych dla Androida

Homescreen, sweet homescreen

31 16 stycznia 2012, 06:00 Robert Multan

MX Home Launcher (bezpłatny)

Większość programów do obsługi ekranu domowego w Androidzie ma z grubsza identyczny interfejs, a różnice najczęściej są kosmetyczne: zmiana tła pod ikonkami, obsługa charakterystycznych gestów – zasadniczo nic rewolucyjnego. MX Home Launcher z pozoru jest jednym z takich narzędzi, ale pozory często mylą.

 

W docku na dole ekranu zawsze są ikonki, prowadzące do aplikacji telefonu, wiadomości, kontaktów i menu aplikacji (drawer). Niestety, MX Home nie pozwala zmienić ich elementów docelowych. Można natomiast zmienić ich wygląd na jeden z trzech wbudowanych i jeden użytkownika (chociaż instalacja nie należy do najwygodniejszych). Nad dockiem zawsze znajduje się wskaźnik aktywnego ekranu domowego, który pozwala szybko przełączać się pomiędzy nimi. Dodatkowo po przytrzymaniu pola odpowiedzialnego za wyświetlanie drawera pojawia się wbudowany prosty menedżer zadań, umożliwiający zamknięcie działających w tle aplikacji.

Menu programów jest dość nietypowe. Zamiast jednej listy zawierającej wszystkie dostępne pojawił się podział na grupy, takie jak: podstawowe narzędzia, pogoda, rozrywka, komunikacja. Korzystając z odpowiedniej opcji, każdą pozycję można dodać do jednej z grup. Nie da się przypisać do pojedynczego programu większej liczby kategorii, zmieniać nazw aplikacji, ich kolejności ani dodawać ich i usuwać. Na domiar złego menu nie jest dostosowane do ekranów o podwyższonej rozdzielczości, przez co większość jego elementów oraz wszystkie czcionki wyglądają nieostro i zwyczajnie brzydko. Lista programów może też mieć bardziej tradycyjną postać: wszystkie dostępne pozycje w porządku alfabetycznym bądź posortowane według daty zainstalowania. Miłym dodatkiem jest możliwość wyświetlenia z poziomu menu ilości dostępnego miejsca w pamięci telefonu oraz na zainstalowanej karcie microSD.

MX Home nie obsługuje otwartego API udostępniającego przewijane widżety ani żadnego formatu własnego, który zapewniłby taką funkcję. Tradycyjnie, jak w każdej nowoczesnej aplikacji do zarządzania ekranem domowym, skorzystanie z przycisku „home” bądź „uszczypnięcie” powierzchni ekranu skutkuje otwarciem podglądu wszystkich wirtualnych pulpitów, dzięki czemu można szybko przełączyć się na dowolny z nich. Niestety, z poziomu podglądu ani nie da się zmienić ich kolejności, ani żadnego dodać czy usunąć.

Przytrzymanie palca na znajdującym się na pulpicie skrócie wywołuje niewielkie menu kontekstowe, za pośrednictwem którego można go szybko usunąć lub edytować. Standardowa obsługa folderów została rozbudowana o możliwość zmiany nazwy, co zdecydowanie ułatwia użycie ich do porządkowania skrótów na pulpicie.

Cechą charakterystyczną MX Home Launchera jest specjalny dodatkowy ekran. Jeśli miałby mieć przypisany własny numer, to byłoby to zero, znajduje się on bowiem maksymalnie po lewej stronie, przed pierwszym ekranem, i nie da się zmienić jego położenia. W standardowej skórce jest tam trójwymiarowy (i reagujący na ruchy telefonem), „mechaniczny” zegarek, na którego tarczy znajdują się cztery skróty. Niestety, mogą one prowadzić jedynie do jednej z pięciu domyślnych aplikacji: odtwarzacza muzyki, przeglądarki internetowej, klienta poczty elektronicznej, klienta Gmail oraz ustawień systemowych. Problem w tym, że jeśli użytkownik korzysta z innej niż domyślna, skrót zawsze zaprowadzi go nie tam, gdzie by chciał. To tak, jakby na pięknym, zajmującym pół pulpitu widżecie umieszczono skróty do Internet Explorera i Outlooka Express, bez żadnej możliwości zmiany na coś bardziej użytecznego. Ponadto w przypadku HTC Sensation przyciski na górze dodatkowego ekranu, pozwalające włączać i wyłączać moduły Bluetooth i Wi-Fi oraz regulować głośność dzwonków, najzwyczajniej nie działały.

Podstawowy, „kawowy” zegarek to tylko jeden z przykładów wykorzystania dodatkowego ekranu. W Android Market znajduje się 11 różnych tematów, dzięki którym może się na nim znaleźć sportowy zegarek czy japońskie oczko wodne. Większość jest trójwymiarowa i naprawdę ładnie wykonana, choć trzeba za nie zapłacić.

MX Home Launcher potrzebuje nieco więcej zasobów niż standardowa aplikacja do obsługi ekranu domowego, ale jest to w pewien sposób uzasadnione. „Zerowy” pulpit jest ciekawym dodatkiem, niespotykanym u konkurencji, który części użytkowników może wyjątkowo przypaść do gustu. Większości tematów nie można w żadnym razie odmówić jakości wykonania i zdolności przyciągania uwagi postronnych obserwatorów (i prawdopodobnie szybkiego rozładowywania akumulatora). W MX Home nie postawiono na bogactwo funkcji, które można policzyć na palcach dwóch rąk, raczej postarano się skusić użytkownika nietypowym ekranem i oryginalnie skonstruowanym menu aplikacji. W pełni funkcjonalną wersję można pobrać całkowicie za darmo z Android Market, a za większość tematów trzeba zapłacić średnio równowartość 1–2 dol.

MX Home Launcher
Zalety
  • Dodatkowy ekran domowy
  • Nietypowe menu aplikacji
  • Wbudowany menedżer zadań
  • Bezpłatny
Wady
  • Menu kiepsko wygląda w wyższej rozdzielczości
  • Niewiele dodatkowych tematów
Cena w dniu publikacji (z VAT):bezpłatny
Zobacz bieżące oferty:
ImReady
5499 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
10