artykuły

Evolve Solaris, Ellion TVRoi T1, Cideko Simple Box for TV – trzy odtwarzacze multimedialne z Androidem

Android prawie w telewizorze

29 28 listopada 2011, 06:00 Marcin Karbowniczek
Niecały rok temu przeprowadziliśmy obszerny test odtwarzaczy multimedialnych, z których zdecydowana większość była oparta na sprzętowo-programowej platformie firmy Realtek. Znacząco różniły się od tych, które były dostępne na rynku dwa lata temu, gdyż pozwalały odtwarzać materiały wideo „Full HD”. Również tej jesieni nastąpiła swoista rewolucja, ale tym razem zmiana dotyczy nie tyle możliwości w dziedzinie wideo, co dodatkowych funkcji. Niedawno trafiły do nas trzy nowe odtwarzacze multimedialne oparte na platformie z systemem operacyjnym Android 2.2. Czy nowe urządzenia faktycznie są lepsze od tych sprzed roku?

Spis treści

Przetestowane rok temu odtwarzacze bardzo nas zawiodły. Spośród 20 urządzeń w praktyce tylko 4 przypadły nam do gustu. Większość z nich była niedopracowana, część – mało ergonomiczna, a niektóre działały na tyle błędnie, że w ogóle nie powinny trafić do sprzedaży.

Istotny zarzut dotyczył niedbałego rozwinięcia użytej platformy sprzętowo-programowej. W gruncie rzeczy wiele z tamtych odtwarzaczy było niemal identycznych w obsłudze, a do tego towarzyszyły im te same błędy i niewygodne ograniczenia wynikające z niemalże wspólnego sprzętu lub oprogramowania.

Pojawienie się na rynku urządzeń z systemem Android może być więc przełomem, czymś, co przekona klientów, którzy dotąd woleli odtwarzać filmy ze stacjonarnych pecetów i laptopów. Dlatego z dużym zainteresowaniem czekaliśmy na rozpoczęcie testów trzech nowiutkich odtwarzaczy multimedialnych z tym systemem:

  • porządnie wyglądającego Evolve Solaris,
  • budzącego przyjemne wspomnienia ciszy i niskiego poboru energii Ellion TVROI (dawniej produkty tej firmy były produkowane pod znakiem firmy Hyundai),
  • ciekawego wizualnie, niewielkiego Cideko Simple TV.
Strona:
grzegorzoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
grzegorzo2011.11.28, 06:16
Zmarnowany potencjał, wręcz zepsuty świetny system jakim jest Android. Czekałem na testy takich urządzeń, obietnica Androida nakręciła mi wyobraźnie a tu..... Jestem zawiedziony :(
MixtapeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Mixtape2011.11.28, 06:28
-14#2
Do szkoły dzieciaczki a nie na PcLabie siedzieć :D
Gość niedzielnyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gość niedzielny2011.11.28, 06:52
Coś co stoi w salonie w tym przypadku stacja multimedialna powinna być neutralna w swoim designie. Te małe pokraki są tak brzydkie, że wstyd wstawiac to coś do mieszkania. Te kształty, i kolory oraz jebitne logo i napisy ściągają uwagę każdego kto wejdzie do pokoju. Tak chyba nie powinno być? To TV ma przyciagać wzrok a nie jakaś skrzyneczka. Nie wspomnę już o samym systemie, który w tym przypadku został całkowicie skopany, totalnie nie wykorzystany potencjał.
SunTzuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SunTzu2011.11.28, 08:16
Brakuje mi intergracji z jakimś sklepem muzycznym/tv/filmy. To główna przewaga Apple TV....
... Jednak interfejs woła o pomstę do nieba. Jest po prostu brzydki. Apple udowodniło, że nie liczy się jakość, funkcjonalność, a wygląd i znaczek.

Jednak te urządzenia powinny się wyróżniać dodatkową funkcjonalnością. To jest główny mankament. Liczy się innowacyjność. Można w sumie by postawić na tym serwer do streamowania 'zawartości' urządzenia, tak jak to robi Amazon w Cloud tylko tu bezpośrednio z urządzenia. By można było muzykę/flimy odtwarzać wszędzie i na wszystkim (w prosty dla typowego usera sposób)

No i pilot uważam, za wadliwy. Te urządzenia najlepiej obsługiwałoby się chyba 'telefonem' dotykowym.... Przydałoby się wbudowane takie rozwiązanie (rzecz jasna nie chodzi mi tu o VNC).

W recenzji nie wychwyciłem tego, że urządzenia mają serwer SMB, a to super sprawa. (na jednym screenie widać)


Szczerze to wolałbym zapłacić te 300zł więcej, ale mieć full wypas, zamiast tanią tandetę.
FloraZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Flora2011.11.28, 08:19
Zdjęcia białych przedmiotów na białym tle to genialny pomysł :-)
pawel7318Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
pawel73182011.11.28, 08:28
tak sie ucieszylem na ten artykul bo wlasnie zastanawiam sie nad zakupem tego typu zabawki ale niestety - nie ma w nim opisu tych, ktore mnie interesowaly:

1) noname ? ciekawy ze wzgled na wygodnego pilota: http://www.youtube.com/watch?v=NOfeV8j_iog
2) Logitech Revue - ma mala fajna klawiature z touchpadem i soft do sterowania za pomoca smartfona

zajchowZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
zajchow2011.11.28, 09:06
Ehhh, mogli chociaż zastosować Honeycomba (o ICS nawet nie wspominam bo dopiero się pojawia), który jest lepiej dostosowany do dużych ekranów albo chociaż stworzyć używalny launcher. Dostęp do Android market, i klient torrent w modelach z hdd też byłby mile widziany, ale po co jak można zrobić zabawkę która co najwyżej średnio wywiązuje się ze swoich zadań.
SunTzuZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
SunTzu2011.11.28, 09:33
@up
Masz dtor i parę innych klientów. Ale nie widziałem by jakiś koncern udostępniał filmy/muzykę przez torrenty. Tego jest bardzo mało i to praktycznie margines. Najwięcej udostępnia się tu wolnego oprogramowania.

Bo chyba nie powiesz mi, że używałbyś torrentów do ściągania nielegalnych rzeczy. Nie od tego jest ta technologia.
carbovZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Autor publikacjicarbov2011.11.28, 10:40
grzegorzo @ 2011.11.28 06:16  Post: 520780
Zmarnowany potencjał, wręcz zepsuty świetny system jakim jest Android. Czekałem na testy takich urządzeń, obietnica Androida nakręciła mi wyobraźnie a tu..... Jestem zawiedziony :(
'Zmarnowany' to niedobre określenie. Raczej 'niewykorzystany'. Te urządzenia będą najprawdopodobniej jeszcze ewoluowały i z czasem staną się dopracowane oraz będzie do nich dużo fajnego oprogramowania. Tak, że jak komuś zależy to może kupić nawet teraz ten sprzęt i czekać na aktualizacje. Oczywiście - nie wiadomo tylko, który z producentów na poważnie weźmie się do roboty i rozwinie produkt, a który, jak to się mówi, spocznie na laurach.
Przykład rozwoju oprogramowania widać w odtwarzaczach A.C. Ryan.
rogasZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
rogas2011.11.28, 10:46
Pewnie, pchajcie jave wszędzie, gdzie się da, a żeby to szybko chodziło to dokładajcie kolejnych rdzeni i dziwcie się, że nie możecie zapewnić płynnego interfejsu...
Zaloguj się, by móc komentować
1