artykuły

Evolve Solaris, Ellion TVRoi T1, Cideko Simple Box for TV – trzy odtwarzacze multimedialne z Androidem

Android prawie w telewizorze

29 28 listopada 2011, 06:00 Marcin Karbowniczek

Interfejs użytkownika – Ellion TVRoi T1

Twórcy Elliona wpadli na zupełnie odwrotny pomysł, projektując interfejs, niż pracownicy czeskiej firmy Evolve i zdecydowali, że na głównym ekranie pokażą wszystkie dostępne aplikacje. Skoro użytkownik może je doinstalowywać praktycznie dowolnie, musieli tak to zorganizować, by na ekranie tym znalazło się miejsce dla bardzo wielu ikon. I udało się: składa się on z szeregu ikonek, zupełnie jak w komputerze ze zwykłym systemem operacyjnym. Co więcej, można je przeglądać na dwa sposoby: albo pogrupowane zgodnie z życzeniem użytkownika, albo rozmieszczone na siatce.

 

Ikonki są mało czytelne, ale wraz z widżetami pozwalają stworzyć dosyć atrakcyjny wizualnie ekran główny

 

Tryby te przełącza się za pomocą szarych ikonek umieszczonych na skraju prawej strony ekranu.

Rozwiązanie to niezbyt się nam spodobało, bo użyta czcionka jest dosyć mała, a w efekcie z pewnej odległości słabo widać ikonki z programami – nawet tymi podstawowymi, służącymi do odtwarzania multimediów. Jeśli na dodatek ktoś jest choćby trochę krótkowidzem i nie założy okularów lub soczewek, to albo musi mieć naprawdę duży telewizor, albo będzie zmuszony przybliżać się do ekranu.

Takie podejście ma jednak pewne zalety: można samodzielnie zmienić wygląd strony głównej urządzenia, dodając na niej ikonki, skróty, a nawet widżety.

 

Główny ekran odtwarzacza można dosyć swobodnie dostosowywać

 

 

Ba, można nawet samodzielnie wybrać tapetę, dzięki czemu w rywalizacji w dziedzinie możliwości dostosowania TVRoi zdecydowanie wygrywa z pozostałą dwójką.

 

Ale wróćmy do podstawowych funkcji. Aby obejrzeć jakiś film z podłączonego nośnika, należy odszukać na ekranie ikonkę klapsa z podpisem TVRoi Video. Jej wciśnięcie pozwoli przejść do funkcji przeglądania plików, które w tym odtwarzaczu wyświetlane są nieco w stylu Apple'a – w postaci lekko animowanej listy.

 

Ikonki w stylu Apple'a

 

Mamy jednak wrażenie, że po drodze, w trakcie kopiowania pomysłu firmy Steve'a Jobsa, twórcy Elliona trochę zapomnieli o idei, która stała za stworzeniem takiego menu, i wszelkie trudności rozwiązali tak, jak było im wygodnie, a nie tak, jak podpowiadałby zdrowy rozsądek. W efekcie przeglądając pliki w katalogu, widzimy jedynie duże, przesuwające się ikonki plików z klapsami i nic nieznaczącymi napisami na nich. A gdzie podgląd?!

Nieco lepiej przegląda się obrazki, bo tam zamiast plików z klapsami pojawiają się miniaturki.

 

Niestety, lista wyboru muzyki też nas nie urzekła.

 

Na szczęście na koniec znaleźliśmy tryb, który pozwala przeglądać wideo w sposób praktycznie identyczny jak w przypadku Solarisa.

 

Oczywiście, ze względu na małe ikonki rozmieszczone na całym ekranie TVRoi najwygodniej obsługuje się myszką, a nie pilotem.

 

7