artykuły

Evolve Solaris, Ellion TVRoi T1, Cideko Simple Box for TV – trzy odtwarzacze multimedialne z Androidem

Android prawie w telewizorze

29 28 listopada 2011, 06:00 Marcin Karbowniczek

Wygląd – Cideko Simple Box for TV

Cideko niewątpliwie wygląda najciekawiej spośród przetestowanych tym razem odtwarzaczy. Obudowa ma nieregularne, obłe kształty i jest wykonana z białego plastiku.

Z przodu, tak jak w przypadku pozostałych odtwarzaczy – jedynie czujnik podczerwieni.

Z tyłu znalazły się: gniazdo zasilania, dwa USB 2.0, LAN (Fast Ethernet), HDMI, wyjście audio-wideo w postaci trzykanałowego gniazda minijack, złącze wideo komponentowe, również w postaci minijacka, cyfrowe wyjście optyczne audio. Uzupełnia je umieszczony z boku obudowy czytnik kart SD.

Dołączony w zestawie pilot nie zachwyca ani wygodą, ani wyglądem. Jest nietypowy, a jego przyciski – trochę za małe. Ponadto jest ich niewiele i czasem da się odczuć ich niedobór. Gdyby było ich więcej, sterowanie pilotem byłoby znacznie wygodniejsze.

Niesamowita jest natomiast bezprzewodowa klawiatura. Rewelacyjnie leży w dłoniach, a przyciski, choć małe, są wykonane z dobrej jakości gumy i wciskają się z przyjemnym „klikiem”. Oprócz części alfanumerycznej zawiera kursory i dodatkowe przyciski do sterowania odtwarzaczem.

Klawiaturę podłącza się do odtwarzacza lub peceta za pomocą nadajnikoodbiornika USB, który standardowo umieszczony jest na jej spodzie.

Na spodniej stronie znalazły się też dwie zatoki na baterie: dwa „paluszki” typu AA.

Na grzbiecie klawiatury znajdują się dwa inne przyciski, umieszczone tak jak przyciski spustu w padach do grania. Dzięki temu może być także niezgorszym kontrolerem gier.

Ale to nie wszystko! Jak już wspomnieliśmy, klawiatura pozwala obsługiwać zwykły komputer PC z dużej odległości, np. z kanapy, gdy komputer podłączony jest do monitora. Ale sterowanie komputerem w ten sposób, bez użycia myszki, byłoby bardzo niewygodne. Producent pomyślał i o tym, integrując funkcje myszki w klawiaturze. Jak? Bynajmniej nie ma tam żadnego panelu dotykowego, trakpada ani... ani tego małego czegoś, co można spotkać w laptopach Lenovo, a czego potocznej nazwy nie wypada nam przytaczać.

Klawiatura ma wbudowane żyroskopy, które wykrywają obroty w pionie i w poziomie i przekładają je na ruch wskaźnika myszki. Za przyciski lewy i prawy służą przyciski spustu. Całość działa zaskakująco dobrze i uważamy, że jest to najlepszy sposób sterowania komputerem, gdy leży się na kanapie. Co prawda czasem użycie przycisków powoduje przeskok wskaźnika, ale mimo to z klawiatury korzysta się naprawdę bardzo przyjemnie.

W skład zestawu wchodzi jeszcze zasilacz i akumulatory.

 

Wideo

RM/RMVB, MPEG-1/2/4 Elementary (M1V, M2V, M4V), MPEG-1/2 PS (M2P, MPG), MPEG-2 Transport Stream (TS, TP, TRP, M2T, M2TS, MTS), VOB, VP6, AVI, ASF, WMV, Matroska (MKV), MOV (H.264), MP4, RMP4, IFO, DVD-ISO, FLV, MPEG-1, VCD 1.0/2.0, SVCD, HD MPEG-2 MP/HL, ISO, IFO, VOB, TS, HD MPEG-4 SP/ASP, Xvid, H.264 BP@L3, MP@L 4.1, HP@L 4.1, WMV 9, VC-1 AP@L3, DivX 3/4/5, Xvid SD/HD, RM/RMVB 8/9/10

Napisy

MicroDVD [.sub], Txt [.txt], SubRip [.srt], Sub Station Alpha [.ssa], Sami [.smi], Idx+Sub, PGS

Audio

AAC, M4A, MPEG audio (MP1, MP2, MP3, MPA), WAV, WMV, AC-3, OGG Vorbis, MPEG I Layer 1/2/3 (2-kanalowy) MPEG II 1/2 (Multi-Channel), LPCM, ADPCM, AAC, WAV, OGG, Dolby Digital

Grafika JPEG, BMP, GIF, PNG, RAW

 

4