artykuły

Manta V5 i Scythe KroCraft + Kama Bay AMP Kro – dwa nietypowe zestawy 2.0

Dźwiękowy teatr osobliwości

49 10 grudnia 2011, 12:59 Dawid Grzyb

Budowa – kolumny

Kolumny Scythe'a wyglądają naprawdę nieźle. Są nieduże, dość wąskie i niewysokie. Ich największy wymiar to głębokość, chociaż nawet to nie powinno przeszkadzać w ustawieniu ich. Skrzynki wykonano z płyty MDF, a następnie oklejono matowym tworzywem, niebędącym imitacją jakiegokolwiek ze znanych nam drzew.

Fronty są minimalistyczne. Nie umieszczono na nich nawet logo producenta, chociaż nie jest nam ono potrzebne do szczęścia. Nie widać też otworów ani kołków umożliwiających montaż maskownic, których zresztą zabrakło. Jest to wada, ponieważ nie każdy lubi widok membran przetworników. Nam się podobają, ale niektórzy woleliby je ukryć z powodów innych niż estetyczne, choćby po to, aby chronić je przed dziećmi. 

Przetwornik wysokotonowy ma 1-calową, tekstylną kopułkę, która pod względem wykonania przypomina kopułki spotykane w dużo droższych modelach. Umieszczono go wewnątrz metalowej obręczy, którą przykręcono do płyty MDF za pomocą trzech wkrętów. 

KroCraft to konstrukcja dwudrożna, pasywna. Dziesięciocentymetrowy przetwornik odtwarza tony niskie oraz średnie. Osadzono go na metalowym koszu, a wykonaną z aluminium membranę przytwierdzono do niego za pomocą gumowego zawieszenia. Całość wkręcono bezpośrednio w MDF.

Terminale głośnikowe są wyjątkowo solidne. Wykonano je ze stali, a następnie pozłocono. Standardowymi kolorami (czerwony, czarny) oznaczono „plus” i „minus”. Przyjmą każde zakończenie: bananowe, widełki oraz zwykły drut. Nakrętki można w całości zdemontować. Trwałe gniazda to niewątpliwa zaleta tego bądź co bądź taniego zestawu – para kolumn bez wzmacniacza to wydatek około 240 zł. Często dużo droższa konkurencja zapewnia znacznie mniej eleganckie i solidne rozwiązania. 

Zamiast portu basrefleksu zastosowano płaski, długi otwór, który znalazł się przy górnej krawędzi tylnej ściany skrzynek. Spotkaliśmy się już z czymś takim, testując zestaw 2.1 firmy Bose, model Companion 3 II.

Tabliczkę znamionową umieszczono odrobinę powyżej pary terminali głośnikowych. Trafiły na nią najważniejsze informacje, czyli impedancja kolumn oraz maksymalna dopuszczalna moc wzmacniacza. Zgadujemy, że oznaczenie SCBKS to Scythe Bookshelf Speaker.

7