Internet i sieci
Artykuł
Marcin Karbowniczek, Piątek, 13 lipca 2012, 08:23

Procedury testowe

Przygotowując testy, zdecydowaliśmy się znacząco zmodyfikować dotychczasową procedurę, w związku z czym trudno jest bezpośrednio porównywać wyniki starszych i nowych. Co prawda dla porównania na liście testowanych teraz routerów znalazł się model działający w trybie 300 Mb/s, niemniej zestawienie dawniejszych rezultatów z nowymi pokaże, że routery 450 Mb/s faktycznie są szybsze.

Chcieliśmy sprawdzić, jak routery zachowują się w trakcie codziennych czynności. Zdecydowaliśmy się ograniczyć testowanie samego interfejsu konfiguracyjnego i możliwości zmiany ustawień, za to zwiększyć liczbę pomiarów wydajności i rozbudować je o specyficzne scenariusze. Chcieliśmy sprawdzić nie tylko to, jak router radzi sobie z dużym strumieniem danych, ale też czy jest odporny na zapychanie go przez kilku użytkowników jednocześnie i przez liczne wywołania.

Problemem, który przewidzieliśmy i z którym musieliśmy się zmierzyć już na samym początku testów, była mała powtarzalność wyników oraz zakłócenia zewnętrzne. Zakłócenia postaraliśmy się maksymalnie ograniczyć, wykonując pomiary w nocy, gdy wszystko, co mogłoby zaburzać wyniki, było nieruchome. Przeskanowaliśmy całe otoczenie pod kątem innych sieci bezprzewodowych i wybraliśmy te kanały, na których pobliskie nadajniki Wi-Fi były najsłabsze. Na częstotliwości 5 GHz byliśmy wręcz jedynymi użytkownikami tego typu sieci. W trakcie pomiarów pomiędzy nadajnikami a odbiornikami ani w ich okolicy nic się nie poruszało i staraliśmy się, by wszystkie niezbędne urządzenia były ustawione w możliwie taki sam sposób podczas testowania wszystkich urządzeń.

Ponieważ miały to być testy routerów, a nie kart sieciowych, spośród dostępnych nam adapterów i kart wybraliśmy te, które w połączeniu z pierwszymi dwoma routerami dawały najlepsze rezultaty. W przypadku częstotliwości 2,4 GHz była to karta Trendnet TEW-684UB. W paśmie 5 GHz najlepiej wypadła karta Edimax EW-7733UnD. Wszystkie wyniki pomiarów otrzymaliśmy właśnie z użyciem tych kart.

 

Karta Trendnet TEW-684UB była stosowana do pomiarów w paśmie 2,4 GHz. Kosztuje ok. 190 zł
Karta Edimax EW-7733UnD została użyta do pomiarów w paśmie 5 GHz. Kosztuje ok. 140 zł

Mimo tak dopracowanych warunków testowych szybko okazało się, że poszczególne pomiary mogą się od siebie bardzo istotnie różnić. Przykładowo transfer w trakcie jednego minutowego testu może cały czas utrzymywać się na poziomie 80 Mb/s, by przy następnym powtórzeniu pomiaru osiągnąć stałą wartość 30 Mb/s, nawet jeżeli pomiędzy obydwoma pomiarami nic nie zostało zmienione. Nierzadko było też tak, że w trakcie minutowego testu transfer skakał od zera czy innej niedużej wartości nawet do ok. 150 Mb/s. Dlatego zdecydowaliśmy się opublikować nie tylko średni transfer w trzech kolejnych minutowych pomiarach, ale też odczytaną z wykresu uśrednioną wartość maksymalną, taką jaka utrzymywała się przez co najmniej 5 sekund. Jednak w wielu przypadkach zdarzało się, że transfer nie był jako tako stabilny nawet przez 2 sekundy, a co dopiero przez 5 sekund. W takich sytuacjach nie podajemy wartości maksymalnej – do tabelek wpisywaliśmy zero.

 

 

 

Trzy kolejne pomiary szybkości transmisji tego samego routera w identycznych warunkach. Pomiary różnią się tylko czasem trwania i wynikiem. Wykresy pokazują, że często otrzymywaliśmy bardzo losowe efekty. Wpływ na transmisję radiową może mieć nawet aktywność słoneczna, która zresztą w ostatnim czasie jest dosyć silna

Zauważyliśmy jednak, że dosyć stabilnym parametrem poszczególnych routerów jest moc odbieranego z nich sygnału. Dlatego podajemy ją dla poszczególnych sytuacji testowych. Niestety, nie zauważyliśmy, by większa moc faktycznie przekładała się na szybszy lub bardziej stabilny transfer.

Inną, już naprawdę stabilną wartością, którą mogliśmy zanotować, była ilość energii pobierana przez router w trakcie spoczynku. Warto przy tym dodać, że zazwyczaj wzrastała ona o mniej więcej 1 W w trakcie intensywnej transmisji.

Przyjęte przez nas scenariusze pomiarowe obejmowały kilka sytuacji. Przede wszystkim wykonywaliśmy pomiary z bliska, gdy karta sieciowa była oddalona o 1 m od routera, i z daleka, gdy sygnał w linii prostej miał do pokonania dwie ściany, ale odbity mógł docierać bez przeszkód na odległość ok. 15 m. W każdym z tych położeń laptopa, z którego wykonywane były pomiary, badaliśmy transfer w kierunku „z routera” i „do routera”, zarówno na częstotliwości 2,4 GHz, jak i 5 GHz. Szybkość transferu mierzyliśmy, przesyłając pakiety TCP o rozmiarze 16 384 B do szybkiego serwera podłączonego poprzez gigabitowy interfejs kablowy do jednego ze złączy LAN poszczególnych routerów i z powrotem.

Ponadto przeprowadziliśmy testy pod kątem jednoczesnego korzystania z pasm 2,4 GHz i 5 GHz z użyciem dwóch laptopów i wspomnianych kart sieciowych. Pomiar polegał na przesyłaniu pakietów TCP o rozmiarze 16 384 B z komputera podłączonego na częstotliwości 2,4 GHz do laptopa działającego w sieci 5-gigahercowej. Oba laptopy znajdowały się obok siebie, w odległości ok. 1 m od routera, który pośredniczył w komunikacji. Pomiaru jednoczesnego transferu do serwera postanowiliśmy nie przeprowadzać, gdyż trudniej byłoby wykonywać takie testy synchronicznie.

Ostatni z testów interfejsu radiowego miał na celu zbadanie odporności routera na obciążanie go dużą liczbą zapytań jednocześnie. W tym celu podłączyliśmy do niego dwa laptopy: jeden na częstotliwości 2,5 GHz (z kartą Trendnet), a drugi – na 5 GHz (z wbudowaną kartą Intel Centrino Advanced Wireless w trybie 300 Mb/s), które masowo łączyły się z serwerem WWW (Apache 2.2) uruchomionym na wydajnym serwerze podłączonym do routera przewodem gigabitowym. Laptopy te wykonywały po 500 połączeń do serwera HTTP na sekundę, co zużywało około 50–70% ich mocy procesora i około 15% mocy procesora serwera. Następnie z trzeciego laptopa komunikowaliśmy się z tym samym komputerem serwerowym, przesyłając do niego pakiety TCP o rozmiarze 16 384 B i mierząc transfer. Laptop ten był podłączony z użyciem karty sieciowej Edimax i działał w sieci na częstotliwości 5 GHz.

Ponieważ wiele nowych routerów wyposażonych jest także w złącza USB, które pozwalają utworzyć prosty NAS, postanowiliśmy zmierzyć prędkość transmisji przez sieć z użyciem tak podłączonego nośnika. W tym celu przesyłaliśmy z dysku USB i na niego małe i duże pliki poprzez przewodowy interfejs sieciowy, notując średni transfer.

Ocena artykułu:
Ocen: 10
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane