artykuły

Sony S Tablet kontra Samsung Galaxy Tab 10.1 – najlepsze tablety z Androidem

Pojedynek o supremację

46
1 listopada 2011, 06:00 Mieszko Krzykowski
Producenci tabletów podzielili się na dwa obozy. Część z nich próbuje bezpośrednio walczyć z iPadem, starając się stworzyć „iPadkillera” albo urządzenie w miarę podobne, ale tańsze. Druga grupa zostawia iPada w spokoju i usiłuje wymyślić coś wyjątkowego, innego, nowego. Trafiły do nas dwa czołowe tablety z obu głównych nurtów. Czy któryś z nich jest wart uwagi?

Spis treści

 

Obudowa tabletu Sony nie przypomina niczego, co widzieliśmy do tej pory. Projektanci, zamiast tworzyć kolejne supercienkie urządzenie, postawili na usprawnienia ergonomiczne. Efekt? Półokrągła górna krawędź ma ponad 20 mm grubości, czyli jakieś dwa razy więcej niż u konkurencji. Ale dzięki temu specyficznemu zgrubieniu S Tablet bardzo wygodnie leży w dłoni, gdy trzyma się go pionowo. Poza tym taki kształt w połączeniu z „mininóżkami” na tyle obudowy powoduje, że sprzęt bardzo dobrze sprawdza się, leżąc na blacie czy kolanach, ponieważ ekran jest pod lekkim kątem w stosunku do powierzchni, na której spoczywa. Dzięki temu pisanie na klawiaturze ekranowej jest wygodniejsze i trochę lepiej widać wyświetlacz. Niestety, obudowa jest wykonana z czarnego, błyszczącego plastiku, który łatwo się brudzi, więc ciągle trzeba go czyścić. Poza tym tył obudowy nie jest gładki, dzięki czemu nie ma obawy, że tablet wyślizgnie się z ręki. Generalnie uważamy ten kształt za bardzo udany. Zwiększona wygoda nie jest tylko marketingową papką, lecz faktycznym ulepszeniem, w każdym razie S Tablet jest najlepiej leżącym w ręku tabletem wyposażonym w ekran o przekątnej 10 cali. Na dodatek dzięki temu wygląda bardzo oryginalnie i po prostu ładnie, co także ma dla wielu osób jakieś znaczenie.

Profil tabletu Sony również jest bardzo ciekawy. Zamiast prostych, równoległych płaszczyzn projektanci wybrali zagłębienia ze skosami. W prawym zagłębieniu umieszczono wyłącznik i przyciski regulacji głośności. Niestety, sposób ich umieszczenia i trochę zbyt mała wysokość powodują, że nie są zbyt wygodne: żeby z nich skorzystać, trzeba użyć trochę więcej siły niż zwykle, ponadto trudniej je wymacać i trafić w ten właściwy.

Na lewym boku znajduje się zaślepka, za którą ukryto czytnik kart SD oraz port mikro-USB z funkcją koncentratora, co dzięki odpowiedniej przejściówce zapewni standardowy port USB, do którego będzie można podłączyć na przykład moduł pamięci flash. Z lewej strony dolnej krawędzi znajduje się złącze zasilania. Ogólna jakość wykonania, wygląd i wygoda trzymania są bardzo dobre. Udało się stworzyć urządzenie nie tylko wyróżniające się z tłumu, ale także praktyczne. Oczywistym efektem ubocznym jest zwiększenie masy i grubości, ale nam jakoś to zupełnie nie przeszkadzało. Po prostu pomysł Sony sprawdza się w praktyce.

Strona:
AndreeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Andree2011.11.01, 07:07
-15#1
iPad 2 nadal jest bezkonkurencyjny pod każdym względem!
cyroniokZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
cyroniok2011.11.01, 08:19
21#2
tak naprawde to po co to komu ? chyba tylko po to zeby w kibli po pracy pocztrać coś sobie w sieci i po nic wiecej
ZimoZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Zimo2011.11.01, 08:44
17#3
cyroniok @ 2011.11.01 08:19  Post: 515188
tak naprawde to po co to komu ? chyba tylko po to zeby w kibli po pracy pocztrać coś sobie w sieci i po nic wiecej


żeby w metrze wzbudzać zainteresowanie pasażerów :)
mikilysZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
mikilys2011.11.01, 08:46
-8#4
iPad 2 ma swoją cenę i jak widać nadal pozostanie bezkonkurencyjny. Czekamy na iPad'a 3, który jeszcze dalej wysunie się na prowadzenie niepozostawiając nawet cienia nadziei dla konkurencji. Jakoś wierzę w to, że wsadzą do niego czip A6 z quadem i nawet dual GPU :]
Dla mnie na dzień dzisiejszy rozsądnym wydaje się Amazon Kindle Fire, albo uzywki iPad'ów 1. Reszcie dziękuję za wystąpienie.
SingularityZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Singularity2011.11.01, 10:06
10#5
aktualizacja w samsungu? hahaha nie żartujcie, oni jak coś wydadzą to już o tym zapominają najczęściej...

Sam mam SGT 7' i nadal nie ma update'u do Androida 2.3 (jest 2.2).

Moim zdaniem też sony lepsze, przynajmniej jest szansa na update do nowszych androidów a nie jak w samsungach.
No i ładny interfejs do tego....

Gdyby SONY wypuściło do tego jeszcze klawiature z touchpadem to mogłoby robić w domu za netbooka a na zewnątrz tablet...
szefonsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
szefons2011.11.01, 10:33
20#6
Zimo @ 2011.11.01 08:44  Post: 515189
żeby w metrze wzbudzać zainteresowanie pasażerów :)

Taa, chyba zainteresowanie szajki złodziei.
FiliosZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Filios2011.11.01, 12:15
Ten Sony mając taką grubość powinien mieć jakiś mega akumulator.

A, i coś nie za późno testujecie? 2, 3 w nocy? ;)
HashiZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Hashi2011.11.01, 12:23
-3#8
Jakość barw jak to zazwyczaj w panelach Samsunga nieciekawa. 'Jak psu jajka'.
sevaeZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
sevae2011.11.01, 13:04
-2#9
Amazon Kindle Fire ich pogodzi.
SolmyrekZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Solmyrek2011.11.01, 13:11
A ja sie zastanawiam - jesli jest juz ktorys raz z rzedu porownanie jakiegos tabletu na iPada czy iPada 2 to DLACZEGO iPad jest ujety tylko w kilku testach, a nie we wszystkich, zeby bylo lepsze porownanie. A tak czlowiek musi szukac we wczesniejszych testach niz od razu miec ladna przejrzysta i czytelna tabelke ze wszystkimi wynikami.
Zaloguj się, by móc komentować
1