artykuły

Test 16 monitorów opartych na matrycach IPS i VA

Gdy TN to za mało...

141
27 października 2011, 06:00 Kamil Homziak
To dobrze, jeśli monitor wygląda atrakcyjnie, jednak najważniejsze jest to, aby wyświetlał dobrej jakości obraz. Na nieszczęście grafików, którzy z reguły korzystają z najwyższej jakości paneli, urządzenia o najlepszych matrycach i największych możliwościach z punktu widzenia ergonomii często są toporne. A może coś się zmieniło i ładna obudowa to nie tylko cecha wyświetlaczy typu TN? Odpowiedź na to pytanie, jak również na wiele innych znajdziecie w naszym teście kilkunastu modeli z matrycami VA i IPS.

Spis treści

Skąd pomysł na taki artykuł? Od ostatniego dużego testu porównawczego minęło sporo czasu, a choć nowe modele monitorów nie pojawiają się tak szybko jak kolejne generacje kart graficznych, to jednak ich rynek też się zmienia. Poza tym spora część naszych Czytelników nie toleruje kątów widzenia, jakie zapewniają matryce TN, a także błyszczących ekranów i obudów, które w tego typu wyświetlaczach występują wyraźnie częściej niż w pozostałych. Zresztą kąty widzenia czy aspekty ergonomiczne (nie tylko matowa obudowa, ale też funkcja obracania i regulacja wysokości) to tylko część powodów, dla których osoby zajmujące się profesjonalnie grafiką wybierają monitory często kosztujące tyle co kilka TN. Tego typu produkty cechuje też najlepsza geometria obrazu i największa liczba wyświetlanych kolorów, co znacznie ułatwia np. takie przygotowanie materiałów do druku, aby barwy na monitorze odpowiadały tym z kartki papieru.

Do testu trafiło kilkanaście urządzeń różnych producentów. Niektóre to modele dobrze znane, inne dopiero co pojawiły się na polskim rynku lub pojawią się lada chwila. Wszystkie mają ekran o najpopularniejszych w ostatnich miesiącach proporcjach 16 : 9 i rozdzielczości 1920 × 1080, a zdecydowana większość z nich to modele 23-calowe. Widać zatem wyraźnie, że charakterystyczne dla kina domowego proporcje, nie przez wszystkich lubiane, trafiły także do monitorów z lepszej półki. Obecnie trudno spotkać popularną do niedawna rozdzielczość 1680 × 1050, prędzej już 1920 × 1200, ale to też raczej w droższych urządzeniach. Jeśli chodzi o cenę, za górną granicę przyjęliśmy 2000 zł – to wystarczy, aby wybrać sensowny monitor dobrego producenta, a także zdecydowanie więcej, niż potrzeba, aby kupić model cechujący się najlepszym stosunkiem jakości obrazu do ceny :)

Większość przetestowanych urządzeń wyposażona jest w matryce typu IPS (ang. In Plane Switching), a także jej warianty, takie jak: S-IPS, P-IPS, E-IPS. Pod tymi oznaczeniami kryją się rozszerzenia tej techniki, opatentowane głównie przez LG i Hitachi, które w większości przypadków pozwalają spodziewać się skrócenia czasu reakcji wyświetlaczy. W E-IPS dodatkowo ograniczono pobór mocy, a w P-IPS paleta wyświetlanych kolorów wzrosła do 1,07 mld pozycji.

Różne warianty występują także w przypadku ekranów typu VA (ang. Vertical Alignment): MVA, PVA, cPVA. Matryce PVA można spotkać głównie w produktach Samsunga, a kiedyś – także Sony. W przeszłości panele tego typu miały większy kontrast niż MVA, jednak obecnie (choćby za sprawą tendencji do podawania mało istotnego kontrastu dynamicznego) te parametry wyrównały się. cPVA to tańszy wariant „pełnej” matrycy PVA, stosowany w niektórych monitorach Samsunga. Ogólnie rzecz biorąc, ekrany VA trzeba umieścić pośrodku, pomiędzy panelami TN i IPS, a to ze względu zarówno na ogólną jakość obrazu, jak i kąty widzenia oraz cenę. Upraszczając, tego typu monitory powinny być świetnym wyborem dla osób szukających dobrego, a przy tym niedrogiego urządzenia.

Monitorom z matrycami VA, a zwłaszcza IPS często zarzuca się też, że przez długi czas reakcji nie nadają się do gier czy oglądania dynamicznych filmów. Oczywiście, pod względem szybkości nie mogą równać się z TN, ale też TN nie mogą się z nimi równać pod względem choćby kątów widzenia – to po prostu inny segment rynku. Nie oznacza to jednak, że na profesjonalnym monitorze nie da się pograć. Wręcz przeciwnie, zwłaszcza że dzięki opisanym wyżej optymalizacjom matryc (E-IPS, S-IPS) czas reakcji mocno się skrócił. Co prawda do 2 ms jeszcze trochę brakuje, ale 5 ms już można spotkać, przy czym te wartości to czysty marketing, bo dotyczą przejść z szarego do szarego. Jeśli ktoś zechce, to na pewno dostrzeże smużenie, a jeśli pochłonie go rozrywka – nie zwróci na nie uwagi, a bardziej doceni większą i bardziej naturalną paletę barw.

Strona:
godzio606Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
godzio6062011.10.27, 06:21
Nareszcie jakiś wartościowy artykuł ;-)
RelativyZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Relativy2011.10.27, 06:48
-1#2
Takiego testu mi brakowało,
Dobrze, że macie monitory z dużych przedziałów cenowych.
Na razie ogólnie go przeglądnąłem, jak wrócę z do domu zabieram się za dokładną lekturę.
PhobosD2Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
PhobosD22011.10.27, 06:53
-1#3
Konkretny test. Mam właśnie zamiar zmienić moje badziewie na coś lepszego i właśnie test mi pomógł wybrać :D.
NEC MultiSync EX231Wp - dobre parametry - bardzo niski pobór jak na IPS( bardzo ważny parametr dla mnie )
KHOTZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
KHOT2011.10.27, 07:00
Jakiś wybrakowany ten LG IPS236V dostaliście, bo w zestawie jest kabel DVI.
domo-kunZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
domo-kun2011.10.27, 07:14
22#5
Brakuje mi tu Dell'a U2412M
GregixZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
Gregix2011.10.27, 07:30
35#6
jak dla mnie do bani, bo można zrozumieć że ludzie chcą lepszej jakości obrazu względem TN, ale gdzie test RESPONSYWNOSCI???? Input lag? Perpixel Analizer??
Do bani, wiem z tego testu tylko jak te monitory wygladają...a w działaniu nie wiadomo nic - czy nadają sie tylko do pracy w biurze/ogladania filmów...gdzie tu test dla graczy?
bic44Zobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
bic442011.10.27, 07:46
Brawa za pomysł na test.

Mój zapał ostygł jedynie trochę po akapicie o nieszczęsnych rozdzielczościach fHD.
W teście mogło znaleźć się paru przedstawicieli z rozdzielczościami 1900x1200.

Dobrze, że znalazł się opis OSD i informacje o możliwości jedno przyciskowej zmiany jasności, to naprawdę przydatne.
Ciekawą opcją wydaje się też pilot z regulacją w FS2331 czy E2370V.
Czy konieczne jest kierowanie pilotów w stronę ekranu, czy też można go kilikać, kiedy ten leży sobie swobodnie obok klawiatury?

Brawa również za zdjęcia obrazu, pokazują, że różnice w wyświetlanym obrazie są naprawdę duże (choć w ocenie ogranicza używany monitor).

Przydałoby się dodać informacje o sposobie podświetlania.
*Konto usunięte*2011.10.27, 08:16
-4#8
Brawoo no doubt, (from Cyrix133)

Jednak wracając do tematu, czy jest jakiś monitor w teście, który pokrywa w 100% sRGB, albo ma największe pokrycie kolorów. Nie wnioskuję tego po podsumowaniu, a wykres nie jest 'podsumowywany w %', więc na oko ciężko, bo dochodzą subiektywne preferencje.

Jedna uwaga, czy test poboru energii nie powinno się przeprowadzać nie na 100/50/25% jasności, ale na tej samej jasności ekranu np. 250cd/m^2

Gregix @ 2011.10.27 07:30  Post: 514180
jak dla mnie do bani, bo można zrozumieć że ludzie chcą lepszej jakości obrazu względem TN, ale gdzie test RESPONSYWNOSCI???? Input lag? Perpixel Analizer??
Do bani, wiem z tego testu tylko jak te monitory wygladają...a w działaniu nie wiadomo nic - czy nadają sie tylko do pracy w biurze/ogladania filmów...gdzie tu test dla graczy?


Pewnie, ale to mniej i w gruncie rzeczy mało istotne parametry versus ilość kolorów i ich odwzorowanie. A tego testu nie masz większości recenzjach monitorów. Ocenią ci co najwyżej jasność wygląd, responsywność, a najczęściej wszystko na chlopskie oko.

typowy art:
http://pclab.pl/art23407-3.html
tyle stron i nie wynika z tego tyle co tutaj z jednej porządnie zrobionej strony:)
grudzioZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
grudzio2011.10.27, 08:19
No w końcu artykuł na miarę porządnego portalu. Długo czekałem na test monitorów.
Pospieszyłem się z pochwałami.
Brak większości popularnych modeli w teście, sama egzotyka.
No i to bardziej przegląd niż test
G.P.MarsZobacz profil
Poziom ostrzeżenia: 0%
G.P.Mars2011.10.27, 08:31
Niby fajnie - tylko mi ten test się do niczego nie przyda.
Zastanawiam się nad zakupem właśnie 23 calowego monitora IPS czy VA.
Tylko, żeby zastąpić moją 19' EIZO na PVA (4:3) musiałbym dostać przynajmniej 100 punktów więcej w pionie niż mam.
Niestety dobre VA IPS 23' 16:10 zaczynają się, gdzie wasz test się kończy - od 1800 zł
A to już jest przegięcie.
Zaloguj się, by móc komentować
1