artykuły

AMD FX-8150 – mikroarchitektura Bulldozer i nowa generacja procesorów AMD

Testujemy procesory AMD FX!

608
12 października 2011, 06:01 Mateusz Brzostek

Testy rzeczywiste – obliczenia

Następnym testem była symulacja Monte Carlo w arkuszu kalkulacyjnym Microsoft Excel 2010.

Tu AMD poczyniło znaczny postęp, mimo że do tej pory Excel faworyzował procesory Intela. FX-8150 ma wydajność pośrednią między i7-2600K a i5-2500K.

Nową aplikacją w procedurze testowej jest y-cruncher – najsprawniejszy program do obliczania rozwinięcia dziesiętnego liczby π i innych stałych matematycznych. O jego klasie świadczy to, że za jego pomocą obliczono rekordowe rozwinięcia dziesiętne najważniejszych stałych (między innymi 5 bln cyfr po przecinku π), i to na komputerach biurkowych, bijąc rekordy ustanowione wcześniej na uczelnianych i przemysłowych klastrach. y-cruncher korzysta z instrukcji AVX, choć nie został ręcznie zoptymalizowany pod tym kątem.

To jeden z przypadków, w których cztery moduły z połączonymi jednostkami FPU nie radzą sobie z obliczeniami zmiennoprzecinkowymi tak dobrze jak sześć jednostek FPU w Phenomie II X6. Teoretycznie Bulldozer ma większą moc obliczeniową w arytmetyce zmiennoprzecinkowej, ale wykorzystanie tej przewagi wymaga odpowiedniego przygotowania kodu (ręcznie lub przez kompilator znający specyfikę Bulldozera).

Sprawdziliśmy też wydajność obliczeń z wykorzystaniem bibliotek .NET w programie OMP-Test 1.2.

Tu FX-8150 jest wyraźnie szybszy od Phenoma II X6, choć nie dorównuje Core i7-2600K.

7