artykuły

AMD FX-8150 – mikroarchitektura Bulldozer i nowa generacja procesorów AMD

Testujemy procesory AMD FX!

608
12 października 2011, 06:01 Mateusz Brzostek

Podkręcanie

Niedawno świat obiegły doniesienia o szalonych możliwościach podkręcania procesorów Zambezi przy użyciu chłodzenia ekstremalnego. Zaproszeni przez AMD entuzjaści osiągnęli częstotliwość 8429 MHz, bijąc rekord świata w taktowaniu procesora x86. Sprawdziliśmy, jak podkręcają się te procesory w domowych warunkach, przy zwykłym chłodzeniu powietrznym.

Procedura przyspieszania procesora FX jest znajoma każdemu, kto przetaktowywał jakiegokolwiek Phenoma II. Także w tym przypadku do dyspozycji mamy regulację zegara bazowego, mnożnika rdzeni (wszystkie procesory FX mają odblokowane mnożniki, tak jak Phenomy Black Edition), mnożnika pamięci (od DDR3-800 do DDR3-2400), mnożnika uncore (od 2000 MHz do 4800 MHz) i mnożnika łącza HyperTransport (nie wpływa w zauważalny sposób na wydajność)

Najszybsze stabilne taktowanie, jakie udało nam się osiągnąć, wyniosło 4857 MHz przy napięciu zasilania 1,475 V (bezpieczny zakres to 1,35–1,5 V):

Wszystkie mnożniki pamięci działają i jest ich więcej niż w procesorach Sandy Bridge: tam maksimum to DDR3-2133. Uncore nie daje się tak mocno przyspieszać jak w Phenomach II. Tam 2800 MHz nie było problemem, a lepsze egzemplarze osiągały nawet 3200 MHz. Najszybsze taktowanie uncore, jakie osiągnęliśmy, wyniosło około 2500 MHz. 

AMD udostępnia nową wersję swojego autorskiego programu do podkręcania z poziomu Windows: AMD Overdrive.

Interfejs Overdrive 4 jest wzorowany na nowym panelu kontrolnym sterowników Catalyst, ale możliwości pozostały praktycznie bez zmian. Program umożliwia monitorowanie odczytów temperatury podzespołów (również karty graficznej, jeśli zainstalowano model z procesorem graficznym AMD), prędkości obrotowej wentylatorów oraz częstotliwości taktowania rdzeni procesora, pamięci, uncore i łącza HyperTransport. Można też zmieniać mnożniki rdzeni, napięcia zasilania rdzeni i uncore (na wybranych płytach głównych – również inne parametry).

Popularne wśród entuzjastów programy PhenomMsrTweaker i K10stat nie działają (jeszcze) z Bulldozerami, ale procesory Zambezi dają oprogramowaniu takie same możliwości zmiany stanów energetycznych. Wkrótce powinny pojawić się nowe wersje tych aplikacji, przystosowane już do FX-ów.

12