Gry i konsole
Artykuł
Kamil .qam Przybysz, Piątek, 23 września 2011, 10:30

Czy warto kupić?

Długo zwlekaliśmy z testem 3DS-a. Mieliśmy dzięki temu możliwość trzeźwego spojrzenia na ten innowacyjny sprzęt. Przydało się to szczególnie teraz, gdy dochodzą nas niepokojące wieści ze strony Nintendo. Firma ujawniła niedawno, że zamiast zysków spodziewa się strat. Winna jest bardzo kiepska sprzedaż nowej konsoli. Klienci mają powód do radości, ponieważ skutkiem tej porażki jest spora obniżka ceny urządzenia. Warto jednak zastanowić się nad przyszłością i sensem zakupu handhelda.

Trzy z czterech udostępnionych do testów gier (wyjątkiem była Ocarina of Time) nie zrobiły na nas wrażenia i musielibyśmy długo się zastanawiać przed wydaniem pieniędzy na którąś z nich. Nie zachęcają też ich ceny: za wydanie pudełkowe na karcie pamięci należy zapłacić 100–170 zł. Podobnie jak było w przypadku Nintendo Wii, mamy spore obawy co do listy nadchodzących tytułów przeznaczonych na tę platformę. Nie sprawdziły się szumne zapowiedzi z E3 2010. Brakuje w szczególności dobrych gier samego Nintendo; remake świetnej Zeldy to za mało, aby kupić nową konsolę.

Duży zawód sprawia również eShop. Asortyment gier jest mały, a ceny zupełnie nie pasują do obecnej sytuacji na rynku. AppStore oraz Android Market przyzwyczaiły nas do setek tanich i oryginalnych produkcji, tymczasem Nintendo pozostaje kilka długości za najgroźniejszymi rywalami. Uważamy, że w erze iPhone'a oraz licznych smartfonów z logo zielonego robocika japońska firma musi bardzo skrupulatnie przemyśleć swoją dalszą strategię wydawniczą oraz cenową. Oliwy do ognia dodaje to, że na tle komórek możliwości sieciowe oraz społecznościowe 3DS-a są naprawdę ubogie.

Nie ulega jednak wątpliwości, że Nintendo 3DS to urzekający gadżet. Konsola ma szereg bardzo ciekawych funkcji. Na pierwszy plan wychodzi, oczywiście, trójwymiarowy wyświetlacz, ale to nie wszystko. Dobre wrażenie robi system oraz zainstalowane standardowo aplikacje, w szczególności gry opierające się na rzeczywistości rozszerzonej. Nie można zapominać o dwóch aparatach, mikrofonie oraz trzyosiowym akcelerometrze i żyroskopie. Sprzęt ma wiele zalet, które tylko czekają na twórców z wyobraźnią. Jedynie szkoda, że pięć miesięcy po tym, jak sprzęt trafił na rynek, dalej nie widać nikogo, kto umiałby wykorzystać jego potencjał. Jeśli mielibyśmy komuś z czystym sumieniem polecić nową konsolę Nintendo, to ze względu na kompatybilność wsteczną byliby to wyłącznie ci, którzy nigdy nie mieli DS-a. Reszta miłośników Big N powinna poczekać, aż ukażą się jakieś ciekawe produkcje lub PS Vita.

dla Nintendo 3DS za 3D bez okularów oraz świetne gry AR

 

Nintendo 3DS
Zalety
  • 3D bez okularów
  • Ciekawe wzornictwo
  • Gry wykorzystujące AR
Wady
  • Pomimo obniżki – dość wysoka cena
  • Krótki czas działania na zasilaniu akumulatorowym
  • Mało gier wartych tego, aby je kupić
  • Słabo rozwinięte funkcje sieciowe i społecznościowe
Do testów dostarczył:Nintendo
Cena w dniu publikacji (z VAT):699 zł
Zobacz bieżące oferty:
Redcoon
829 zł
Media Markt
849 zł
* cena przybliżona, według aktualnego kursu euro
Ocena artykułu:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
Lasarus (2011.09.23, 10:48)
Ocena: 9

0%
Macie 'zapłon' :E
daevaorn (2011.09.23, 11:12)
Ocena: -3

0%
w erze smartfonow to jest zbyt drogie
Ziggy Mayla (2011.09.23, 11:23)
Ocena: 5

0%
Lasarus @ 2011.09.23 10:48  Post: 505489
Macie 'zapłon' :E

Słabe to było, pierwsza linijka podsumowania....
Alart (2011.09.23, 11:34)
Ocena: -1

0%
Generalnie te filmiki z grami to są do niczego. Poza tym art ok.
bic44 (2011.09.23, 11:36)
Ocena: -1

0%
Design jak sprzed lat.
wajansky (2011.09.23, 12:53)
Ocena: -1

0%
ja po prostu nie rozumiem skąd ta histeria.... czasami oglądać kilka filmów w trójwymiarze jeszcze spoko, ale nie musi być wszystko przerobić na 3D...
kwahoo (2011.09.23, 14:09)
Ocena: 6

0%
'Proste linie oraz zaokrąglone krawędzie znane z DS Lite oraz DSi zastąpiono bardziej agresywnym stylem.' Przynajmniej nie narażą się Apple:)
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane