Gry i konsole
Artykuł
Kamil .qam Przybysz, Piątek, 23 września 2011, 10:30

System, aparat i mikrofon

System, na którym opiera się działanie 3DS, przypomina to, czym Nintendo przyzwyczaiło nas za sprawą Wii. Główne menu, wyświetlane na dolnym ekranie, wita szeregiem ikonek obrazujących programy użytkowe, gry oraz ustawienia. Powyżej znalazły się opcje zmiany jasności obrazu, trybu wyświetlania menu oraz cztery podstawowe aplikacje: notatek, listy przyjaciół, powiadomień oraz przeglądarki internetowej. Na górnym ekranie umieszczono informacje o zasięgu i statusie Wi-Fi, krokomierzu, zebranych monetach (o tym później), dacie, godzinie i stanie akumulatora. Oprogramowanie jest wolne od zbędnych „wodotrysków” i nieefekciarskie, dzięki czemu jest bardzo czytelne i wygodne w użytkowaniu (do każdej aplikacji przygotowano instrukcję obsługi).

Nintendo postanowiło standardowo zainstalować kilka ciekawych programów. Omówimy dwa z nich, dodatkowo opisując część pominiętych wcześniej funkcji. Na pierwszy ogień idzie 3DS Camera, czyli narzędzie obsługujące aparat. Dwa obiektywy znajdujące się na zewnętrznej stronie klapki umożliwiają wykonywanie trójwymiarowych zdjęć w rozdzielczości 0,3 MP. Intensywność efektu 3D zależy głównie od kadru i odległości do różnych obiektów uwiecznionych na fotografii – raz głębia obrazu zachwyca, innym razem może być ledwo zauważalna. Niestety, jakość samego aparatu skutecznie zniechęca do zabawy, a winna jest jego mała rozdzielczość oraz całkowita bezużyteczność w kiepskich warunkach oświetleniowych. Podobne zastrzeżenia mamy do pojedynczego obiektywu (zdjęcia 2D, również 0,3-megapikselowe) znajdującego się po wewnętrznej stronie klapki. 3DS Camera to również proste narzędzie do edycji zdjęć – można na nich rysować lub dodawać np. słodkie serduszka.

Inną wartą wspomnienia aplikacją jest 3DS Sound. W największym skrócie: pod tą nazwą kryje się prosty odtwarzacz muzyki (obsługujący formaty MP3 oraz AAC), dyktafon oraz narzędzie do edytowania dźwięków. Mikrofon, znajdujący się zaraz pod przyciskiem Start, sprawuje się całkiem nieźle: nagrania są głośne i wyraźne. Podobnie możemy napisać o odtwarzaczu; nie mamy zastrzeżeń co do jego funkcjonowania. Wspomniany edytor umożliwia podstawową zabawę z dźwiękami, np. ich przyspieszanie lub nakładanie prostych efektów. Redakcyjnym hitem stało się przerabianie ludzkiego głosu na diabelnie irytującą trąbkę, ale wątpimy, aby 3DS Sound było czymś, przy czym użytkownik zatrzyma się na dłużej niż 20 minut.

Oprócz tego w menu znajdziecie:

  • Mii Maker – kreator awatarów, bardzo podobny do tego z Wii,
  • StreetPass Mii Plaza – miejsce spotkań i wymiany danych pomiędzy użytkownikami,
  • Nintendo eShop – cyfrowa dystrybucja według Nintendo,
  • AR Games – wbudowany zestaw minigier,
  • Face Riders – kolejna gra wbudowana w konsolę,
  • Activity Log – rejestr wszystkich czynności, które wykonujemy na 3DS-ie,
  • Download Play – aplikacja przypominająca Game Sharing z PSP,
  • System Settings – nie wymaga żadnego komentarza.

Z czasem w ramach „prezentów” do menu dodawane są: Pokedex 3D – prosta aplikacja dla fanów pokemonów, oraz Nintendo Video – odtwarzacz krótkich, trójwymiarowych filmów, które są pobierane, gdy urządzenie jest w stanie uśpienia.

 

Ocena artykułu:
Ocen: 6
Zaloguj się, by móc oceniać
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane