artykuły

Sony Ericsson Xperia Arc – czy ładne może być dobre?

Ślicznotka

62
29 sierpnia 2011, 20:41 Mieszko Krzykowski

Wyświetlacz

Wyświetlacz Xperii Arc ma przekątną 4,2 cala oraz rozdzielczość 854×480, co daje proporcje 16:9. Jest to dość ciekawa konstrukcja, która pokazuje, że wyświetlacze IPS i AMOLED nie są jedynym słusznym wyborem w ekskluzywnych smartfonach. Ekran zaskakuje bardzo wysokim kontrastem i dużą jasnością, która zapewnia dobrą widoczność w pełnym słońcu. Na dodatek towarzyszy mu technika szumnie nazwana Sony Bravia Mobile Engine, która zwiększa kontrast i ostrość filmów i zdjęć. Efekt jest bardzo dobry: gdy patrzy się na wyświetlacz na wprost, to wszystkie multimedia wyglądają świetnie, a przeglądanie zdjęć zapewnia sporo frajdy. Wtedy wydaje się on jednym z najlepszych spośród montowanych w smartfonach. Wszystko się psuje, gdy spoglądamy na ekran pod lekkim kątem. Wtedy obraz zaczyna zielenieć i czar pryska. No dobrze, po prostu nie patrzmy pod kątem, a wszyscy będą zadowoleni ;)

Na koniec trzy słowa o czułości i precyzji ekranu dotykowego: jest bardzo dobrze. I tyle.

Akumulator

Xperia Play swego czasu zaskoczyła nas bardzo pozytywnie czasem działania na akumulatorze. Xperia Arc ma takie same podzespoły, tak samo pojemny akumulator, więc... powinna mieć bardzo podobną żywotność. Okazało się, że z jakiegoś powodu wyniki uzyskane w naszych testach akumulatora są trochę gorsze, ale to wciąż czołówka, więc nie ma na co specjalnie narzekać. Nie mieliśmy większych problemów z przetrwaniem jednego ciężkiego dnia roboczego bez doładowywania smartfona w międzyczasie, i to nawet w sytuacji, gdy sprzęt ciągle przełączał się między trybem 2G a 3G oraz między różnymi operatorami (uroki wakacji na bezludziu).

Testy akumulatora
(Kliknij na nazwę testu w tabelce, aby otworzyć wykres)
Czas rozmowy 3G Czas surfowania przez Wi-Fi

Rozmowy, zasięg, łączność

Na Xperię Arc nie tylko przyjemnie się patrzy, ale także dobrze się przez nią rozmawia. Jakość połączeń telefonicznych jest wysoka, głośność słuchawki jest wystarczająca, a o czytelność mowy nawet w głośnym otoczeniu dba system redukcji szumów, działający dzięki dodatkowemu mikrofonowi, znajdującemu się z tyłu obudowy. Nie natknęliśmy się na żadne problemy z łącznością, zrywaniem połączeń czy łapaniem sygnału GPS. Czyli po prostu wszystko jest na swoim miejscu.

Powyższy wynik jest średnią z dwóch serii siedmiu pomiarów wykonywanych w ustalonych miejscach miasta o różnych porach dnia i ma on stosunkowo dużą powtarzalność. Mimo to wykresu nie należy traktować jako ostatecznego wyznacznika siły anteny. Ze względu na charakter prób, zmieniające się warunki i niemożliwą do oszacowania niepewność pomiarową wbudowanych w smartfony układów, które odczytują te informacje, jest to raczej ogólna wskazówka niż dane „naukowe”.

3