Obudowy i zasilacze
Artykuł
Krzysztof Opacki, Sobota, 3 września 2011, 15:50
Niecałe dwa lata temu, gdy produkty firmy Fractal Design trafiły na rynek, zapewne niewielu specjalistów wróżyło im sukces na zatłoczonym rynku zasilaczy oraz obudów komputerowych. Stało się inaczej. Są one w naszym kraju dość dobrze rozpoznawalne – zwłaszcza obudowy. Czym szwedzkie skrzynki urzekły komputerowych entuzjastów? Bez wątpienia jakością użytych materiałów, grubą blachą, matami wygłuszającymi w standardzie serii Define oraz bardzo stonowanym – wręcz do bólu konserwatywnym wyglądem. Firma ciągle wprowadza do oferty nowe modele, nie tylko Define. Konstrukcje z serii Core mają trafić do segmentu wyrobów dla mniej zasobnych miłośników pecetów, a seria Arc ma być pewną odskocznią od zachowawczych kształtów Define. Czy modele Arc oraz Core 3000 okażą się warte uwagi, czy zmieszają się z tłumem, niczym się nie wyróżniając?

Fractal Design Arc

Model Arc reprezentuje dość konserwatywną, stonowaną linię, niemającą zbyt wiele wspólnego z wcześniejszą serią Define. Przedni panel może na pierwszy rzut oka przypominać aluminium, jednak jest w pełni plastikowy. Co ciekawe, o ile większość przedniego panelu zajmuje przewiewna siatka z filtrami przeciwkurzowymi, to maskownice zatok 5,25" są pełne i wykonane w całości z plastiku.  

 

 

 Fractal Design Arc
Format obudowy Midi Tower
Formaty pasujących płyt głównych µATX, ATX
Wymiary zewnętrzne
(szerokość × wysokość × długość)
230 × 460 × 515 mm
Waga 10 kg
Materiał konstrukcji nośnej obudowy Stal
Materiał poszycia obudowy Front i wierzch plastikowe ze stalową siatką, pozostałe powierzchnie stalowe
Liczba zewnętrznych zatok 5,25 cala i 3,5 cala 2 i 1 (przejściówka z zatoki 5,25")
Liczba wewnętrznych zatok 3,5 cala 8
Otwory wentylatorów Front: 2 × 140 mm
góra: 3 × 120/140 mm!!!
tył: 1 × 140 mm
dół: 1 × 120 mm
Fabryczna bateria wentylatorów Front: 1 × 140 mm
góra: 1 × 140 mm
tył: 1 × 140 mm
Regulacja obrotów wentylatorów Sprzętowa, płynna – regulacja maks. 3 wentylatorów, regulator montowany na śledziu
Podświetlenie wentylatorów Brak
Rodzaj i liczba wejść i wyjść multimedialnych 1 × USB 3.0, 2 × USB 2.0
1 × słuchawkowe,
1 × mikrofonowe
Montaż zasilacza(y) Poniżej płyty głównej, wentylatorem do dołu

 

Konstrukcja obudowy opiera się na stalowym szkielecie, plastikowy jest tylko przedni panel oraz sam wierzch, będący górnym filtrem przeciwkurzowym. Sztywność całości oceniamy bardzo dobrze: nic się nie ugina ani nie wgniata (z wyjątkiem górnej siatki, która sprawia wrażenie nierównej już podczas wyjmowania obudowy z pudełka). Gumowe nóżki zapewniają świetną przyczepność i dobrą stabilność na podłodze, są jednak wykonane z tak miękkiej gumy, że mają skłonność do brudzenia (podobnie jak niektóre buty ze zbyt miękką gumą w podeszwie).

 

Przedni panel wejścia-wyjścia (w zasadzie to górny, ponieważ znajduje się na górnej krawędzi obudowy) nie wyróżnia się zbyt mocno na tle innych konstrukcji w podobnej cenie. Gniazda audio i trzy ciasno ustawione porty USB to dość niewiele za te pieniądze, nawet pomimo tego, że jeden z nich jest w wersji 3.0. Szkoda, że nie udało się zmieścić choć jednego portu eSATA – takich dysków wciąż jest na rynku sporo, mimo mocnej konkurencji ze strony USB 3.0. 

 

Po demontażu przedniego panelu ukazuje się w pełnej krasie solidny, stalowy szkielet całości. Umożliwia to także dokładne odkurzenie każdego zakamarka obudowy. Panel przedni nie ma żadnych kabelków, które dałoby się urwać (z wyjątkiem kabelków od wentylatorów), można więc zabrać go w całości na świeże powietrze lub pod kran, aby wyczyścić go z kurzu. 

 

We wnętrzu królują charakterystyczne dla innych obudów tej firmy kontrastowe barwy: czarna oraz biała. Trzeba przyznać, że całość może się podobać, zwłaszcza w połączeniu z czarną płytą główną i białym zasilaczem. Kto zdecyduje się na montaż w lewym panelu okna z pleksi, raczej nie będzie zawiedziony. Szkoda, że producent nie sprzedaje także właśnie takiej wersji – lub chociaż samego panelu.

Ocena artykułu:
Ocen: 7
Zaloguj się, by móc oceniać
Pentium D (2011.09.03, 16:02)
Ocena: -4

0%
Budy solidnie wykonane :thumbup:

P.S chyba jest błąd na stronie zestaw testowy powinien być pentium D zamiast 4
pila (2011.09.03, 16:11)
Pentium D @ 2011.09.03 16:02  Post: 500672
P.S chyba jest błąd na stronie zestaw testowy powinien być pentium D zamiast 4

Poprawna nazwa tego procesora to Pentium Extreme Edition 840:

http://pclab.pl/art14783.html
Nie ma w nazwie ani D, ani cyfry 4.
bielas (2011.09.03, 16:36)
Ocena: 12

0%
Mam ARC, choć nie Midi, a Mini. Osobiste jej użytkowanie pozwala mi w pełni zgodzić się z tym, co napisano w tej recenzji. Droga, ale nie żałuję wydanej na nią kasy.

ps Nie macie pojęcia o układaniu kabli, mimo, że układaliście je tylko na czas testów. :E
pumpernikiel94 (2011.09.03, 17:02)
Ocena: 4

0%
od ponad miesiąca używam core300, i muszę powiedzieć jest fantastyczna. chicha stylowa, dobrze wykonana nie mam żadnych zastrzeżeń :)
JKm. (2011.09.03, 17:04)
Ocena: 3

0%
I znów PCLab nie postarał się ułożyć kabelki :(
JLF (2011.09.03, 17:42)
Ocena: -4

0%
Mam Arc Midi - jedyna wada to brak dwóch 80mm wentylatorów wyciągających z tyłu gorące powietrze generowane przez kartę graficzną.

Fractal Design daje miejsce na 180mm a w ofercie takiego wentylatora brak, jest montowany w Define XL - inaczej niedostępny, wentylatory montowane mają 1000 rpm, zakupić można tylko 600. Muszą trochę popracować nad ofertą.

Mam zestaw 6x fabryczne (ebay.de) i głośność akceptowalna, jednak kiedy obciąże kartę graficzną (MSI 560ti Hawk) nie nadążają ....
Zaloguj się, by móc komentować
Artykuły spokrewnione
Facebook
Ostatnio komentowane